Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

POWIATOWE SZKOLENIE DLA ROLNIKÓW

17 lutego 2023 | Brak komentarzy

Cykl szkoleń jesienno-zimowych dla rolników z Powiśla Dąbrowskiego powoli dobiega końca. Odbyło się ich kilkanaście na terenie gmin powiatu, a podczas nich omawiano tematykę związaną z bioróżnorodnością, prawem wodnym, czy zasadami wzajemnej zgodności.

Wszystkie te zagadnienia są niezwykle ważne w dobie dzisiejszych zmian nie tylko klimatycznych, ale i związanych z wejściem nowego Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i ewentualnymi pozyskiwaniem środków finansowych na rozwój rolnictwa.


Za nami również coroczne spotkanie o zasięgu powiatowym organizowane przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tym razem odbyło się ono 14 lutego w świeżo oddanej do użytku sali narad w starostwie powiatowym. Przybyli rolnicy mogli wysłuchać między innymi interesującego wykładu przeprowadzonego przez Wacława Szczoczarza dotyczącego małej retencji i jej walorów środowiskowych na podstawie stawów hodowlanych karpia. Omawiano pojawienie się „ekoschematów”- zmiany w dopłatach obszarowych, które przybliżyła Grażyna Suliga. Pozostali przedstawiciele instytucji związanych z branżą rolniczą- Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna- Anna Chmura, Joanna Gałęcka, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa- Andrzej Filipski, oraz Małopolska Izba Rolnicza – Henryk Dankowiakowski, przedstawili słuchaczom najistotniejsze komunikaty i zmiany w przepisach, które nas czekają w najbliższej przyszłości.

Podczas spotkania można było również podziwiać wojewódzkie osiągnięcia i nagrody, które otrzymała Teresa Rygielska za swoją potrawę wpisaną na Listę Ministra Rozwoju Wsi i Rolnictwa i jak zwykle poczęstować się niezawodną zupą ” Rzodkie Zimnioki” według jej przepisu.

W imieniu Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie dziękuję za gościnę w starostwie, rolnikom za uczestnictwo, naszym wykładowcom za przygotowanie i przedstawienie ciekawych i ważnych zagadnień, a doradcom z Powiatowego Biura Doradztwa Rolniczego za – jak zwykle profesjonalne przygotowanie i pomoc w organizacji szkolenia.

Anna Morawiec


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)