Dzisiaj:
Wtorek, 22 września 2020 roku
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir, Tomasz

ODNAWIANIE BRNIA

9 marca 2019 | komentarze 3

Już wkrótce zostanie otwarta dla rowerzystów, turystów i gości stanica turystyczna powstała w zaadoptowanym do tego celu zabytkowym spichlerzu należącym do kompleksu dworsko – parkowego w Brniu.

Centrum Polonii w Brniu pięknieje i jest wizytówką powiatu dąbrowskiego, o czym przekonali się wczoraj dziennikarze z Tarnowa i regionu, przybyli na konferencję prasową do zabytkowego dworku.

Starosta dąbrowski Lesław Wieczorek zaprezentował pokrótce historię zespołu dworsko – parkowego w Brniu – od 2009 r. kulturalnej instytucji powiatowej funkcjonującej pod nazwą Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Pierwszym właścicielem kompleksu dworsko – parkowego i twórcą breńskich dóbr ziemskich był Piotr Breński, pochodzący z rodu Breńskich herbu Półkozic. Breń (wraz z całym obszarem obejmującym Olesno, Swarzów, Gruszów i Smęgorzów) należał do tego rodu do XV w. Najstarsze zachowane dęby w parku liczą nawet 500 lat! Od końca XV w. posiadłość bardzo często zmieniała właścicieli. Od 1667 r. kompleks należał do Czartoryskich herbu Pogoń, a ostatnim właścicielem tych dóbr ziemskich był ród Konopków, który korzystał z dobrodziejstw obiektu do 1945 r. Potem w dworkach Konopków powstały szkoły. W wyniku parcelacji majątków, po II wojnie światowej, dworek zaczął niszczeć.

Jak opowiedział starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, instytucja kulturalna (w obecnym kształcie) powstała w Breńskim kompleksie w 2009 r., z inicjatywy ówczesnego starosty dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego, obecnie posła na Sejm RP z ziemi dąbrowskiej. Wówczas do powiatu trafiło 1.700 000 zł na utworzenie instytucji, czyli dostosowanie zabytkowego obiektu do celów kulturalnych. Stajnia cugowa, należąca do kompleksu, została oddana po remoncie (oczywiście pod okiem konserwatora zabytków) jako pierwsza. Następnie powiat otrzymał ponad 3, 6 mln. zł na renowację parku. Z tych pieniędzy w dworku udało się także przeprowadzić remonty i całkowicie wyposażyć kuchnię.

W zeszłym roku powiat był największym beneficjentem projektu Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej subregionu tarnowskiego, realizowanego w partnerstwie z Tarnowską Organizacją Turystyczną, w ramach którego otrzymał 1,5 mln zł na adaptację spichlerza w Brniu na stanicę turystyczną.

Przypomnijmy, że pierwszy etap projektu pn. Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej subregionu tarnowskiego realizowany był w partnerstwie z gminami: Borzęcin, Ciężkowice, Czchów, Iwkowa, Pleśna, Gromnik, Ryglice, Szczurowa, Tuchów oraz Zakliczyn. Wartość tych projektów oszacowano wstępnie na blisko 7 mln. 42 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 4 mln. 628 tys. zł. W drugim etapie, obok pięciu pierwszych samorządów, wziął udział powiat dąbrowski i miasto Tarnów. Koszt tych inwestycji to ponad 6, 5 mln. zł, z czego prawie 4 mln. zł stanowiło dofinansowanie unijne. Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności atrakcji przyrodniczych i kulturowych subregionu tarnowskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.

Powiat dąbrowski znalazł się na wygranej pozycji, gdyż był jednym z największych, a tak naprawdę – największym – samorządowym beneficjentem unijnego programu realizowanego w partnerstwie z TOT, obok miasta Tarnów (inwestycja pochłonie prawie 1 mln. 860 tys. zł, przy prawie 950 tys. dofinansowania) gmin: Czchów (inwestycja za 1 mln. 800 tys. zł, z czego prawie 1 mln. 215 tys. zł stanowi dofinansowanie) oraz Gromnik (koszt inwestycji to prawie 1 mln. 400 tys. zł, a dofinansowanie – przeszło 940 tys. zł).

Powiat dąbrowski, w partnerstwie z TOT, pozyskał i wykorzystał najwięcej funduszy unijnych, co związane jest również z zabytkowym charakterem odnawianego obiektu, nad którego renowacją czuwał konserwator zabytków. W ramach powyższego projektu powiat dąbrowski wykonał drugi etap adaptacji budynku spichlerza położonego na terenie zespołu dworsko parkowego w Brniu na stanicę turystyczną. Prace przy spichlerzu, który z niszczejącego obiektu zabytkowego zmienił się w stanicę turystyczną, dobiegły końca. Teraz powiat czeka tylko oddanie inwestycji do użytku, a wcześniej kilka formalności. W ramach dostosowania budynku do celów turystyczno – rekreacyjnych wykonano nowe pokrycie dachowe i ocieplono ściany zewnętrzne. Obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spichlerz i jego otoczenie uległy diametralnej zmianie. W stanicy znalazła się piękna, przestronna kuchnia, duża sala jadalno – wypoczynkowa oraz zaplecze sanitarne (łącznie z prysznicami!). Znalazło się tam również pomieszczenie magazynowe i gospodarcze. Obiekt służyć będzie zarówno mieszkańcom powiatu, jak i turystom odwiedzającym Powiśle. W ten sposób powiat promuje swój potencjał zabytkowo – kulturalny oraz  region i łączy to z promocją aktywnej turystyki.

Adaptacja budynku spichlerza położonego na terenie zespołu dworsko-parkowego w Brniu na stanicę turystyczną, to zadanie realizowane w partnerstwie z Tarnowską Organizacją Turystyczną i współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego – etap II.

Realizacja tej inwestycji to wykorzystanie i rozwijanie istniejących już zasobów przyrodniczych i krajobrazowych w zrewitalizowanym zespole dworsko – parkowym w Brniu przez samorząd powiatowy. Jak zapowiedział wicestarosta Krzysztof Bryk, powiat będzie się starał pozyskać kolejne pieniądze unijne na odnowę głównego budynku Centrum Polonii – dworku Konopków, który wymaga remontu. Zauważono m.in., że uszkodzeniu uległa zabytkowa podłoga, nad której renowacją będzie musiał czuwać konserwator zabytków. Jak ocenia Krzysztof Bryk, na remont dworku powiat będzie musiał pozyskać – z różnych projektów unijnych – około 5 mln zł.

Centrum Polonii w Brniu jest miejscem spotkań, prowadzenia działalności kulturalnej, przekazywania tradycji oraz integracji zarówno kulturalnej, jak i gospodarczej. Podstawowym celem funkcjonowania tej instytucji jest promocja powiatu dąbrowskiego oraz walorów regionu, których wykorzystanie może stać się elementem jego rozwoju i szansą na poprawę warunków życia mieszkańców. Jak sama nazwa wskazuje instytucja współpracuje również ze środowiskami polonijnymi. W dworku Konopków – czyli głównym obiekcie Centrum Polonii – u góry znajduje się m.im. piękna sala konferencyjna i pokoje gościnne (w tym również pokój „małżeński”).

Samo spotkanie prasowe było nie tylko okazją do promocji powiatu dąbrowskiego poprzez prezentację jednej z czołowych instytucji kulturalnych, ale także prezentacji najważniejszych wyzwań, które stoją przed samorządem powiatowym w rozpoczętej kadencji 2019 – 2024. Niewątpliwie jednym z tych wyzwań będzie pozyskanie dalszych pieniędzy na remont zabytkowego dworku w Brniu. Oprócz tego dziennikarze z Tarnowa i regionu rozmawiali ze starostą Lesławem Wieczorkiem i wicestarostą Krzysztofem Brykiem na temat ewentualnej możliwości przywrócenia „Szczucinki” (lub bardziej realnie: podobnego ciągu komunikacyjnego w oparciu o pewne elementy dawnej trasy, gdyż rozważa się budowę centralnego portu komunikacyjnego), zaawansowania prac przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, czy pewnych sprzeciwów mieszkańców powiatu co do budowy mostu w Borusowej (choć nie o sam most chodzi, gdyż realizacja tegoż przebiega sprawnie i bez żadnych problemów, a obiekt jest konieczny i oczekiwany, lecz o wariant przebudowy istniejącej drogi dojazdowej – rozwiązanie nieakceptowane przez mieszkańców). Spotkanie było również okazją do prezentacji dziennikarzom dąbrowskiego samorządu powiatowego w obecnym składzie, po całkowitej zmianie politycznej w wyniku wyborów, pod przewodnictwem starosty Lesława Wieczorka i wicestarosty Krzysztofa Bryka. Dopełnieniem konferencji prasowej, promującej powiat dąbrowski i Centrum Polonii w Brniu, było zwiedzanie całego zabytkowego obiektu wraz z przylegającym parkiem i „premierowa” prezentacja stanicy turystycznej, która już wkrótce zostanie otwarta dla gości i turystów.

Dyrektor Małgorzata Bułat i wszystkie pracujące w obiekcie panie ugościły dziennikarzy, przygotowały pyszny poczęstunek oraz –  wraz z Wydziałem Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia- upominki promujące powiat i Centrum Polonii (z okazji Dnia Kobiet dziennikarki otrzymały od starosty bukiety tulipanów).

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 11 marca 2019 o 08:25
  Edek :
  "Nasadzenia osiągną swoją świetność". Szanowny pan chyba nie był w parku poprzedniego lata i jesieni. Zobaczył by wówczas jak nasadzone niedawno drzewa i krzewy usychają i jak "usychają" ogromne pieniądze jakiś czas temu "wkopane" w ziemię. Jak zniszczone są już alejki, które też były odnawiane (wysypane kamieniem). Byłem w parku wiele razy i trzeba jasno powiedzieć, że brakuje tam po prostu ogrodnika, albo kilku, na etacie, którzy będą na bieżąco zajmować się parkiem. Samo wyrośnie, ale na dziko.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 20)
 2. 11 marca 2019 o 12:12
  b1972 :
  Pisze redaktor głupoty.Park zapuszczony jak breńskie "pastwiska".
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 3. 11 marca 2019 o 21:27
  Xyz :
  A o Tadku już zapomnieli albo Leszkowi to imie nie przeszło przez gardło
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 12)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)