Dzisiaj:
Czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

Zakończenie pleneru „Barwy Dąbrowy” 2014

15 lipca 2014 | Brak komentarzy

Wernisażem wystawy malarstwa i rzeźby zakończył się IV Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski „Barwy Dąbrowy”, w którym uczestniczyło 14 artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Podczas wernisażu Marek Minorczyk – zastępca Burmistrza wręczył wszystkim uczestnikom okolicznościowe podziękowania, gratulując poziomu prac. Paweł Chojnowski – dyrektor DDK, współorganizator i mecenas pleneru zwrócił uwagę na ponadczasowość dzieł upamiętniających „naszą małą ojczyznę”, powstałych pod wpływem niepowtarzalnych doznań i emocji „tu i teraz” w miasteczku galicyjskim nad rzeczką Breń, która w dniu wernisażu zaczęła na skutek silnych opadów przeistaczać się w niebezpieczny żywioł (na szczęście skończyło się na strachu gospodarzy, zdziwionych tym obrotem spraw gości i milczących monumentalnych rzeźb stojących w pobliżu brzegu rzeki).

Jolanta Korpanty, wypowiadając się w imieniu artystów – gości IV pleneru mówiła z wdzięcznością o sympatycznej, rodzinnej atmosferze i trosce pracowników DDK, opiekujących się miłymi gośćmi z Polski i zagranicy.

W plenerze wzięli udział: Feofan Bobryk (Riwne – Ukraina), Filip Ciombor (Dąbrowa Tarnowska), Wołodia Czykwin (Kobryń – Białoruś), Jolanta Korpanty (Tarnów), Ewa Łazowska (Dąbrowa Tarnowska), Krystyna Mojska (Krasnystaw), Mariusz Opoka (Adelina, woj. lubelskie), Teresa Stasiak (Krasnystaw), Stanisław Stroński (Dąbrowa Tarnowska), Stefan Stroński (Dąbrowa Tarnowska), Anatol Turkow (Kamieniec – Białoruś), Andżelika Wakulicz (Baranowicze – Białoruś), Edmund Wilk (Dąbrowa Tarnowska), Agnieszka Wrona-Łapa (Dąbrowa Tarnowska).

W warsztatach wzięli udział młodzi ludzie, związani z dąbrowskim kołem plastycznym „Pastele”: Tomasz Kaczor, Gabriela Marzec, Szymon Osak, Agata Partyńska, Joanna Toczek, Barbara Tomaszek, Kamila Tomaszek, Wiktoria Wieczorek.

Wszyscy – doświadczeni artyści i młodzi adepci otrzymali symboliczne pędzelki z pamiątkowym grawerem „Barwy Dąbrowy 2014” – upominki od Agnieszki Wrony – Łapy, właścicielki firmy „Grawprojekt”.

Wystawę można oglądać do końca wakacji, a prace kupować (szczegóły w sekretariacie DDK), dotyczy to wybranych obrazów i rzeźb, także tych największych.

Organizatorzy: DDK i Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego dziękują instytucjom i osobom, które pomogły w sukcesie tego przedsięwzięcia. IV Plener na zawsze odmieni oblicze Dąbrowy (prace ubogacą je w sposób bezcenny): Panu Zbigniewowi Matule – Nadleśniczemu i pracownikom Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, Iwonie Wrzoskiewicz-Słonce – Dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz mistrzyniom kuchni w tej szkole: Barbarze Pociechowej i Leokadii Gubernat, Marcelemu Bochenkowi – Kustoszowi Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz cierpliwym i pracowitym paniom z DDK. W przeddzień wernisażu „plenerowcy” zwiedzali muzeum szczucińskie i zostali bardzo ciepło przyjęci przez kustosza – człowieka z pasją i ogromną wiedzą o budowniczych dróg i mostów.

Zespół Teatralny „Wszystkie Dzieci Trecoka” podarował uczestnikom pleneru i gościom wernisażu swój spektakl „Rachunek nieprawdopodobieństwa”, w zmienionej w stosunku do pokazu premierowego obsadzie (jako Bacha – Katarzyna Reczek, Angelika Kaganek w roli Magdy, Patrycja Oleś kreująca postać Pani Docent).

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)