Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

LETNI WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY

31 maja 2023 | 1 komentarz

Z inicjatywy Samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska w dniach od 29 maja do 2 czerwca br. gościmy na terenie naszego miasta dziesięcioosobową grupę dzieci wraz z dwójką opiekunów z oddalonego o 270 km Drohobycza na Ukrainie.

Dzieci zostały zaproszone na letni wypoczynek w ramach aktu solidarności, który daje poczucie normalności niektórym z milionów ukraińskich dzieci, których życiem wstrząsnęła wojna.

Celem tej wizyty jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, w tym zapoznanie się z kulturą i atrakcjami regionu. Jest to również szansa na oderwanie się od bardzo trudnej sytuacji na Ukrainie. Koordynatorem z ramienia strony ukraińskiej jest Ośrodek Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Drohobycza, który reprezentuje Pani Oksana Matchyshyn. Z ramienia naszego samorządu nad organizacją i przebiegiem kolonii czuwa społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, a w szczególności nauczycielki Pani Beata Klich i Pani Marta Mędala.

Uczestnicy zakwaterowani zostali w hostelu Pana Marka Golonki F.H.U. „INSTAL-SYSTEM” w Dąbrowie Tarnowskiej, a wyżywienie zapewnia Dom Weselny ,,Aga” Pani Agata Mikuła.

W ramach pobytu 30 maja zorganizowana została wycieczka do Tarnowa na Górę Marcina, do Parku Strzeleckiego i Ogrodu Doświadczeń. Popołudnie młodzież aktywnie spędziła na krytej pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dzieci korzystające z letniego wypoczynku kolejnego dnia wybrali się do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz na pizzę i kręgle do Olesna. W czwartek 1 czerwca kiedy obchodzony jest międzynarodowy dzień dziecka zorganizowana zostanie przez Szkołę Podstawową nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej na terenie boiska sportowego integracja dzieci polskich ze szkoły ,,trójki” z dziećmi ukraińskimi. W ramach tego świętowania odbędzie się wspólne grillowanie, zawody i rozgrywki sportowe.

Ostatniego dnia pobytu zaplanowana jest wycieczka do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach oraz Parku Zdrojowego, a popołudniu odbędzie się pożegnalne ognisko z niespodziankami. Do tej pory całemu pobytowi towarzyszyła słoneczna pogoda i zgodnie z prognozami ostatnie dni również będą sprzyjające rekreacji, wycieczkom i atrakcjom na świeżym powietrzu.

Całkowicie bezpłatny pobyt udało się zorganizować dzięki wpłatom darczyńców na subkonto utworzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie. Duże wsparcie finansowe zostało przekazane od Pani Bernadetty Stypińskiej naszej rodaczki, która obecnie mieszka w Szwajcarii oraz jej dzieci Jessiki i Martina. Istotne były także pieniądze, które udało się zebrać w ramach projektu zorganizowanego przez Martina Stypińskiego wraz z dwoma kolegami Arturem i Michaelem realizujących rajd ,,Knights of the Island”. Ponadto, aby udało się zapewnić pełne wyżywienie, transport oraz bogatą ofertę zajęć i atrakcji na te cele przeznaczono pieniądze zebrane przez Radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy które w wojnie straciły rodziców, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć. Miło widzieć uśmiechnięte dzieci, które do nas przyjechały i czują się tu bezpiecznie przynajmniej przez chwilę. – dodaje Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Pragnę również złożyć serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w dotychczasową wszelką pomoc na rzecz Ukrainy oraz tym, którzy przyczynili się i włożyli duży wkład pracy w organizację wypoczynku dzieci z Drohobycza oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom. – Krzysztof Kaczmarski.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 31 maja 2023 o 15:40
    Kordian :
    Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w piękny projekt.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)