Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

DNI SZCZUCINA ZA NAMI

23 czerwca 2024 | Brak komentarzy

Moc atrakcji czekała na uczestników tegorocznych Dni Szczucina.

Oprócz uczty muzyczno-tanecznej, zwieńczonej występem gwiazdy- Sławomira, który przyciągnął do Szczucina tysiące fanów, goście (zwłaszcza najmłodsi) mogli skorzystać ze stoisk gastronomicznych, z zabawkami, dmuchańców, eurobungee, a nawet komercyjnych przelotów śmigłowcem!

Szczucin w tym roku postawił nie tylko na znana i lubianą gwiazdę rock – polo, Sławomira, ale także na to, co ma lokalnie najlepszego. Nawet pogoda dopisała, mimo że dwie godziny wcześniej przebieg imprezy mógł stać pod znakiem zapytania.

Napięcie rosło do ostatniej chwili, bo nie wiadomo było, jaką niespodziankę zgotuje nam pogoda, ale – jak ja to mówię – Bozia nas chyba trochę lubi jednak. Słońce wyszło i będziemy się wspaniale bawić – mówiła Dyrektor Samorządowego Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie Krystyna Szymańska, która rozpoczęła imprezę, powitała gości i podała wyniki IX Festiwalu Muzycznego w Szczucinie.

Imprezę zapoczątkowało wręczenie nagród młodym talentom wyłonionym w IX Festiwalu Muzycznym im. Marianny Gawlik, zasłużonej dla Szczucina działaczki na rzecz kultury.  Laureaci tegoż festiwalu zaprezentowali się później na scenie na szczucińskim placu targowym, gdzie – tradycyjnie – odbyła się impreza.

Wystąpił także uczestnik „The Voice Kids”, Mikołaj Beker. Zagrał znany miejscowy zespół „Antrakt” i tarnowska kapela „Uwaga na Jeże”. Scenę zdominowały także dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne, baletowo – jazzowe, których występy zdobyły uznanie publiczności. O 20.30 wystąpił, wyczekiwany przez widzów i przyjezdnych, Sławomir. Takich tłumów, jak podczas koncertu gwiazdy rock-polo Szczucin chyba dotąd nie widział.

Tegoroczne Dni Szczucina stanowią, niejako, wstęp do tego, co już za dwa lata Szczucin będzie hucznie świętował.

Nasza miejscowość liczy już blisko 700 lat! W 2026 r. będziemy obchodzić okrągły jubileusz 700-lecia, także trzeba się godnie przygotować. To też jest już planowane i przygotowywane, a teraz świętujemy Dni Szczucina, wspólnie z naszymi mieszkańcami, ale – sądzę – nie tylko wspólnie z nimi. Gwiazdą wieczoru jest Sławomir. Sądzimy, że z trzech powiatów, a może i z czterech przybędą do nas goście, patrząc na nasz układ i położenie. Czyli pewnie powiat tarnowski, dąbrowski, buski i mielecki przyjadą do nas. Przygotowaliśmy atrakcje dla najmłodszych i dla starszych; gwiazda wieczoru przyciągnie licznych gości, a będzie też dodatkowa atrakcja – przeloty helikopterem – mówił dla e – Kuriera Dąbrowskiego, burmistrz Szczucina Tomasz Bełzowski.

22 czerwca to też nieprzypadkowa data. W nocy z 21 na 22 czerwca następuje przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku. Dawni Słowianie obchodzili wówczas Noc Kupały – święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, witalności, płodności, radości i miłości. Zaadoptowane przez chrześcijaństwo i kojarzone z Nocą Świętojańską. Nieodłącznym zwyczajem związanym z tym świętem było puszczanie wianków na wodę, stąd w Szczucinie, we wcześniejszych latach odbywały się nieodżałowane szczucińskie „Wianki nad Wisłą”, uważane za najpiękniejsze w okolicy.

Na terenie gminy Szczucin, na placu targowym odbywają się Dni Szczucina. Jest to już tradycja od bardzo, bardzo dawna. Wcześniej funkcjonowało to jako „Wianki nad Wisłą” i były organizowane bezpośrednio nad Wisłą, ale potem – ze względów bezpieczeństwa – przeniosło się to w głąb miasta i od kilkunastu lat są organizowane jako Dni Szczucina. To jest kontynuacja tych tradycji. To jest impreza dla mieszkańców gminy i okolic. Mamy wielką gwiazdę – Sławomira, a więc na pewno przyjadą tu nie tylko mieszkańcy – powiedział e – Kurierowi Dąbrowskiemu wicestarosta Krzysztof Bryk.

Organizatorem Dni Szczucina było Samorządowe Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Szczucina Tomasz Bełzowski.

Patronat medialny: e – Kurier Dąbrowski, Koncertowy Tarnów i Okolice, Tarnowska TV, Imprezowy Region, Miasto i Ludzie, RDN Małopolska, Temi.

Po występie gwiazdy wieczoru – Sławomira, Dni Szczucina zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

us

fot. Mateusz Kolano

fot. Ula Skórka


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)