Dzisiaj:
Środa, 6 grudnia 2023 roku
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew, Mikołaj

APEL POLEGŁYCH KU CZCI BOHATERÓW

2 sierpnia 2022 | komentarze 3

Jak co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na dąbrowskim Cmentarzu Parafialnym przed pomnikiem Załogi Halifaxa JP-276A odbył się patriotyczny apel poległych ku czci bohaterów Powstania Warszawskiego oraz lotników Halifaxa lecących na pomoc Warszawie.

Apel został zorganizowany przez Samorząd Gminny, Samorząd Powiatowy oraz dąbrowską Parafię NMP Szkaplerznej.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski powitał przybyłych mieszkańców, delegacje instytucji i organizacji oraz dąbrowskich strzelców. Przedstawił historię załogi samolotu Halifax, która spiesząc na pomoc walczącej Warszawie, tragicznie zakończyła swoją misję nad naszym miastem w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. Zginęło wówczas 5 Kanadyjczyków, 1 Brytyjczyk i 1 Irlandczyk. Ich losy na zawsze powiązane zostały z heroizmem stolicy Polski i Dąbrową Tarnowską. W czasie apelu przywołano pamięć lotników Halifaxa oraz ofiar II wojny światowej z naszego regionu i miasta. Ich mogiły i pomniki rozsiane są po terenie całej gminie m. in. w Danielniku, Szarwarku, Brniku. Także pamięć ofiar II Wojny podkreśla Tablica Katyńska na froncie Kaplicy Cmentarnej.

Po apelu uczestniczące delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Lotników. Następnie modlitwę w intencji ofiar odmówił ksiądz Michał Franczak. Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim za udział i godne uczestnictwo w tej uroczystości patriotyczno – religijnej.

UM w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 3 sierpnia 2022 o 10:37
  wierny :
  w domu ojca mego jest mieszkań wiele ,gdyby tak nie było przecież bym wam powiedział kiedyś i my tam doidziemy i będzie wspólna radość ze spotkania
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 3)
 2. 3 sierpnia 2022 o 17:05
  Uczestnik :
  Kilka minut po zakończeniu apelu piękny wieniec z napisem "KANADA PAMIĘTA" złożyła delegacja Ambasady Kanady,,
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)
 3. 4 sierpnia 2022 o 14:35
  Piotr :
  Ksiądz proboszcz jak zwykle nieobecny, chociaż nie przebywa aktualnie na urlopie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)