Dzisiaj:
Wtorek, 18 czerwca 2024 roku
Elżbiety, Gerwazego, Marka, Marinya, Pauli

„LOT NA POMOC”

12 października 2021 | Brak komentarzy

Warsztaty ze strategii i zasad funkcjonowania gier planszowych, prowadzone w Centrum Osiedlowym (świetlica na os. Westerplatte w Dąbrowie Tarnowskiej) przez animatora Kamila Szewczyka z Katowic zaowocowały powstaniem unikatowej gry, bazującej na wydarzeniu z historii Dąbrowy – feralnym locie samolotu brytyjskich sił powietrznych „Halifaksa JP-276 A”, zestrzelonego przez niemieckiego myśliwca nad Bagienicą w sierpniu 1944r.

Misja ochotnicza, związana z pomocą dla Powstańców Warszawy, dotycząca dąbrowskiego Halifaksa, doczekała się niecodziennego upamiętnienia i promocji wartości wolnościowych w ciekawej, atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.

Gra „Lot na pomoc” jest obecnie w fazie prototypu, trwają prace projektowe i koncepcyjne, służące wydaniu gry w większym nakładzie. W opracowaniu przez dzieci ze świetlicy zasad i mechaniki gry przeznaczonej dla 2-4 graczy pomagały instruktorki z Centrum Osiedlowego, pracownice DDK: Elżbieta Wiatr i Paulina Białas. Najbardziej zaangażowane w pracę twórczą podczas warsztatów byli: Maciej Jaworski, Mateusz Szpotan, Dominik Gromski, Sebastian Żołądź, Paweł Monkiewicz, Przemysław Minorczyk, Ignacy Świętek, Jakub Celak, Emilia Celak, Kamila Minorczyk, Natalia Tomoś oraz Karolina Szkutnik.

Wiele części do prototypu wykonały dzieci i ich instruktorki, na szczególne uznanie zasługują ręcznie zdobione samolociki – odpowiedniki pionków w grze.

Warsztaty zostały przeprowadzone późnym latem i wczesną jesienią przez DDK, w ramach jednego z segmentów zadania „Więcej kultury – więcej tlenu – realizacja inicjatyw społecznych”, sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie (program „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021”). Segment zatytułowany został – „InteGRAcja na Spadowej”. Oprócz warsztatów zakupiono dla uczestników zajęć nowe gry i zorganizowano rodzinny turniej planszówek.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)