Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

Z tradycją w przyszłość z I LO w Dąbrowie Tarnowskiej

23 kwietnia 2018 | Brak komentarzy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2018/2019. Zachęcamy gimnazjalistów do podjęcia nauki w naszym liceum.

PROPONUJEMY DWIE NOWOŚCI:


I. KLASĘ STRAŻY GRANICZNEJ

To oferta dla osób, które lubią aktywny tryb życia i chcą związać swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych, agencjach ochrony oraz w zawodach, gdzie istotne i ważne są przepisy prawa i podwyższona sprawność fizyczna. Nauka w tej klasie daje możliwość zdobycia wiedzy o specyfice pracy formacji, jaką jest Straż Graniczna, jej podstawowych zadaniach, sposobach pełnienia służby granicznej, musztrze, obowiązujących regulaminach i przepisach, zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, środków łączności.

Przez dwa pierwsze lata edukacji uczniowie uczestniczą w zajęciach praktycznych i teoretycznych z przedmiotu „Ochrona granicy państwowej z elementami prawa”. realizowany we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu. Przedmiot ten uczniowie kończą w klasie II i otrzymują certyfikat potwierdzający odbyte szkolenia i uzyskane umiejętności. Certyfikat ten daje dodatkowe punkty przy staraniu się o pracę w Wojskowej Jednostce Straży Granicznej. Zajęcia odbywają się w wymiarze 3 godzin tygodniowo – 1 godzina zajęć teoretycznych oraz 2 godziny zajęć praktycznych. Obejmują zajęcia z samoobrony z elementami taktyki i technik interwencji, budowę i użytkowanie broni, pomoc przedmedyczną, pływanie, jazdę konną, wyjazdy do placówek SG, dwa obozy kondycyjno-szkoleniowe w placówkach Straży Granicznej w Zakopanem i Bieszczadach – każdy po 5dni. Uczniowie wyjeżdżają na zajęcia do Nowego Sącza, do portu lotniczego w Krakowie – Balicach i Rzeszowie a także na patrol graniczny do jednostki SG.

Zajęcia na terenie szkoły oraz wyjazdowe, prowadzą funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Całość szkolenia obejmuje następujące bloki tematyczne:
*  szkolenie zapoznawcze,
* regulaminy i przepisy SG,
* służba graniczna,
* szkolenie strzeleckie,
* podstawy działań granicznych,
*  samoobrona z elementami taktyki i techniki interwencji.

Każdy uczeń objęty szkoleniem powinien posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych ze względu ma podwyższony wysiłek na zajęciach z samoobrony z elementami techniki i taktyki interwencji.
Przedmioty rozszerzone:
* realizowany od klasy pierwszej: język angielski,
* realizowane od klasy drugiej do wyboru spośród przedmiotów: fizyka, informatyka, biologia, chemia, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia.

II. KLASĘ E-SPORTOWĄ

dla miłośników gier komputerowych i pasjonatów informatyki.

Uczniowie nauczą się podstaw programowania i będą brać udział w turniejach e-sportowych. Będą mieli zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Podczas lekcji dowiedzą się nie tylko jak grać, ale również nauczą się pracy zespołowej, koncentracji i radzenia sobie ze stresem. W tygodniu będzie kilka godzin zajęć. Poza tym co jakiś czas będą zajęcia na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie z trenerem będą ćwiczyć i omawiać strategię.

Trener e-sportu Kamil Tarka będzie współtworzył tę klasę. Jego założeniem jest ogólny rozwój uczniów i współpraca z nauczycielami przedmiotów ogólnych, dlatego stawia wymagania swoim wychowankom, którzy mogą pozwolić sobie tylko na godzinę treningu dziennie. Koniecznością jest też 8 godzin snu. Dodatkowo jeżeli opuszczą się w nauce, nie będą mogli brać udziału w zajęciach. – Staram się pokazać tym nastolatkom, że godziny spędzone na graniu bez celu można zamienić na godzinę sensownego treningu, który może dać efekty – tłumaczy.
E-sport to bardzo popularny trend, który ma coraz więcej zwolenników na całym świcie. Nagrody w takich turniejach to setki tysięcy zarówno złotych jak i euro czy dolarów, więc biznes się opłaca. Za granicą zawodników sponsorują duże koncerny, dzięki temu młodzi ludzie mogą się rozwijać i osiągać coraz lepsze wyniki – dodaje trener Kamil Tarka.

W programie innowacji:
– umiejętność świadomego korzystania z komputera, grania i trenowania gier e-sportowych,
– wsparcie pedagogiczno-psychologiczne niedopuszczające do uzależnienia od komputera,
– komunikacja społeczna prowadzona w języku polskim i angielskim,
– umiejętność współpracy w grupie,
– umiejętność organizacji pracy indywidualnej i zespołowej,
– doskonalenie myślenia przestrzennego, wielowątkowego,
– umiejętność radzenia sobie ze stresorami i pracy pod presją,
– wyszkolenie indywidualne ruchowe i taktyczne,
– nauka prowadzenia gry.

Zajęcia e-sportu realizowane będą w klasie politechnicznej, w której są rozszerzone programy nauczania z matematyki, informatyki oraz j. angielskiego.

PONADTO PROPONUJEMY KLASY:

Medyczną z rozszerzonymi przedmiotami: biologią, chemią, językiem angielskim,
Psychologiczno-pedagogiczną z rozszerzonymi przedmiotami: językiem polskim, biologią, językiem angielskim,
Turystyczno- ekonomiczną z rozszerzonymi przedmiotami: geografią, matematyką, językiem angielskim,
Służby publicznej (humanistyczną) z rozszerzonymi przedmiotami: językiem polskim, językiem angielskim, historią lub wiedzą o społeczeństwie,
Sportową z rozszerzonymi przedmiotami: geografią lub biologią, językiem angielskim.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły: www.lo-dabrowa.tarnow.pl