Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

DOM POD OCHRONĄ – CZEMU SŁUŻY MONITORING DOMOWY?

5 maja 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Dla wielu osób dom jest najważniejszym dorobkiem życia, który zapewnia bezpieczeństwo, stabilizację i szczęście. Budowa czy zakup własnych czterech ścian to często inwestycja na lata, która wymaga dużo wkładu finansowego.

Niestety, nie wszyscy doceniają starania o własny kąt – wręcz przeciwnie, chcą skorzystać na sytuacji.  Mowa oczywiście o włamywaczach, którzy jedynie czekają na nieobecność domowników.

Skutecznym wyjściem przeciwko złodziejom jest zainstalowanie monitoringu domu. Ten system kamer i innych urządzeń pomaga chronić posesję przed kradzieżą; na przestrzeni lat monitoring zmienił się diametralnie, głównie z powodu rozwoju nowoczesnej technologii.

Aby zapobiegać, należy mieć wiedzę. Jak działają włamywacze?

Jedną z najpopularniejszych technik włamywaczy, którą praktykują od lat, jest obserwowanie posesji i domowników tak długo, aż w pełni poznają ich rutynę oraz godziny, w których dom stoi pusty. Złodzieje XXI wieku wykorzystują do kradzieży także…social media. Z portali społecznościowych mogą oni dowiedzieć się o tym, czy mieszkańcy znajdują się w tej chwili na wakacjach, w pracy czy biorą udział w dodatkowych zajęciach. Włamania najczęściej występują w godzinach nocnych, kiedy właściciele posesji śpią. Niektórzy złodzieje kradną także w biały dzień, podając się za pracowników branży energetycznej, wodociągowej czy za daleką rodzinę. Dom bez alarmu jest dla włamywaczy zaproszeniem, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Obecnie istnieje kilka sposobów na to, jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo domu. Oto kilka z nich:

-instalacja zabezpieczeń antywłamaniowych – posesja powinna być zabezpieczona w taki sposób, by włamywacze nie byli w stanie dostać się do wnętrza domu; świetnym rozwiązaniem są kamery zewnętrzne czy czujniki ruchu, jakie możemy znaleźć między innymi w sklepie 5Tech, oferującym wideodomofony i inne elementy zwiększające bezpieczeństwo domowników;

-ubezpieczenie domu – mimo że bezpośrednio nie zapobiegnie kradzieży, zminimalizuje koszty przed ewentualnym włamaniem;

-regularne zamykanie drzwi i okien – jeżeli szykujesz się do wyjścia, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj uchylonych okien (tyczy się to zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych czy osób mieszkających na parterze);

-brak ufności w stosunku do nieznajomych – posiadając wideodomofon łatwiej jest wytłumaczyć dziecku czy osobie starszej, by nie wpuszczali osób, których nie rozpoznają.

Nowoczesny wideodomofon – świetna opcja dla rodzin z dziećmi

Współczesne wideodomofony mają wiele ukrytych funkcji, które pozwalają na całodobowy monitoring bramki czy klatki schodowej, a także sterowanie zamkiem w drzwiach wejściowych. W przeciwieństwie do klasycznych domofonów, wideodomofon jest zaopatrzony w ekran, na którym bezpośrednio widać osobę znajdującą się przy bramce lub drzwiach wejściowych. To doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, które od lat uczy się ostrożności w przypadku nieznajomych. Nawet złodzieja, który najlepiej udaje jednego z wujków czy dalekiego kuzyna, będzie bardzo łatwo rozpoznać – a raczej nie kojarzyć i tym samym udaremnić mu przekroczenie progu domu. Warto na bieżąco śledzić nowinki technologiczne, gdyż to dzięki nim możemy dziś spać spokojnie.