Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

MALARKI Z POWIŚLA DĄBROWSKIEGO

6 czerwca 2022 | Brak komentarzy

10 czerwca 2022 r., o godz. 18:00, w Muzeum Etnograficznym, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”. Wystawa prezentuje wizerunki i prace 50. dawnych, nieżyjących już, artystek ludowych pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim.

Ekspozycja odkrywa fragment bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie organizującego od prawie 50 już lat konkurs „Malowana Chata”.

Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty – malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości. Tworzą ją archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów. Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki- postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, jakże różnorodne, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat.

Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu w ramach Konkursu Malowana Chata – edycja 59.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: „Kultura ludowa i tradycyjna”.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wystawa czynna w miesiącach czerwiec-sierpień 2022 r.

Kurator wystawy Urszula Gieroń.
Oprawa plastyczna Katarzyna Lasko.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)