Dzisiaj:
Środa, 5 października 2022 roku
Apolinary, Częstogniew, Donat, Donata, Faust, Fides, Flawia, Igor, Justyn, Konstancjusz, Konstans, Placyd

PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W DĄBROWIE

19 września 2021 | komentarze 23

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na uroczystym otwarciu nowej strażnicy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochwalił, pełną poświęceń, pracę strażaków, podkreślił udział środków budżetowych w sfinansowaniu nowej siedziby straży pożarnej, na którą – jego zdaniem – poprzednicy nie znaleźli pieniędzy i skrytykował opozycję.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej poprzedziła msza święta, która odbyła się na miejscu.


Ksiądz celebrans poświęcił krzyże, które zawisną na ścianach nowego budynku strażnicy i przekazał na ręce komendanta witraż z podobizną św. Floriana.

– Skłaniam przed wami głowę za to, że jesteście, za to, że dbacie o fundament bezpieczeństwa Polaków. Jestem przekonany, że mówię w imieniu wszystkich naszych rodaków, którzy z wdzięcznością myślą o waszej służbie; z wdzięcznością i troską myślą o waszej pracy. To wielkie, odważne dzieło. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z ponad 580. tysiącami interwencji. To oznacza, że częściej niż co minutę – licząc również minuty nocne – strażacy: druhny, druhowie w różnych częściach Polski wyjeżdżali na interwencje. Trzeba mieć ogromny hart ducha, odwagę, determinację, żeby w ten sposób służyć ludziom, służyć społeczności lokalnej. Jesteśmy wam za to winni naszą ogromną wdzięczność – powiedział premier Mateusz Morawiecki dziękując strażakom za codzienną, ofiarną pracę.

Oddanie do użytku nowej strażnicy stało się również okazją do wyliczenia błędów poprzedniej ekipy rządzącej i opozycji.

– Ale, prócz hartu ducha potrzebny jest sprzęt, potrzebne są pomieszczenia. Przed chwilą usłyszałem, że na to pomieszczenie czekaliśmy czterdzieści lat, ale także czekaliśmy od ostatnich co najmniej dziesięciu lat na środki rządowe, bo powiedzmy, że z 19 milionów zł, 17 milionów zł przeznaczyła strona rządowa, czyli budżet państwa na to, żeby ta strażnica tu w Dąbrowie Tarnowskiej mogła powstać i warto zaznaczyć, aby wszyscy Polacy wiedzieli, że tak jak często strażacy gaszą pożar w różnych miejscach; wybucha w jednym miejscu i tam go gaszą, wybucha w innym miejscu ponownie, tak musieliśmy przez pierwsze dwa, trzy lata, w roku 2016, 2017, 2018 skupić się na takim gaszeniu pożarów budżetu państwa. To tam właśnie, jak przez sito, przeciekały te pieniądze, które – jak pan Tusk mówił – były gdzieś zakopane; prześmiewczo trochę tak to komentował. Otóż my, w skuteczny sposób zastosowaliśmy instrumenty informatyczne, szkolenia krajowej administracji skarbowej i doprowadziliśmy do sanacji, do uzdrowienia finansów publicznych. Nic się nie dzieje bez przyczyny, wiemy o tym doskonale. Ta strażnica tu w Dąbrowie Tarnowskiej, tutaj w Małopolsce mogła powstać właśnie dlatego; mogła powstać dzięki ciężkiej pracy naprawy finansów publicznych i dlatego cieszę się, że też ten hart ducha naszych strażaków – druhów i druhen – jest wsparty poprzez ten sprzęt, który się pojawia coraz częściej, nowe strażnice, które budujemy w całym kraju. To jest potrzebne, aby nasi strażacy rzeczywiście mogli w bezpieczny sposób służyć wszystkim Polakom, a są oni nie tylko wizytówką Polski, tu w kraju, ale także dziękuję naszym strażakom, którzy brali udział w misji gaszenia pożarów w Grecji, w Turcji – w tym roku; trzy lata temu w Szwecji, ale także biorą udział w wielu akcjach w innych krajach, w solidarnej pomocy naszym partnerom rozsianym w całej Europie. Bardzo dziękuję za to, bo w ten sposób pokazujemy, czym jest solidarność w praktyce. To wasze działania, które przyczyniają się do budowy marki „Polska”. Chciałbym, żeby tutaj, nad tą remizą, nigdy syrena alarmowa nie rozbrzmiała, ale wiem, że to jest niemożliwe, dlatego życzę wam, drodzy strażacy, tutaj w Dąbrowie Tarnowskiej, w Małopolsce i we wszystkich zakątkach naszego przepięknego kraju tylu samo powrotów, co wyjazdów; życzę wam bezpiecznej służby i dziękuję raz jeszcze za wszystko, co zrobiliście już do tej pory, czuwając nad bezpieczeństwem naszych rodaków, nad bezpieczeństwem domów, wsi, miast, miasteczek. Wasza praca jest bezcenna; jesteśmy wam winni ogromną wdzięczność, a tym naszym wysiłkiem materialnym, takimi remizami, jak ta; takimi strażnicami oddajemy chociaż trochę hołd waszej pracy i z wdzięcznością myślimy o każdym dniu poświęconym dla dobra ojczyzny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Nowa siedziba PSP w Dąbrowie Tarnowskiej powstała w miejscu starej strażnicy. Sama budowa była realizowana od 2018 r., ale plany, zabiegi samorządów lokalnych  i pozwolenia na budowę obejmują wcześniejsze lata.

us

******************************************************************************************************************************************

18 września odbyło się poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku Strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z magazynem przeciwpowodziowym. W uroczystości uczestniczył Premier RP Mateusz Morawiecki, natomiast samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz.

Nowa siedziba dąbrowskich strażaków za blisko 18 mln zł znacznie podniesie komfort służby strażaków. Została wyposażona w zaplecze szkoleniowe, które będzie wykorzystywane do prowadzenia zajęć doskonalących dla strażaków PSP oraz druhów jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W budynku swoją siedzibę posiada Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Przewidziano również możliwość udostępnienia miejsca dla dyżurnego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i wykorzystania Sali sztabowej jako centrum koordynacji działań kryzysowych w przypadku działań powodziowych i innych.

Ponadto na parterze budynku zlokalizowana została sala edukacyjna „OGNIK”, która będzie służyć do prowadzenia praktycznych zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.Komenda dysponuje także dwoma lokalami służbowymi, mogącymi pełnić również funkcję lokali gościnnych.

powiatdabrowski.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 19 września 2021 o 19:44
  marcin :
  Powiedział w końcu po ile ten chleb czy nie?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +50 (w sumie : 68)
 2. 19 września 2021 o 19:59
  Niezadowolony :
  ten pan nadaje się tylko do dymisji .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +47 (w sumie : 69)
 3. 19 września 2021 o 20:22
  zzs :
  Czyli lepiej jakby przyjechał Tusk,ew Grodzki i jemu podobni wtedy było by ok, patrząc po komentarzach!!! Czyli komuna górą!!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -42 (w sumie : 66)
 4. 20 września 2021 o 07:26
  Wiesiek :
  Kłamca, że szkoda gadać. Nie ma pojęcia, kiedy projektowano, od kiedy była zaczęta budowa, kiedy były zabezpieczona środki finansowe. Czas jego politycznej kariery nieuchronnie dobiega końca, więc już facet zupełnie bredzi. Do dymisji człowieku i to czym prędzej. Skoro redakcja podaje, że od 2018 roku była realizowana budowa, to wiadomo, że środki finansowe musiały być wcześniej zabezpieczone. Brawo Pani US, trzeba takie rzeczy utrwalać i prostować. Kłamcom mówimy stanowczo dość.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +46 (w sumie : 66)
 5. 20 września 2021 o 08:35
  Lolo :
  Kłamca widzę, w formie. ..."doprowadziliśmy do sanacji, do uzdrowienia finansów publicznych" to premier a fakty - na koniec roku zadłużenie Polski osiągnie 1 bln 478,8 mld zł - wynika z pisma wysłanego do Komisji Europejskiej przez nasz rząd. W dwa lata rząd PiS zwiększył zadłużenie o ponad 400 mld zł. Premier: "To wasze działania, które przyczyniają się do budowy marki „Polska”". Słusznie, szkoda tylko, że dzięki spółce Kaczyński, Ziobro Morawiecki i sp., np. w rankingu wolności prasy Polska w 2021 roku spadła na 64 miejsce z 47 w 2016 a nasza marka na świecie jest taka, że tylko nam Węgry zostały bo z innymi krajami jesteśmy skłóceni i zepchnięci na margines znaczenia. I na koniec perełka "Wasza praca jest bezcenna". Strażacy zagroźcie strajkiem i zażądajcie podwyżek to natychmiast się dowiecie jak "bezcenna" jest Wasza praca. Zostaniecie olani jak obecnie medycy i dostaniecie propozycję zmiany pracy lub sugestię "Niech jadą!"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +51 (w sumie : 67)
 6. 20 września 2021 o 10:14
  Dabrowianin :
  Czemu ludzie którzy nie znają się na polityce zawsze tak dużo krzyczą ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -17 (w sumie : 43)
 7. 20 września 2021 o 16:46
  {.. :
  Wypociny piszących duurrnnióww Nie mogż przeżyć że zaczyna być NORMALNIE
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -18 (w sumie : 24)
 8. 20 września 2021 o 17:06
  uważny :
  Pokolenie uczciwie pracujących odchodzi w większości w zapomnienie .Dzisiejsi młodzi i nie tylko jeszcze nie wykazali się sumienną pracą , ale ciągle żądają podwyżek za swoją pracę. Poczekajcie przyjdzie z powrotem ekipa Tuska to wam wszystko da czego tylko zapragniecie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -24 (w sumie : 56)
 9. 20 września 2021 o 19:57
  Marek :
  Spoko, jeszcze w maju kłamca stojący na czele rządu przekonywał, że wszystko jest załatwione więc od dziś za Turów około 2,3 mln kary dziennie. Czyli 8 dni, kilka godzin i Czesi wybudują sobie strażnicę dzięki partaczom z pisowskiego rządu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 23)
 10. 21 września 2021 o 10:17
  ciekawy 3 :
  Pytanie z innej beczki.Czy to prawda, że zmienił się przewodniczący klubu radnych PIS powiatu dąbrowskiego?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 14)
 11. 21 września 2021 o 11:26
  do Wiesiek :
  Zapoznaj się z dokumentami. W 2019r. odbył się przetarg więc nie umniejszając zasług poprzedników pieniądze na budowę znalazły się później. A tak na marginesie na stronie powiatu cisza o oddaniu strażnicy a notable powiatowi w pierwszym szeregu stoją.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 9)
 12. 21 września 2021 o 20:15
  Meh :
  Do uważny. Czyli uważasz że młodzi ludzie walczący o swoje są gorsi od starych ludzi którzy pracują na minimalnej i boją się zapytać o podwyżkę?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 18)
 13. 21 września 2021 o 21:07
  ja :
  A mnie się zdawało, że już jakiś czas temu było oddanie strażnicy, tylko takie jakieś z małą pompą bo pandemia. A teraz zapewne Morawiecki znowu ogłosił, że wirus jest w odwrocie, więc można w wielkim gronie otwierać strażnicę po raz drugi.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 24)
 14. 22 września 2021 o 08:02
  Mr cool :
  Ten czlowiek to porazka...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 25)
 15. 22 września 2021 o 13:29
  uważny :
  Ja zauważam że najbardziej krzyczą ci co bardzo dobrze zarabiają i wcale nie walczą podczas strajków o tych biedniejszych, wiem to z własnego doświadczenia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 15)
 16. 22 września 2021 o 17:37
  Barbara :
  do uważny. Nie ma to jak samokrytyka. Brawo!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 17. 22 września 2021 o 20:13
  uważny :
  Jeśli " Barbara' tak zrozumiała mój wpis to jej sprawa, gdyby czytała moje inne wpisy rozumiała by moje wypowiedzi zupełnie inaczej.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 8)
 18. 23 września 2021 o 07:04
  sędzina :
  I tak go zapamiętamy jako kłamcę ( przecież miał postanawiania sadu w kampanii w trybie wyborczym). Ponadto wiemy: wybory kopertowe, maseczki, respiratory, Turów i wiele innych. A ty SUWERENIE dostajesz socjal /lub socjale/ michę ryżu i dalej klaskaj. Ale ten SUWEREN naiwny, szkoda gadać. Ale oczywiście nie każdy i w 2023 roku /lub wcześniej/ uwierzymy, że może być inaczej, a no i jeszcze zapowiadana odpowiedzialność karna...to może być ciekawe.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 11)
 19. 23 września 2021 o 13:19
  Polacy :
  a kto normalny robi lewe interesy z klerem na handlu ziemią i nie płaci od tego podatków ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 20. 23 września 2021 o 15:21
  Barbara :
  Do "uważny" Nie obrażaj się "Uważny". Czytam Twoje wpisy i lubię je. Miałeś na myśli " z autopsji". I jest ok. Miłego dnia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)
 21. 23 września 2021 o 16:33
  zatroskany :
  Ja martwię się tym jak wielki jest podział między naszym narodem .Czy musi dojść do jakiejś wielkiej katastrofy abyśmy mogli merytorycznie spokojnie rozmawiać na argumenty ,a nie tylko kłócić sprzeczać się i to bez sensu?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 22. 24 września 2021 o 11:43
  zatroskana :
  Celowo jesteśmy szczuci jedni na drugich. Podziały są głębokie. Myślenie kieszenią jest wygodniejsze. Mamienie nas rzekomym dobrobytem odbiera nam zdrowy rozsądek. Nasze wnuki nam podziękują. Skóceni jesteśmy również na zewnątrz. Może byłby czas obudzić się i nie dać się prowadzić jak barany na rzeż i liczy zwłaszcza na słuchających wyłącznie programów rządowych typu jedynka, polsat. Priorytetem dla tego rządu jest utrzymanie sie przy korycie. Nic więcej. Naród ma w ...dużym powarzaniu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 12)
 23. 11 lipca 2022 o 14:09
  syfon@dabrowski.eu :
  Wielki powrót do Węgla
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)