Dzisiaj:
Wtorek, 5 marca 2024 roku
Adrian, Adrianna, Arkadiusz, Arkady, Eugeniusz, Kazimierz, Lew, Lucja, Lucjusz, Łucja, Wacław, Wacława

DWIE WYSTAWY HISTORYCZNE

28 września 2022 | Brak komentarzy

Pokłosiem 80. rocznicy “Aktion Reinhardt” w Dąbrowie Tarnowskiej są dwie plenerowe wystawy historyczne wypożyczone z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Będą dostępne dla zwiedzających do połowy października w godzinach pracy Ośrodka Spotkania Kultur (synagoga), czyli od wtorku do soboty 9:00-17:00.


Pierwsza z nich – “Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” usytuowana jest od frontu, na tle kolumnady okazałego budynku synagogi. Autorami są: dr hab. Elżbieta Rączy i Jakub Izbdebski, recenzowali ją dr Aleksandra Namysło i dr hab. Filip Musiał (Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie).

Druga znajduje się na dziedzińcu obok OSK, od strony budynku Poczty Polskiej. Nosi tytuł “Aktion Reinhardt 1942-43”. Autorami tej ekspozycji jest dr hab. Sebastian Piątkowski, we współpracy z Karoliną Zarębską. Recenzentami są dr hab. Filip Musiał oraz dr Roman Gieroń.

Każda z wystaw to dwustronne plansze z archiwalnymi fotografiami i naukowym komentarzem. Stanowią bardzo cenne źródło informacji o zbrodniach hitlerowskich wobec ludności żydowskiej w okupowanej Polsce i pomocy Polaków okazywanej przedstawicielom tej społeczności.
Gorąco zachęcamy do skorzystania z zaproszenia do odwiedzin i zwiedzenia tych wystaw, szczególnie uczniów okolicznych szkół. To będzie dla nich bardzo ważna lekcja historii i trwały ślad uroczystości upamiętniającej zagładę dąbrowskich Żydów podczas II wojny światowej.
Wystawy można zwiedzać do 15 października 2022 r.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)