Dzisiaj:
Wtorek, 28 maja 2024 roku
Augustyna, Jaromira, Wiktora, Wilhelma

POWIŚLE GRA W SZACHY CORAZ LEPIEJ

4 maja 2019 | Brak komentarzy

W sobotę, 27 kwietnia 2019 r. odbył się III Turniej Szachowy Powiśla Dąbrowskiego o Puchar Fundacji CORDARE. Do Turnieju zarejestrowało się 118 osób, reprezentujących aż 26 małopolskich miejscowości.

Obok zawodników Powiśla, pochodzących z Dąbrowy Tarnowskiej, Radgoszczy, Borek, Luszowic, Olesna, Lipin, którzy stanowili połowę uczestników imprezy szachowej, wystartowali też mieszkańcy takich miast i gmin, jak: Kraków, Tarnów, Lisia Góra, Mielec, Radłów, Żabno, Staszów, Połaniec, Sędziszów Małopolski, Niepołomice, Pilzno, Pleśna.

Emocjonujące rozgrywki szachowe miały miejsce w dąbrowskiej Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Rozegrano 11 rund tempem 10 minut na zawodnika, w systemie szwajcarskim, polegającym na odpowiednim kojarzeniu zawodników według siły gry. Sędzią głównym turnieju był Pan Czesław Markiewicz, którego wspomagała Pani Kinga Gąciarz-Wójcik. Zaś osobą, będącą od pierwszej edycji spiritus movens wydarzenia szachowego CORDARE jest Pan Jerzy Kuca z Lisiej Góry, który co roku nie szczędzi czasu i sił, pracując przy organizacji tych i wielu innych zawodów szachowych .

Pan Jerzy tak skomentował tegoroczną edycję Turnieju CORDARE:

W zawodach wzięli udział szachiści prezentujący dość zróżnicowany poziom gry. Wystartowali bardzo dobrzy szachiści znanych klubów szachowych, jak i amatorzy, dorośli, dzieci, duety , a nawet kwartety rodzinne. Jednakże gra dorosłego zawodnika z bardzo młodym szachistą wcale nie oznaczała wygranej tego pierwszego. W turnieju wzięły bowiem udział dzieci mające za sobą starty w mistrzostwach Polski, czy nawet mistrzostwach świata. Trzeba podkreślić ogromny wzrost umiejętności szachowych wielu zawodników w stosunku do poprzednich dwóch turniejów. Stale wzrastający poziom gry w szachy w naszym regionie nie bierze się z niczego. W ubiegłym roku na Ziemi Tarnowskiej rozegrano największą ilość turniejów szachowych w Polsce. Turniej CORDARE staje się powoli jedną z ciekawszych imprez szachowych w regionie. Pojawili się nowi zawodnicy z takich miejscowości jak: Olesno, Niwki, Radgoszcz, czy Lipiny. Najliczniej reprezentowane były Luszowice, gdzie bardzo prężnie działa szkolne koło szachowe, prowadzone przez Pana Piotra Rychlińskiego, który i w tym roku obronił tytuł Najlepszego Zawodnika Powiśla. Bardzo ciekawy był przebieg walki o stypendium CORDARE dla Najlepszego Juniora Powiśla. Wszystko rozstrzygnęło się właściwie w ostatniej rundzie. W klasyfikacji generalnej nagrodzeni zostali naprawdę doświadczeni i znakomici szachiści, co również stanowi o randze Turnieju.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach turniejowych:

NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU – klasyfikacja generalna (open)

1. miejsce – Sebastian AUGUSTYN – HETMAN Pilzno
2. miejsce – Jakub LENART – UKS Lisek Lisia Góra
3. miejsce – Bogdan CZERNICKI – Drogowiec Kraków

NAJLEPSZY JUNIOR TURNIEJU (do lat 18)
1. miejsce – Jakub SŁOWIK – UKS Lisek Lisia Góra
2. miejsce – Hubert ZIĘBA – Klub Szachowy SDK Lotnik Mielec
3. miejsce – Tomasz ŻMUDA – Klub Szachowy Kana Tarnów

NAJLEPSZY JUNIOR MŁODSZY (do 10 lat)
1. miejsce – Karol KOZAK – UKS Goniec Staniątki
2. miejsce – Emilia MAREK – UKS Lisek Lisia Góra
3. miejsce – Mateusz MARSZALIK – Połaniec

NAJLEPSZY DUET RODZINNY
1. miejsce – Piotr i Robert RYCHLIŃSCY – Radgoszcz
2. miejsce – Piotr i Tomasz ŻMUDA – Klub Szachowy Kana Tarnów
3. miejsce – Mirosław i Sebastian CZERWONY – Klub Szachowy Kana Tarnów

NAJLEPSZY ZAWODNIK POWIŚLA
1. miejsce – Piotr RYCHLIŃSKI – Radgoszcz
2. miejsce – Mateusz DOMIN – Dąbrowa Tarnowska
3. miejsce – Robert RYCHLIŃSKI – Radgoszcz

NAGRODĘ SPECJALNĄ – STYPENDIUM Fundacji CORDARE w wysokości 1000,00 zł dla Najlepszego Juniora z Powiśla zdobył Karol KUBEK z Radgoszczy.

Fundatorami Pucharów obok Fundacji CORDARE byli: Pan Czesław Siekierski – poseł do Parlamentu Europejskiego Ziemi Świętokrzyskiej, Pan Krzysztof Kaczmarski – burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz UKS Lisek z Lisiej Góry. Serdecznie dziękujemy!

Nagrody wręczyli: ks. dr hab. Robert Biel – prezes Fundacji CORDARE, Pan Adrian Zaleśny w imieniu Europosła i Pan Jerzy Kuca w imieniu UKS Lisek.

Podziękowanie za udostępnienie hali sportowej oraz cenną pomoc Fundacja kieruje także do władz miasta i Pana Piotra Zająca, kierownika Referatu Kultury Fizycznej i Sportu UM oraz pracowników obiektu.

Turniej przebiegał bardzo sprawnie i w milej atmosferze. Było również wyjątkowo smacznie za sprawą pierogów ufundowanych przez firmę: Projektowanie i Nadzór Budowlany Andrzeja Kity z Dąbrowy Tarnowskiej. Do Turnieju przylgnęła już nieoficjalna, sympatyczna nazwa PIEROGOWY. W tym roku serwowano uczestnikom turnieju pierogi ruskie. W organizację imprezy tradycyjnie włączyli się stypendyści Fundacji CORDARE: Łucja, Natalia, Daniel, Przemek i Tomek.

Gratulujemy nagrodzonym Szachistom, dziękujemy za udział wszystkim Zawodnikom Turnieju, jednocześnie serdecznie zapraszamy na szachy i pierogi za rok.

Małgorzata Orawska, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji CORDARE

Szczegółowe wyniki rozgrywek można poznać tutaj:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1823/results.html?l=pl&tb=10_

Galeria zdjęć 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)