Dzisiaj:
Niedziela, 22 maja 2022 roku
Emila, Heleny, Jana, Julii, Wiesława, Wisławy

OTWARCIE CENTRUM KULTURALNO – SPOŁECZNEGO W MORZYCHNIE

1 października 2021 | komentarzy 5

Wysiłki radnej Bernadetty Mrówki, liczne interpelacje powielane na każdej sesji i zabieganie przez kilka ostatnich lat o powstanie Centrum Kulturalno Społecznego w Morzychnie przyniosło pożądane skutki.

Świadczy o tym otwarcie i poświęcenie budynku, oddanego do użytkowania społeczności lokalnej najmniejszego sołectwa w gminie Dąbrowa Tarnowska, które pokazało, że wspólnymi siłami można z otwarcia CKS uczynić ważne wydarzenie kulturalne w powiecie dąbrowskim.

– Oddajemy do użytkowania długo wyczekiwany przez mieszkańców budynek Centrum Kulturalno – Społecznego w Morzychnie, który ma się stać „Centrum Inicjatyw Społecznych” dla społeczności sołectwa i całej Gminy Dąbrowa Tarnowska. Obiekt powstał w miejscu, w którym od dziesięcioleci skupiało się życie mieszkańców Morzychny. W XX w. istniała tu szkoła, a później budynek był miejscem spotkań mieszkańców, zebrań wiejskich, siedzibą komisji wyborczych, ale też częściowo komunalnym mieszkaniem. Jeszcze na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku odbyły się w budynku „starej szkoły” wybory prezydenckie – by nazajutrz po II turze stać się placem budowy nowego obiektu – mówił burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Już w 2017 r. gmina złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w ramach 11. osi priorytetowej RPO – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej. Zadanie: „Stworzenie Centrum Inicjatyw Społecznych w ramach działalności Centrum Kulturalno – Społecznego w Morzychnie” (wzniesienie budynku CKS z wewnętrznymi instalacjami oraz niezbędną infrastrukturą techniczną) pierwotnie znalazło się na liście rezerwowej do dofinansowania i nie było pewne, czy dofinansowanie otrzyma. W 2019 r. rada miejska przegłosowała decyzję o wprowadzeniu tego zadania do budżetu na rok 2020 i rozpoczęciu budowy. Wówczas też Marszałek Województwa Małopolskiego poinformował gminę o uruchomieniu listy rezerwowej RPO i objęciu wsparciem unijnym budowy CKS – u w Morzychnie. Ale formalna umowa z Zarządem Województwa Małopolskiego została podpisana w kwietniu 2021 r.

Ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego gmina otrzymała na ten cel ponad 800 tysięcy, a pozostałą kwotę w wysokości ponad 0,5 miliona zł miał pokryć budżet gminny. Całość zadania opiewała pierwotnie na prawie 1 milion 400 tys. zł. Ostatecznie, po uwzględnieniu oszczędności przetargowych, wartość inwestycji i projektu wyniosła ponad 1 milion 300 tys. zł, z czego prawie 800 tys. zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. 7 czerwca bieżącego roku, po prawie 10 miesiącach od przekazania wykonawcy placu budowy, dokonano odbioru robót i uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku CKS w Morzychnie. Tym samym gmina zrealizowała projekt pn. „Stworzenie Centrum Inicjatyw Społecznych w ramach działalności Centrum Kulturalno-Społecznego w Morzychnie”. Mieszkańcy, również dzięki oddaniu i zaangażowaniu sołtys i radnej Bernadetty Mrówki, zyskali miejsce do integracji i aktywizacji, spotkań, działalności edukacyjnej w zakresie lokalnej kultury i dziedzictwa, poszerzenia oferty spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami.

– Powstanie lokalnego centrum organizacji inicjatyw lokalnych spowoduje wzrost zainteresowania działalnością na rzecz rozwoju sołectwa, w tym szybki rozwój koła gospodyń wiejskich, zapewnienie ciekawych, zorganizowanych form spędzania wolnego czasu dla młodzieży, prowadzenie imprez integrujących społeczność lokalną i nawiązujących do ludowej tradycji.

Szanowni mieszkańcy gminy Dąbrowa Tarnowska i sołectwa Morzychna, przekazuję w wasze ręce nowoczesny i funkcjonalny obiekt Centrum Kulturalno Społecznego w Morzychnie z nadzieją, że stanie się on kuźnią inicjatyw społecznych i gospodarczych na naszym terenie. Liczę na Waszą kreatywność, otwartość i energię w stworzeniu z tego miejsca faktycznego centrum życia kulturalnego, rodzinnego i społecznego dla całej społeczności Morzychny, ale i sąsiadów z ulicy Żabieńskiej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli cegiełkę do powstania tego budynku: Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa Małopolskiego, radnym rady miejskiej, Pani sołtys, sekretarzowi urzędu miejskiego – Stanisławowi Ryczkowi, Pani skarbnik – Małgorzacie Bąbie, pracownikom Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego zaangażowanym w sporządzenie wniosku do RPO i nadzór nad budową CKS-u oraz wszystkim mieszkańcom kibicującym powstaniu tego obiektu.
Jeszcze raz gratuluję Pani sołtys determinacji w dążeniu do powstania tego budynku, życząc pomyślności całej Waszej społeczności – powiedział burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Istotnie – determinacja Pani sołtys była konieczna, by doprowadzić do końca inwestycję, o którą zabiegała wyjątkowo długo, o czym m.in. świadczyła ilość interpelacji złożonych w tej sprawie i zaangażowanie. Nie na darmo przy podziękowaniu sołtys i radna usłyszała od delegacji mieszkańców: Gdzie diabeł nie może, tam Mrówkową pośle. Wzruszona sołtys dziękowała mieszkańcom Morzychny i przybyłym gościom. Aktywnością, otwartością i gościnnością wykazali się mieszkańcy najmniejszego sołectwa w gminie Dąbrowa Tarnowska, którzy – z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich – przygotowali pyszny posiłek. Dziewczynki z Morzychny pod czujnym okiem „pani sołtys” przygotowywały się wcześniej do występu artystycznego, który podczas otwarcia zachwycił zgromadzonych gości.
Występ podziwiało wiele osób, łącznie z posłem Stanisławem Bukowcem, który przekazał na ręce sołtys Bernadetty Mrówki album o Janie Pawle II, i Marszałkiem Województwa Małopolskiego. Ale na uroczyste otwarcie CKS-u w Morzychnie przybyli też przedstawiciele obu samorządów – gminnego i powiatowego, radni rady miejskiej i rady powiatu, dyrektorzy jednostek gminnych i powiatowych, wykonawca i projektant inwestycji.

Dziewczynkom z Morzychny towarzyszyło w tańcu trzech odważnych mieszkańców, którzy bez tremy wystąpili przed sporą publicznością i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszystkich przybyłych gości witała sołtys Bernadetta Mrówka; sekretarz gminy Stanisław Ryczek przedstawił „Społeczne i ekonomiczne zalety wspólnoty lokalnej”, a zaproszony ks. proboszcz Odporyszowa poświęcił nowoczesny obiekt, który służy już mieszkańcom sołectwa.

Pod przewodnictwem sołtys Bernadetty Mrówki, przy tak aktywnej i pomocnej społeczności lokalnej Morzychny, nowo otwarte Centrum Kulturalno Społeczne będzie tętniło życiem i świetnie spełniało wyznaczone cele. Otwarciu Centrum Kulturalno-Społecznego w Morzychnie towarzyszył festyn dla mieszkańców oraz gry i zabawy dla dzieci.      

us

fot. UM w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 2 października 2021 o 10:26
  Ja :
  Brawo pani Sołtyska! Ogromny wysiłek i mnóstwo serca włożyła w to przedsięwzięcie! Takich ludzi nam trzeba!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 13)
 2. 2 października 2021 o 14:08
  Obserwator :
  Pani Sołtys gratuluję determinacji i efektu końcowego. Brawo! Tylko po co był tu ten z bochni Bukowiec?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 17)
 3. 4 października 2021 o 06:59
  Adam :
  Tyle samo prawie notabli co mieszkańców z tej wioski. Zobaczymy jak ten obiekt będzie wyglądał za kilka lat, jak na samym otwarciu byli ci co musieli być lub im wypadało być. Niesamowite zainteresowanie, jak widać na zdjęciach. Drogi w kiepskim stanie, do oświaty dokładamy z naszych podatków coraz więcej, woda droga i będzie raczej droższa, na całkowite oświetlenie wiosek i miasta brakuje, jak deszcz popada 3-4 dni to są ogromne podtopienia ( brak odpowiedniej melioracji), a tu centra się buduje. Pytanie - czy jest to rzeczywiście pierwszoplanowy priorytet gminy? Jeszcze wśród notabli poseł z Bochni oraz starosta - ciekawe, co mają wspólnego z tą inwestycją, zwłaszcza starosta dąbrowski.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 4. 4 października 2021 o 19:40
  Z ukosa. :
  Gratuluję. Bardzo dużo wysiłku oraz własnej inwencji i determinacji włożyła Pani Bernadetta Mrówka , sołtys wsi Morzychna a zarazem radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Mam osobiste przekonanie , iż potrafi Pani zjednoczyć społeczeństwo sołectwa Morzychna do wykorzystania tego wspaniałego obiektu, a zarazem bardzo kosztownej inwestycji. Oby nie było tak jak jest z takimi samymi obiektami w Laskówce Chorąskiej i Żelazówce. Obiekty te mają za zadanie integrację społeczeństawa do wspólnego dzialania Waszego społeczeństwa lokalnego. Znakomitym przykładem jest Gruszow Wielki. Proszę tej szansy nie zmarnowć. Pożyjemy zobaczymy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 10)
 5. 7 października 2021 o 20:55
  Dominik :
  Gratuluję Pani Bernadetcie detrminacji w dążeniu do realizacji tej inwestycji. Pani Radna Mrówka to społecznik i kobieta czynu; zawsze gotowa do pomocy mieszakńcom. Działalność społeczna to dla niej pasja i takich ludzi nam potrzeba w samorządach. Wierzę, że działalność CKS-u w Morzychnie będzie świetnym przykładem tego, co w praktyce oznacza rewitalizacja obszarów problemowych i realizacja idei społeczeństwa obywatelskiego.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)