Dzisiaj:
Niedziela, 15 grudnia 2019 roku
Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Krystiana, Nina, Walerian, Waleriana, Wolimir

Zaproszenie na IV Turniej Rycerski Pod Wieżycą

8 lipca 2016 | 1 komentarz

W tym roku tematem przewodnim naszego Turnieju będzie 790 rocznica sprowadzenia do Polski Krzyżaków i 800 rocznica powstania jedynego polskiego zakonu rycerskiego – Pruskich Rycerzy Chrystusowych Braci Dobrzyńskich.

Całość rozpocznie się w sobotę 9 lipca o godzinie 12:00. Planujemy turniej walki mieczem 1vs1, 5vs5, współzawodnictwo łucznicze, bieg dam, wyścig wierzchowców „inaczej”. W finale ok. godziny 18:00. będziemy kręcić kolejne sceny do filmu „Chrzest południa” w reżyserii Marka Kołdrasa. Na niedziele planujemy przemarsz biczowników, wraz z Prusami schwytanymi nocą i miejscową ludnością.


Postaramy się pokazać wygląd przedstawicieli różnych zakonów rycerskich pojawiających się w XIII. wiecznej Polsce / m.in. Braci Dobrzyńskich i Joannitów /, a w finale także ich akcje chrystianizacyjną na przykładzie nawracania Prusów.
Kolejny raz liczymy na przybycie licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Udział potwierdziło już ok. 100 osób rekonstruujących wiek XIII., co plasuje tę imprezę w gronie bardzo znaczących wydarzeń krajowego odtwórstwa historycznego.

Tradycyjnie w naszym projekcie mogą aktywnie uczestniczyć najmłodsi – na polanie pomiędzy placem turniejowym a obozem rycerskim, poprowadzimy dla nich warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku. Będzie też można zwiedzić obozy – rycerski i pogański oraz zobaczyć wytop żelaza w piecu dymarkowym i posłuchać muzyki dawnej na żywo. Wstęp wolny.
Podobnie jak w latach poprzednich impreza nasza organizowana jest pod patronatem naukowym Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) , bracia służebni oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej. Pierwsze zakony rycerskie powstawały na fali krucjat (w Królestwie Jerozolimskim) i pielgrzymek do Ziemi Świętej w XI i XII w. Niektóre zakony rycerskie zdołały utworzyć swoje własne państwa – zakon krzyżacki w Prusach i Ziemi Świętej, joannici na Rodos i Malcie, lazaryci w Akce.

Poczet Bagiennych z Wieżycy, Bractwo Świętego Jakuba – organizatorzy

turniej


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 8 lipca 2016 o 23:12
    buc :
    Co tu rekonstruować? W Polsce średniowiecze jest cały czas.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 11)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)