Dzisiaj:
Środa, 6 grudnia 2023 roku
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew, Mikołaj

11. EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA W MBP

24 sierpnia 2022 | komentarze 2

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do udziału w 11. edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji są „Ballady i romanse” autorstwa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Wybór utworów podyktowany jest 200. rocznicą ich wydania oraz ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej bieżącego roku Rokiem Romantyzmu Polskiego. Publikacja „Ballad i romansów” była wydarzeniem na tyle przełomowym, że dała początek epoce romantyzmu w naszym kraju.


Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Od początku akcji dąbrowska książnica włącza się w organizację spotkań dla mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej, zawsze w pierwszą sobotę września. Do tej pory czytano utwory wybitnych polskich pisarek i pisarzy, m.in. Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Aleksandra Fredy, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w dąbrowskiej bibliotece odbędzie się 3 września przed budynkiem instytucji przy ulicy Polnej 13, o godz. 17:00. Jeżeli aura nie będzie przychylna, wówczas wspólna lektura przeniesie się do holu placówki, gdzie prezentowane będą wybrane wiersze. Przygotowana zostanie odpowiednia scenografia nawiązująca do klimatu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Do czytania zaproszono władze miejskie, instytucje, stowarzyszenia i organizacje współpracujące z MBP. W akcję włączeni zostaną także bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie, wolontariusze biblioteki, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy i sympatycy oraz każdy, kto wyrazi taką chęć. Do czytanych fragmentów dobrane będą podkłady i utwory muzyczne. Wspólnie uczcijmy ten ważny dla polskiej kultury dzień.

Dąbrowska książnica zachęca także do zwiedzania wystawy pt. „Romantyzm polski”, która prezentowana jest w galerii na parterze MBP. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i jest prezentowana w ramach współpracy muzeum z dąbrowską biblioteką.
Patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Z kolei dąbrowskiemu czytaniu patronuje Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski. Patronat medialny nad wydarzeniem objął e-Kurier Dąbrowski.

MBP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 25 sierpnia 2022 o 16:14
  ja :
  Szkoda, że biblioteki się nie dogadały, o tej samej godzinie organizuje czytanie biblioteka powiatowa w Oleśnie i sporo mieszkańców Dąbrowy zostało tam zaangażowanych. Dawniej w Dąbrowie czytanie odbywało się przed południem
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 6)
 2. 26 sierpnia 2022 o 08:36
  Anna Jastrzębiec-Witowska :
  Z naszych analiz wynikało, że warto spróbować organizacji Narodowego Czytania porą popołudniową. Patrząc realnie, rzadko zdarza się, żeby jedna osoba uczestniczyła w dwóch odsłonach Narodowego Czytania w dwóch bibliotekach tego samego dnia. Narodowe Czytanie to nie rywalizacja między bibliotekami, ale wydarzenie celebrujące tożsamość narodową. Im więcej bibliotek zorganizuje je w swoich społecznościach tym lepiej. Oczywiście chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej odkrywało piękno „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej, ale z szacunkiem podchodzimy do programów Narodowego Czytania w innych bibliotekach, w tym Gminnej Bibliotece w Oleśnie. Rozumiemy zaangażowanie części dąbrowian tamże. Najważniejsze jest to, żeby na terenie naszego powiatu pięknie przeżyć ten dzień, którego ideą jest łączenie ludzi.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)