Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

OSZCZĘDNOŚCI DZIĘKI ENERGII ODNAWIALNEJ

22 lutego 2023 | Brak komentarzy

Nawet 50 tysięcy złotych rocznie mogą sięgnąć oszczędności Mościckiego Centrum Medycznego wynikające z montażu instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja jest na etapie realizacji.

Zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Ruszył etap rozruchu technicznego instalacji.


W ostatnich latach w Mościckim Centrum Medycznym przeprowadzono kompleksowe prace termomodernizacyjne, które pozwoliły uzyskać obniżenie zużycia energii cieplnej o blisko jedną trzecią. Wynika to z realizacji strategicznego celu spółki, zabiegającej o najwyższą jakość świadczeń, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Jednak rosnące ceny prądu są wyzwaniem nie tylko dla podmiotów służby zdrowia.

Zużycie energii elektrycznej w Mościckim Centrum Medycznym w ubiegłym roku oscylowało w granicach 200 tys. kWh. – Jest to związane z tym, że szereg pomieszczeń wymaga oświetlenia, wentylowania oraz klimatyzacji. A ponieważ eksperci przewidują, że rachunki za prąd będą coraz wyższe, powoduje to konieczność poszukiwania rozwiązań, które zapewnią oszczędności. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika – tłumaczy prezes Mościckiego Centrum Medycznego Jan Musiał. Dodaje on, że moc instalacji w MCM została oszacowana w oparciu o specjalistyczną ekspertyzę. Wynika z niej, że montaż instalacji o większej wydajności uniemożliwiają warunki techniczne.

Realizacja inwestycji pozwoli na pozyskanie z własnych źródeł od 20 do 30 % energii elektrycznej. Ten istotny wkład można będzie szczególnie odczuć przy maksymalnym zużyciu prądu, związanym z wykorzystaniem klimatyzacji w lecie. Montaż i uruchomienie instalacji kosztuje ponad 163 tys. zł. Jeżeli rozruch techniczny przebiegnie bez zakłóceń uzyska ona pełną wydajność w marcu.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)