Dzisiaj:
Piątek, 24 maja 2024 roku
Emilii, Iwony, Jana, Michała, Symeona

NOWE SCKiB W SZCZUCINIE

26 marca 2023 | Brak komentarzy

To ostatnie miejsce na świecie, gdzie wchodząc nie musimy sięgać po portfel – powiedziała zastępczyni dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie podczas oddania nowoczesnego  budynku Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.

Biblioteka to też ostatnia instytucja kultury, która nie wymaga sięgania do portfela, choć głęboko do portfela sięgnąć musiał m.in. samorząd, zaciągając na ten cel pożyczkę z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, oś priorytetowa „Fundusz Rewitalizacji i Odnowy Małopolski”, program „Pożyczka na Rewitalizację”.


Pożyczka – czyli wkład własny gminy – wyniosła prawie 5 mln. 700 tys. zł. Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych opiewała na 4. 5 mln zł. I tutaj od dyrektor SCKiB, Krystyny Szymańskiej oraz burmistrza Szczucina, Jana Sipiora podziękowania otrzymał poseł Wiesław Krajewski za pomoc w pozyskaniu funduszy oraz sprzyjanie tej inwestycji. Przedsięwzięcie pn. „Budowa Siedziby Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek z Przeznaczeniem na Działalność Kulturalną i Czytelniczą” pochłonęło prawie 10 mln 200 tys zł, ale za te fundusze powstało piękne, nowoczesne Centrum Kultury i Bibliotek, na miarę czasu, modernistyczne, ale wpisujące się doskonale w otoczenie i wyrosłe z potrzeb kulturalnych mieszkańców miasta i aktywności dyrekcji oraz pracowników placówki. Uroczyste oddanie do użytku SCKiB w Szczucinie poprzedziło przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, dyrekcja placówki oraz zaproszeni goście, którzy mieli udział w powstaniu placówki w obecnym kształcie.

Głos zabrali posłowie: Urszula Augustyn, Piotr Sak, Wiesław Krajewski, Stanisław Bukowiec, Michał Cieślak i Norbert Kaczmarczyk. Anna Pieczarka przesłała list okolicznościowy. Głos zabrali również: Leszek Kupiec, syn długoletniej dyrektor Biblioteki w Szczucinie, który przypomniał dawne dzieje tej placówki i uświadomił słuchaczom, że wiele lat temu nie było tak łatwo ze znalezieniem stałego miejsca na bibliotekę i jej zbiory, Maria Dziewicka, zastępczyni dyrektora Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski. Listy okolicznościowe przekazali burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski oraz starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

Ale było to zwłaszcza święto samorządowe i bibliotekarskie, stąd zaproszeni byli również urzędnicy i dyrektorzy bibliotek z całego regionu oraz zastępczyni dyrektora Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Centralnymi postaciami wydarzenia byli oczywiście: dyrektor SCKiB w Szczucinie, Krystyna Szymańska, burmistrz Szczucina, Jan Sipior oraz jego zastępca, Tomasz Bełzowski, który również optował za budową Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek. Burmistrz podziękował także radzie miejskiej w Szczucinie za zrozumienie i wsparcie inwestycji – wyrażenie zgody na zaciągnięcie pożyczki.

Patrząc na piękny, modernistyczny budynek SCKiB aż trudno uwierzyć, że pierwsza działalność bibliotekarska w Szczucinie rozpoczęła się od… szafy z książkami i malutkiego pokoiku przy rynku.

-W Szczucinie działalność bibliotekarska rozpoczęła się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Była nią – uwaga ! – szafa z książkami, które wypożyczała Krystyna Herbel, z domu Janecka. To na jej bazie powstała Gminna Biblioteka Publiczna, która od 1964 r. przez 26 lat była prowadzona pod kierownictwem Zofii Kupiec, wyjątkowej, ciepłej osoby przyciągającej wielu czytelników. Po niej od 1990 r. kierowali biblioteką kolejno: Wiesława Lupa, Marta Pater, Janusz Dudajka i Czesława Dudajka. Na przestrzeni lat biblioteka zmieniała swoją lokalizację. Po wojnie był to mały pokoik w rynku. Od 1956 r. – pomieszczenie w Domu Parafialnym, a następnie w budynku Urzędu Gromadzkiej Rady Narodowej. Od lat 70. do teraz zajmowała pomieszczenia w budynku przy ulicy Piłsudskiego. Gminny Ośrodek Kultury powstał w 1970 r., początkowo jako Gromadzki Ośrodek Kultury. Pierwszym dyrektorem GOK – u była Kazimiera Podkówka, następnie funkcje te sprawowali: Maria Szybalska, Kazimierz Żurek, Kazimiera Kupiec i Maria Gadziała. W latach 1970 – 75 GOK mieścił się w budynku urzędu gminy. Po wybudowaniu strażnicy OSP władze gminy przekazały ośrodkowi pomieszczenia na piętrze, w których funkcjonował do dziś. W 2001 r. Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami bibliotecznymi w Borkach, Brzezówce, Delastowicach i Słupcu została połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury, tworząc Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie – mówiła dyrektor SCKiB, Krystyna Szymańska, kierująca tą instytucją od 2016 r. wraz z Dorotą Margosiak – Instytucja jest animatorem i koordynatorem działań artystycznych. Na jej bogatą ofertę składają się spotkania autorskie, koncerty kameralne, imprezy masowe, wystawy, kiermasze, festyny, warsztaty artystyczne i literackie, a także upowszechnianie kultury ludowej i edukacja artystyczna.

 Ale to działanie miało swoją historię, a ta historia zamykała się w murach, których było mało, albo były za małe. Znaleźliśmy się zatem w takim miejscu, w którym należało podjąć decyzję o zmianie tego stanu rzeczy. Nigdy nie było zresztą takiej atmosfery, która pozwalałaby nam na swobodne dysponowanie środkami budżetowymi i wybudowanie za własne pieniądze tego dzieła. Mimo tego, że finansowania nie było w 2019 r., na początku 2019 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu prac przygotowawczych. Szukaliśmy projektanta, wreszcie znaleźliśmy projektanta i dzięki decyzji rady miejskiej o przeznaczeniu środków na wykonanie projektu architektonicznego udało się to dzieło wykończyć. Historycznie rzecz biorąc samo działanie zostało rozpoczęte już formalnie na początku listopada 2019 r., kiedy podpisaliśmy umowę na wykonanie tego projektu. Ale nadal nie mieliśmy środków finansowych. Dopiero w roku 2021 pojawiło się coś, co dało nam światełko do realizacji inwestycji. Pojawił się Rządowy Program Inwestycji Lokalnych i z tego projektu, dzięki pomocy wielu ludzi, a przede wszystkim pana posła Wiesława Krajewskiego udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 4, 5 mln zł. Wtedy cieszyliśmy się niezwykle, licząc na to, że te pieniądze wystarczą na wybudowanie tego obiektu, w którym dzisiaj jesteśmy. Ale trafiliśmy na niedobry czas, kiedy wszystko, a zwłaszcza materiały budowlane i robocizna, zaczęły gwałtownie rosnąć, stąd też, chcąc realizować inwestycję, szukaliśmy kolejnych źródeł finansowania, bo prostym jest zapisanie środków po stronie własnej w budżecie, ale ten budżet nie jest z gumy, nie da się go napompować. […] Inwestycja przekroczyła 10 mln zł – powiedział burmistrz Szczucina, Jan Sipior.

Nowoczesny obiekt ma 1334 metry powierzchni użytkowej, a jego kubatura – ponad 10 tysięcy metrów sześciennych! Uroczystość uświetnił występ uzdolnionego chóru „Clave de Sol” ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie oraz zachwycający koncert kwartetu smyczkowego „Con Afetto” prezentującego muzykę operową, piękne walce i muzykę filmową. „Con Afetto” pokazało, jak zaskakująco i zachwycająco może brzmieć ścieżka muzyczna z popularnego niegdyś serialu „Janosik” wykonana na instrumentach smyczkowych, zaś chór „Clave de Sol” udowodnił, jak zdolne muzycznie mogą być dzieci i młodzież i jakie zaangażowanie może wykazywać dyrygentka chóru.

Dopełnieniem imprezy była wystawa prac artystycznych Iwony Bielaszki – Podsady, malarstwa Romana Kuca oraz profesjonalnej fotografii Mateusza Kolano.

Iwona Bielaszka-Podsada swoją drogę artystyczną rozpoczęła od ceramiki i rzeźby, ale zajmuje się również tworzeniem pasteli, akwareli, batików. Rysuje, tworzy, wykorzystując nowe techniki kolażu z użyciem Powertexu, mas plastycznych i strukturalnych. Od kilku lat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.

Roman Kuc przez 15 lat pracował w pracowni konserwacji zabytków w Warszawie, laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby i malarstwa. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Mateusz Kolano to uzdolniony fotografik, uczestnik wielu plenerów i warsztatów fotograficznych. Swoje prace prezentował wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury, jest członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od kilku lat jest związany z Otwartą Pracownią Fotograficzną przy Tarnowskim Centrum Kultury.

us

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mateusza Kolano:

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)