Dzisiaj:
Sobota, 20 kwietnia 2024 roku
Agnieszki, Amalii, Czesława, Szymona, Teodora

ZAOPATRYWANIE SIĘ W PRODUKTY LECZNICZE W OBLICZU EPIDEMII

14 kwietnia 2020 | Brak komentarzy

Od 20 marca 2020 roku w Polsce obowiązuje stan epidemii w związku z rosnącą liczbą zarażeń koronawirusem SARS-CoV2 i zachorowań na COVID-19.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, zwróciła się do pacjentów, aby dbali o farmaceutów, którzy są narażeni na bezpośredni kontakt z osobami chorymi i wykazali się zrozumieniem dla zaistniałej sytuacji.

Do wszystkich pacjentów zwrócono się z apelem, aby:

– sprawdzili zapasy leków w swojej apteczce domowej – może są wystarczające i nie ma potrzeby zaopatrywać się w nowe;
– osoby chore nie szły do apteki, ale poprosiły o wykupienie leków rodzinę, znajomych, sąsiadów;
– nie robili nieracjonalnych zapasów leków;
– ograniczyli się do zakupu produktów niezbędnych;
– nie zabierali do aptek dzieci;
– będąc w aptece zastosowali się do wytycznych, by nie narażać personelu apteki i siebie;
– w miarę możliwości korzystali z płatności bezgotówkowych.

Wizyty w aptekach powinny być ograniczone do minimum. W poszukiwaniu leków pomocny może być portal https://www.gdziepolek.pl, który umożliwia sprawdzenie dostępności i rezerwacje najpotrzebniejszych produktów.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz coraz częściej występującymi brakami kadrowymi wśród farmaceutów niektóre apteki wprowadziły skrócony czas pracy. Apteki dyżurne będą pracować wg ustalonego harmonogramu. Informacja o aptekach dyżurnych dostępna jest pod adresem https://bip.malopolska.pl/spdabrowatarnowska,m,53879,gdzie-i-jak-zalatwic-sprawy.html

PROCEDURA DOSTARCZANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCH Z APTEK OGÓLNODOSTĘPNYCH DLA OSÓB BĘDĄCYCH W KWARANTANNIE DOMOWEJ NA TERENIE MAŁOPOLSKI

Ww. procedura, określa zasady dostarczania produktów leczniczych z aptek ogólnodostępnych osobom będącym w kwarantannie domowej, kontynuującym leczenie w ramach innych jednostek chorobowych. Uzyskała ona pozytywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

1. Osoby objęte kwarantanną, w przypadku braku możliwości otrzymania pomocy ze strony osób bliskich w realizacji recept na leki, jakie te osoby przyjmują regularnie w związku z profilaktyką i leczeniem chorób przewlekłych, mogą skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu tych osób i zgłosić taką potrzebę. Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości leczenia, w związku z coraz dłuższym czasem realizacji przez hurtownie farmaceutyczne dostaw do aptek, procedurę pozyskania leków należy rozpocząć z kilkudniowym wyprzedzeniem.

2. W momencie wystąpienia zapotrzebowania u osoby objętej kwarantanną na zaopatrzenie w produkty lecznicze w związku z profilaktyką i leczeniem chorób przewlekłych, osoba ta powinna skontaktować się z Poradnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wystawienia e-recepty na podstawie danych z dokumentacji leczniczej lub IKP.

3. Po wystawieniu e-recepty osoba ta kontaktuje się telefonicznie z kierownikiem apteki lub punktu aptecznego, podaje telefon kontaktowy do właściwego ośrodka pomocy społecznej, otrzymany kod e-recepty i pesel oraz uzgadnia sposób płatności za wydane produkty lecznicze i informuje o sposobie odbioru tych leków. Wskazane jest, by w miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych. Następnie osoba będąca w kwarantannie kontaktuje się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej i informuje o zgłoszeniu realizacji recepty i ustaleniach z apteką.

4. Kierownik apteki potwierdza we wskazanym ośrodku pomocy społecznej czy osoba zgłaszająca realizację e-recepty jest faktycznie objęta kwarantanną. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej udostępniają dane dotyczące osób poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu tych osób, ośrodkom pomocy społecznej, na ich wniosek.

5. Apteka realizuje receptę w taki sposób, iż produkty lecznicze pakuje do pudełka i opisuje w sposób jednoznacznie wskazujący odbiorcę. Do leków ma być dołączona przez pracownika apteki adnotacja ze wskazanym dawkowaniem i sposobem stosowania. Datę i godzinę odbioru leków wskazany pracownik ośrodka pomocy społecznej, służb mundurowych lub wolontariusz ustala z pracownikiem apteki. Po odbiorze leków z aptek, mają one zostać dostarczone osobie objętej kwarantanną. Wskazane byłoby wprowadzenie bezpiecznego systemu pokwitowań odbioru.

6. Dostarczenie paczki z produktami leczniczymi z apteki powinno odbywać się z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

powiatdabrowski.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)