Dzisiaj:
Środa, 24 kwietnia 2024 roku
Gerarda, Gerharda, Heleny, Jerzego, Wojciecha

Będzie „Trójka” w Dąbrowie Tarnowskiej

27 marca 2017 | komentarzy 20

To już pewne. Szkoła Podstawowa nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej ruszy 1 września 2017 r., pod tym samym adresem i tym samym numerem, jak przed reformą. Spełniły się więc marzenia kadry nauczycielskiej i części społeczności lokalnej, walczącej o reaktywację  dąbrowskiej „Trójki”.

Dawna Podstawówka nr 3 budziła sentyment i na trwałe wpisała się w dąbrowską „mapę oświatową”. Do jej reaktywacji przyczyniły się zapewne zabiegi i starania popierających „Trójkę” oraz przychylny klimat w kuratorium oświatowym.

 

Również wśród rządzących widać popieranie utrzymywania szkół (w tym również małych wiejskich placówek). Pytanie tylko, czy pójdzie to w parze z odgórnym finansowaniem tych placówek, czy ciężar kosztów będą musiały wziąć na siebie samorządy lokalne – w tym dąbrowski?

11 stycznia b. r. weszła w życie ustawa Prawo oświatowe z 14 grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą od 1 września 2017 r. każda, dotąd 6 – letnia, szkoła podstawowa będzie musiała przekształcić się w 8 – letnią, a gimnazja zostaną zlikwidowane poprzez wygaszenie, włączenie w strukturę podstawówki lub przekształcenie w nią.

Wymusza to na samorządach (również dąbrowskim) podporządkowanie się ustawie i podjęcie uchwał w sprawie projektów dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Taką uchwałę dąbrowski samorząd, po licznych dyskusjach i sporach oraz wysłuchaniu argumentów różnych stron (choć z pewnością nie wszyscy są usatysfakcjonowani takim przebiegiem wprowadzania tego projektu) podjął 24 marca b. r. Miał czas do końca miesiąca.

Wcześniej dąbrowska rada miejska podjęła uchwałę nr XXVI/358/17 z 10 lutego 2017 r. Uchwała został przekazana Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty oraz trafiła również do związków zawodowych. Związek zawodowy ZNP zaopiniował ją negatywnie. Małopolski Kurator Oświaty zaś pozytywnie, ale z uwagami, istotnie ingerującymi w jej kształt. Chodziło bowiem o reaktywację szkoły nr 3, której poprzedni projekt rady nie przewidywał, i co się z tym wiąże widoczną rewizję okręgów pozostałych placówek, gdyż uczniów, zamiast między dwie szkoły, będzie się teraz „dzieliło” między trzy.

Chociaż na poprzedniej sesji (http://www.kurierdabrowski.pl/kontrowersje-na-sesji-wokol-obwodow-szkolnych) rada miejska, przyjmując rzeczony projekt, postulowała, by zobowiązać dyrektorów miejskich podstawówek do przestrzegania, ustanowionych przez radę miejską, granic obwodów szkół przy naborze uczniów, to jednak burmistrz, w rozmowie z e – Kurierem przyznał, że nie będzie przecież zmuszał nikogo do podporządkowania się obwodom. Pomysł z wpisaniem do uchwały tegoż zobowiązania dyrektorów, mimo być może dobrych intencji co do celu tych działań, nie był zbyt fortunny. Równowaga między szkołami z pewnością byłaby wskazana, ale nie da się jej uzyskać rękami dyrektorów; samemu odcinając się od tego, a jednocześnie obligując kogoś innego. Tak, jak kiedyś więcej uczniów chodziło do SP 1, tak teraz te proporcje się odwróciły na korzyść SP 2. Trudno powiedzieć, jakie czynniki  decydują o takich wyborach, ale jedno jest pewne – jeżeli któremuś z dyrektorów zależy na przyciągnięciu do placówki uczniów, powinien sam o to zabiegać. Nie przysłużą się temu okręgi, których nikt nie będzie sztywno przestrzegał, ani dyrektywy rady miejskiej.

Uwagi kuratora dotyczyły m.in. włączenia gimnazjów do szkół zamiast wygaszenia, lokalizacji SP 1 w jednym budynku zamiast dwóch, oraz przekształcenia Gimnazjum nr 2 w SP 3. W uzasadnieniu nowej uchwały zapisano, że „opinia Kuratora Oświaty jest wiążąca i odnosi się do oceny zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w tej uchwale oraz oceny zapewnienia dzieciom możliwości realizacji obowiązku szkolnego”.

Burmistrz Krzysztof Kaczmarski uspokaja, że utworzenie w Dąbrowie Tarnowskiej trzeciej szkoły nie będzie miało realnego wpływu na funkcjonowanie szkół wiejskich. Te, które działają dotychczas, będą działać dalej i nie ma powodów, by traciły uczniów. Na pewno wielu rodzicom z terenów wiejskich nie będzie się opłacało dowozić dzieci do miasta. Obwody nie zostały też zmienione w taki sposób, by odbierać uczniów małym szkołom. Jedynie Morzychna i Gruszów Mały zostały dołączone do okręgów w Dąbrowie Tarnowskiej. Ponadto ze strony ministerstwa widoczna jest wola zachowywania szkół wiejskich.

Wszystko zależy od tego, jak te ustalenia będą przestrzegane w praktyce. Konsekwencją projektu uchwały, uwzględniającego uwagi Małopolskiego Kuratora Oświaty, jest nowy podział miasta na, tym razem trzy, a nie dwa obwody szkolne.

Granica obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej (z siedzibą przy ul. Kościelnej).

Ulice: Berka Joselewicza, Jana, Jagiellońska, Garbarska, Gen. Józefa Hallera, Legionistów, Mała, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Różana, Sportowa, Zielona, Zagumnie, Daszyńskiego, Fryderyka Chopina, Graniczna, Rynek, Kościelna, Poprzeczna, Ludwika Ręgorowicza, Warzywna, Gen. Mariana Kukiela, Szkolna, Szarwarska, Ulinów, Witosa, Czernia, Świętego Brata Alberta Chmielowskiego, Ignacego Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Spokojna, Ludwika Zakrzewskiego, Ofiar Katynia.

Granica obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej (z siedzibą przy ul. Matejki [drugi budynek do prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych przy ul. Zaręby w Dąbrowie Tarnowskiej – obecne Gimnazjum nr 1])

Ulice: Leśna, Gruszowska, Warszawska, Sucharskiego, Wyszyńskiego, Sikorskiego, Zaręby, Jana Matejki, Spadowa, oś. Westerplatte, Ogrodowa, Grunwaldzka, Zamkowa, Jakuba Bojki, Księdza Jerzego Popiełuszki, Kwiatowa, Marii Konopnickiej, Słoneczna, Władysława Broniewskiego, Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Emilii Plater, Batalionów Chłopskich, Krótka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Polna oraz Gruszów Mały.

Granica obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej (z siedzibą przy ul. Zazamcze).

Ulice: Aleja Wolności, Kościuszki, os. Kościuszki, Niecała, Żabieńska, Lotników Halifax, Ofiar Danielnika, Zazamcze, Nadbrzeżna, Oleśnicka, Spółdzielców, 1 Maja, Nowa, Ligęzów, Tadeusza Nowaka, Szpitalna, Akacjowa oraz Morzychna.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 27 marca 2017 o 13:17
    bob :
    Nie wiem czy mi się wydaje , ale dwójka ma największy obwód, a jedynke podzielono obwodem z trójką.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -4 (w sumie : 24)
  2. 27 marca 2017 o 21:52
    wyborca :
    Tzn np mieszkając na Westerplatte z musu wysyłamy dzieci do SP2.? Czy możemy do 1 lub 3 .?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 22)
  3. 28 marca 2017 o 07:04
    waga :
    Pytam po co ??
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -8 (w sumie : 26)
  4. 28 marca 2017 o 10:37
    jasne :
    Kto będzie uczył dzieci SP Nr 2? Nauczyciele podstawówki, których dzieci znają i lubią? Czy obecni nauczyciele gimnazjum?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 20)
  5. 28 marca 2017 o 11:30
    ja :
    to po ile teraz bedzie dzieci w klasach?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 13)
  6. 28 marca 2017 o 14:22
    do wyborcy :
    Rodzic ma prawo wyboru szkoły dla swojej pociechy więc nie musi to być 2 , może być np. 1, choć zapraszamy również do 3. Rodzicu zdecyduj sam.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 22)
  7. 28 marca 2017 o 15:29
    abc :
    do wyborcy: możesz do innej szkoły, w miarę wolnych miejsc
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 16)
  8. 28 marca 2017 o 17:42
    do wyborcy :
    Ależ oczywiście nikt nie może Ci zabronić
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 18)
  9. 28 marca 2017 o 20:27
    aeiouy :
    Szkoła szkołą - ważniejszą kwestią jest, kto będzie w poszczególnych szkołach uczył, bo pewnie kadry się pozmieniają, przecież np. w Jedynce nie ma nauczycieli przedmiotów przyrodniczych czy w Trójce nauczycieli 1-3. Trudno podjąć decyzję bez takich informacji.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 18)
  10. 29 marca 2017 o 11:12
    ala :
    szkół podstawowych może być trzy tylko kto za to zapłaci? bezpłatna oświata w Dąbrowie Tarnowskiej przecież jest fikcją
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 14)
  11. 29 marca 2017 o 15:49
    życie :
    będzie trójka zniknie dwójka taki morał z tego co piszą komentatorzy :-)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 26)
  12. 30 marca 2017 o 07:39
    Anonim :
    Wierzcie, jest w naszym mieście miejsce na 3 szkoły. która lepsza? Czas pokaże.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 17)
  13. 30 marca 2017 o 15:14
    syzyf :
    Szkoła to ludzie ,dyrektorzy ,nauczyciele. Dziadek Opowiadali o tajnym nauczaniu w czasie okupacji. Gdzie w jakiejś izbie nauczyciel zapaleniec z narażeniem życia uczył dzieciaki. Uczył dobrze bo dziadek po wojnie skończył studia wyższe . Dziś nie ma zbyt wielu nauczycieli z charyzmą, a wielu Pedagogów nie powinno uprawiać tego zawodu ,nie będę wchodził w szczegóły.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +15 (w sumie : 19)
  14. 31 marca 2017 o 09:35
    czesiek, do syzyf (i innych) :
    no właśnie! "Szkoła to ludzie" i tu postawiłbym kropkę. Już kiedyś pisałem przy okazji dyskusji na podobny temat, że jeżeli wszystkim (nie wyłączając uczniów i rodziców!!!) nie będzie zależało na dobrej szkole - cokolwiek by to nie znaczyło, to nic dobrego z tego nie będzie. Wszystkim więc powinno zależeć na stworzeniu dobrej atmosfery i warunków pracy dla uczniów i nauczycieli także, a bez zaangażowania i rzetelnej pracy każdego kogo dotyka ten temat wciąż będziemy narzekać.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +17 (w sumie : 17)
  15. 31 marca 2017 o 21:54
    xgc :
    Dostalam zaproszenie do domu z trojki...co jeszcze wymyslicie . Juz wystarczy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 15)
  16. 3 kwietnia 2017 o 23:12
    do xgc :
    Podaj im numer konta, może wpłacą Ci bonusa na Święta, a może kurier przywiezie kopę jaj
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  17. 4 kwietnia 2017 o 16:18
    zosia :
    Z tego co wiem to uchwały Rady Miejskiej są takie, że w pierwszej kolejności trzeba pilnować przyjmowania dzieci z obwodów oraz ilość oddziałów w danej szkole ma myć ustalona na podstawie ilości dzieci z danego obwodu. Takie uchwały mają zapobiec niezdrowej i nieuczciwej rywalizacji dyrektorów szkół. Prawda jest taka, że w każdej szkole są nauczyciele bardzo dobrzy, dobrzy i przeciętni (jak w każdym zawodzie) dlatego też nie można pisać na banerach "Jesteśmy numerem jeden w mieście". To jest właśnie nieuczciwa konkurencja. Bo kto to ocenił, że jesteście numerem jeden. Przypuszczam, że Pani dyrektor i jej najbliższe grono. Może jestem dość ostra, ale uważam, że o tym trzeba mówić głośno.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 8)
  18. 9 kwietnia 2017 o 18:35
    do zosia :
    Dlaczego Jedynka jest najlepsza ? Gdybyś Zosiu dobrze czytała ze zrozumieniem to byś zobaczyła dlaczego ?(na banerze jest dokładnie napisane).......................
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 6)
  19. 10 kwietnia 2017 o 00:12
    odp Zosi :
    Czyzby teraz trojka przerzucila sie z dwojki na jedynke? Jakas dziwna obawa o ilosc oddzialow. Przeciez pani dyr gim2 zapewniala ze nikt nikogo nie bedzie zmuszal wiec ilosc zapisanych tyle oddzialow. A wazne jest zamieszkanie a nie zameldowanie. Tak wiec nigdy nie przewidzi sie dopoki rodzic nie oswiadczy gdzie dziecko zamieszkuje. Czyzby dni otwarte nie wypalily Nachalna ta rekrutacja tej przyszlej szkoly. Do tej pory tak nie bylo gdy byly dwie szkoly wiem bo sama zapisywalam dziecko z innego obwodu i zaden dyr nie robil z tego powodu problemu. Nagle teraz zrobil sie...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  20. 10 kwietnia 2017 o 11:22
    klucha :
    A kto jest dyrektorem trojki?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)