Dzisiaj:
Czwartek, 7 grudnia 2023 roku
Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł

POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2023 | komentarzy 10

Dąbrowa Tarnowska tradycyjnie uczciła 105 już rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powiatowe obchody zapoczątkowała uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, a dopełniła je uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w parku miejskim.

Zgromadzonych przed pomnikiem powitał w tym roku starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, zaś przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

-105 lat temu zdarzył się cud wolności, wymarzony, wymodlony, wyczekany przez kilka pokoleń naszych przodków. Po 123 latach niewoli wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Ten dzień 11 listopada cały polski naród rozdarty przez trzech zaborców wołał radośnie: „Polska wolna, Polska niepodległa, niech żyje wolna Polska!” Spełniły się słowa pieśni śpiewanej przez lud w świątyniach: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie!”. Przez te lata, gdy Polska nie figurowała na mapie świata, naród nasz nie dał się zniewolić. Każde kolejne pokolenie zrywało się do powstańczych walk. Walczyli i umierali ze słowami na ustach: „Polska będzie wolna!” Walczyli na polach bitew, ale także w dyplomatycznych salonach. Mieli w sercach nadzieję; nadzieję na wolną Polskę. Marzenia kilku pokoleń polskich patriotów spełniły się 11 listopada 1918 r. Wolność Polski była wynikiem nie tylko zakończenia I Wojny Światowej, ale także mądrości naszych polityków i dyplomatów. W odzyskaniu niepodległości największą rolę odegrał waleczny i zdeterminowany naród; o wolności zdecydowała wiara naszych przodków, że ich przelana krew i śmierć za Ojczyznę nie będą zmarnowane przez kolejne pokolenia i Polska będzie wolnym krajem. Dzisiaj czcimy pamięć tych wszystkich, którzy oddali życie – wartość najcenniejszą – w obronie naszej Ojczyzny, w obronie Polski wolnej i suwerennej. Dzięki przelanej krwi, codziennemu trudowi, wysiłkowi intelektu milionów Polaków przez lata niewoli zachowana została substancja materialna i duchowa narodu: język, tożsamość, pamięć historyczna, duma narodowa, umiłowanie wolności. Odnosząc się z szacunkiem do dokonań naszych przodków, musimy zdać sobie sprawę, że wolność człowieka i wolność kraju nie tylko jest darem, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Musimy szanować ideały demokracji, aby Ojczyzna była wspólna dla wszystkich Polaków. Patriotyzm narodowy ściśle wiąże się z patriotyzmem lokalnym. (…) Szanowni Państwo, lata które minęły od tamtych wydarzeń ukazują zmieniający się i ewaluujący naród, dzisiaj wolny i niepodległy. Nie mamy pewności, ale możemy mieć nadzieję, iż spełnią się oczekiwania poległych przodków. Odpowiedzią na te pytania i wątpliwości musi być wspólne i uczciwe budowanie naszej Ojczyzny, wolnej od niesprawiedliwości, przemocy, nienawiści; wolnej od braku zaufania. Rzetelna i wytężona praca podejmowana z myślą o pomyślności nas wszystkich może być źródłem dobrobytu i ciągłego rozwoju naszej Ojczyzny, naszego powiatu dąbrowskiego, naszych małych ojczyzn, jakimi są nasze gminy. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska! Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny! – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

Głos zabrali obecni również na uroczystości: poseł Wiesław Krajewski, senator Kazimierz Wiatr oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Odczytano także adresy okolicznościowe posłanki Urszuli Augustyn, posła Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz prezesa Zarządu WFOŚiGW, Kazimierza Koprowskiego. Tradycyjnie przed pomnikiem poległych w parku miejskim poczty sztandarowe oraz przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli wieńce, wiązanki kwiatów i znicze.

Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie oraz – jak co roku – występy Orkiestry Dętej przy Dąbrowskim Domu Kultury.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 11 listopada 2023 o 18:46
  Uczestnik :
  Pytanie: co senator Wiatr zorganizował (zalatwł) dla naszego miasta? Od lat widzę tego pana na Dąbrowskich uroczystościach, który ciągle o tym samym głędzi, tj. Z kontekstu przemówień można wywnioskować, że nie mamy niepodległości i suwerrennosci. Zamiast łączyć o czym wszyscy politycy zapewniają podczas Dnia Odzyskania Niepodległości to takie wystąpienia na pewno tego nie są przykładem wręcz przeciwnie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +20 (w sumie : 26)
 2. 11 listopada 2023 o 19:15
  rambo :
  jaka niepodległosć ,naipierw zabory rozbiory ,potem niewola hitlerowska potem dyktatora sowiecka a teraz dyktatora brukselska przed ktorą tak ostrzega morawiecki i gdzie ta wasza niepodleglość,przestańcie ogłupiac młodych ludzi i nas starych kombatabntów nigdy nie bylysmi wolni i nigdy nie będziemychyba że młodzi ludzie się postawią waszemu klamstwu i obłudzieopamietaicie sie wreszcie sługusy pentagonu ,bo to jest ich robota
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -14 (w sumie : 28)
 3. 12 listopada 2023 o 15:33
  do rambo :
  Nazywasz tych, którzy myślą inaczej niż ty sługusami Pentagonu, a przecież to Morawiecki i pis szczycą się, że są najważniejszym sojusznikiem amerykanów. To przecież pis chciał w Polsce budować fort Trump.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 22)
 4. 12 listopada 2023 o 21:29
  Dabrowianin :
  Nic wom nie pasuje !!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 11)
 5. 12 listopada 2023 o 23:10
  do uczestnik :
  senatora Wiatra, krakusa! kompletnie nie interesuje nasz region za wyjątkiem terminu wyborów a ogłupiały naród, przez media pisowskie, głosuje na niego już od bardzo dawna. Członkowie, zwolennicy i miłośnicy pisu głosują jakby z automatu na kandydatów pisu nie interesując się tym co z tego będzie miał nasz region.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 19)
 6. 13 listopada 2023 o 19:49
  Witold :
  Pan Senator Wiatr wygłosił przemówienie, jakby w Polsce nic się nie stało od 2004 r. Straszenie Unią Europejską już nie działa, bo chyba nawet autorzy tych tez w nie nie wierzą. Naród wiedziony instynktem samozachowawczym w 75% opowiada się za przynależnością. A z całym szacunkiem dla kombatanckiej przeszłości Senatora, czynienie siebie wzorem do naśladowania dla młodzieży w takich okolicznościach , trąci brakiem dystansu do siebie i do rzeczywistości.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 17)
 7. 13 listopada 2023 o 22:51
  MCR :
  A co dla Dąbrowy zrobił np. W. Kosiniak-Kamysz ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 21)
 8. 14 listopada 2023 o 15:48
  Czesio :
  MCR - daj Mu szansę
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 14)
 9. 14 listopada 2023 o 21:33
  osa :
  Senator ma kombatancka przeszlosc? To ile on ma lat? 100?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 10)
 10. 20 listopada 2023 o 23:00
  Do Czesio :
  Pan Władek był 8 lat ministrem więc miał już szansę coś zrobić dla powiatu. Może ktoś przypomni co takiego załatwił
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)