Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 marca 2023 roku
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia, Rościmir, Rupert

ZDZISŁAW BASZAK HONOROWYM OBYWATELEM GMINY GRĘBOSZÓW

28 października 2021 | komentarze 2

Rada Gminy Gręboszów na sesji w dniu 25 października 2021 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania Zdzisławowi Baszakowi tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów”.

Zdzisław Baszak urodzony w 1920 r. w Woli Gręboszowskiej, jako syn Jana i Marii z d. Tarka, już od najmłodszych lat zdobywał wszechstronną wiedzę, rozwijał zdolności kierownicze oraz aktywnie angażował się w życie środowiska szkolnego.

Po zdanej maturze postanowił odbyć obowiązkową służbę wojskową. Przydzielono go do II batalionu 16. Pułku Piechoty w Tarnowie wchodzącego w skład 6. Dywizji Piechoty (DP). Dowodził plutonem ckm. Brał aktywny udział w kampanii wrześniowej. Jest obecnie jedynym żyjącym, 101. letnim uczestnikiem bitwy pod Pszczyną we wrześniu 1939 roku.

Po klęsce polskich wojsk nie złożył broni lecz przeszedł do konspiracji. Działał głównie na terenie powiśla dąbrowskiego i ziemi tarnowskiej. Od listopada 1939 r. do marca 1940 r. pełnił obowiązki zastępcy Komendanta Obwodu Dąbrowa Tarnowska ZWZ „Drewniaki„ i współorganizował konspiracyjne struktury dąbrowskiego Obwodu. W latach 1941-1945 był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska. Zorganizował sekcje dywersyjno-szturmowe, które były wydzielonymi z Armii Krajowej małymi oddziałami specjalnymi, najlepiej uzbrojonymi i głęboko zakonspirowanymi. W lipcu 1944 roku uczestniczył w operacji „Wildhorn III – Most III”, podczas której przekazano aliantom fragmenty tajnej niemieckiej broni rakietowej V-2. Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne i z 6 letniego wyroku odsiedział 3 lata. Po 1989 r. współtworzył Inspektorat Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego został kierownikiem. Funkcję tę pełnił do 2014 r., kiedy to został Prezesem Honorowym Okręgu Tarnów.

W ramach obchodów 82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września 2021 r. przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskiej dla płk. nie podlegającego obowiązkowej służbie wojskowej Zdzisława Baszaka. Wręczenia nominacji generalskiej dokonał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik przy udziale wojskowej asysty honorowej.

Jako mieszkaniec Tarnowa, nie będąc już mieszkańcem gręboszowskiej gminy, w swoich wystąpieniach i wspomnieniach bardzo mocno podkreślał swoje pochodzenie oraz więzi rodzinne jakie łączą Go z Gminą Gręboszów, gdzie nadal mieszka Jego rodzina.

Zdzisław Baszak dołączył tym samym do nielicznego grona Honorowych Obywateli Gminy Gręboszów.

UG Gręboszów

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 1 listopada 2021 o 13:50
  historyk :
  Zapytajcie najstarszych mieszkańców tej gminy, to wam opowiedzą o drugim obliczu tego pana.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 8)
 2. 2 listopada 2021 o 10:13
  Marina :
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 8)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)