Dzisiaj:
Wtorek, 18 czerwca 2024 roku
Elżbiety, Gerwazego, Marka, Marinya, Pauli

FINAŁ KAMPANII „PRZECHODŹ BEZPIECZNIE”

13 października 2022 | Brak komentarzy

12 października 2022 roku z inicjatywy Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej działającej pod przewodnictwem Starosty Dąbrowskiego Lesława Wieczorka przeprowadzono edukacyjną kampanię pn. „Przechodź bezpiecznie”.

Akcję promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym zorganizowano we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodkiem Nauki Jazdy „Jedynka” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Podczas tego przedsięwzięcia apelowano do mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, uczestników ruchu drogowego – zarówno kierujących, jak i pieszych, o rozwagę oraz kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania.

– „W związku z tym, iż jednym z zadań Rady jest analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, chcieliśmy w ramach tej kampanii przybliżyć i właściwie zinterpretować zasady dotyczące przechodzenia pieszych przez jezdnię, ujęte w art. 13 i 14 ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Prawidłowe stosowanie przepisów z pewnością przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach” – mówił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.

Dlatego też podczas tych działań zwracano szczególną uwagę na wykroczenia pieszych i kierujących wobec pieszych. Licznie zgromadzeni mogli zobaczyć „pozorantów” – uczniów Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy demonstrowali zachowanie prawidłowe i nieprawidłowe pieszych, przechodzących przez przejście. Przedstawiono różne sytuacje zarówno te właściwe jak i naruszające zasady obowiązujące
w kodeksie ruchu drogowego.

Właściwej interpretacji przepisów i wyjaśnień udzielał na bieżąco Egzaminator Nadzorujący z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie Robert Dorosz. Omówił różnorodne zachowanie kierujących naruszające prawa pieszych w szczególności na oznakowanych przejściach dla pieszych, chodnikach, zatrzymywanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, a także na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dodał, że znaczna część pieszych ulega wypadkom, ponieważ przekracza jezdnię w miejscu zabronionym, wchodzi na jezdnię zza przeszkody, wkracza na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd oraz skupia swą uwagę na urządzeniach elektronicznych.

Starosta Dąbrowski podkreślił jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach – „Chcemy aby nasze działania profilaktyczne, ukierunkowane głównie na zapobieganie zachowań powodujących główne zagrożenie w ruchu drogowym dotarły do wielu grup wiekowych, dlatego też podczas tego wydarzenia rozdajemy ulotki informacyjne i elementy odblaskowe” – mówił gospodarz powiatu.

Należy wspomnieć, że kampania miała na celu również zgromadzenie elementów poglądowych (zdjęć, nagrań) pozwalających na stworzenie materiału filmowego na temat bezpieczeństwa pieszych w Powiecie Dąbrowskim. Powstała produkcja będzie miała charakter edukacyjny i zostanie wyemitowana m.in. w szkołach.

Podczas akcji nie zabrakło również plakatów i transparentów promujących bezpieczeństwo na drogach wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pamiętajmy! Właściwa relacja „kierujący – pieszy” i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)