Dzisiaj:
Czwartek, 20 czerwca 2019 roku
Bogny, Bożeny, Franciszky, Michały, Rafały

Pokarmy toksyczne dla psa

7 października 2015 | komentarze 3

Większość pupili to łakomczuchy, które chętnie zjedzą coś poza typowym psim jedzeniem. Jednak często właściciele nieświadomie pozwalają psu zjeść pokarm, który może destrukcyjnie wpływać na funkcjonowanie poszczególnych układów i uszkodzić np. nerki czy wątrobę.

Poniżej na ilustracji przedstawione zostały produkty, które najczęściej bywają przyczyną psiego nieszczęścia.

Szczególną uwagę zwracamy na CZEKOLADĘ, która zawiera toksyczną dla psa TEOBROMINĘ. Dawka toksyczna teobrominy: 20-250 mg na kilogram masy ciała psa, tabliczka czekolady zawiera od 150 do 1600 mg w zależności od zawartości kakao
Przykład: psa małej rasy (ok. 2kg) mogą zabić 2-3 kostki gorzkiej czekolady lub nieco ponad tabliczka czekolady mlecznej zjedzona na raz. Objawy pojawiają się po 6-12 godzinach od zjedzenia

Równie niebezpieczne może być surowe ciasto drożdżowe, które może dalej rosnąć w przewodzie pokarmowym.

Czosnek i cebula – zabójcza może być już dawka odpowiadająca 0,5% wagi psa.

Winogrona i rodzynki sieją spustoszenie w psich nerkach. Dawka toksyczna: 2 winogrona lub 6 rodzynek na kilogram masy ciała.

Kruche kości (szczególnie gotowane kości drobiu) – łamliwe kości mogą stanowić ryzyko zakrztuszenia się zwierzęcia, a także skaleczenia lub przebicia układu pokarmowego. Drobinki kości drobiowych mogą być przyczyną zaczopowania jelit u psa (niestety przerabialiśmy to).

Słodycze bez cukru (słodzone ksylitolem, np. gumy do żucia) – ksylitol może powodować u wrażliwszych ras poważne uszkodzenia wątroby.

Dlatego dla dobra naszych pupili nie powinniśmy ulegać ich słodkim, błagalnym spojrzeniom. Kochający właściciel, to odpowiedzialny właściciel.

mgr inż. zootechnik Natalia Kiełb, dyplomowany groomer

zwierze

fot.  Biewer Pieski Świat (PL)

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 26 stycznia 2016 o 13:51
  bronga :
  Kilka pytań Czy właściwym jedzeniem dla psa jest kasza gotowana na kościach. Ponadto czy należy solić takie jedzenie (jeżeli tak to ile gram), czy też całkowicie wyeliminować sól z diety psa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 2. 2 lutego 2016 o 22:55
  Natalia :
  tak, kasza jest ok, szczegolnie gryczana ale bez kości. wystarczy dodatek warzyw i miesa. co do soli... Psy nie wymagają od swoich dań, by były słone. Nadmiar soli może powodować ewentualne pogłębienie się problemów związanych z krążeniem. Wystarczy zaledwie 0,2g/kg masy ciała psa. Należy tu jednak uwzględnić fakt, że np w warzywach jest sól lub w innych produktach spożywczych, więc dodatkowe dosalanie jest niepotrzebne.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 3. 7 lutego 2016 o 19:47
  bronga :
  Bardzo dziękuje za odpowiedź.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)