Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 lipca 2020 roku
Antoniego, Jakuba, Karoliny, Michała, Wilhelma

„PRZEWRÓT” W GMINIE?

27 kwietnia 2019 | komentarzy 66

Tego jeszcze w gminie nie było! Niezależni wraz ze stronnikami, dotąd raczej spolegliwi i ustępliwi, podjęli próbę „obalenia” prezydium i odwołania członków Zgromadzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej.

I pierwszy raz przerwa, zwołana przez przewodniczącego na rozważenie dalszych działań, była dłuższa, niż sama sesja zakończona opuszczeniem sali przez radnych PiS i przełożeniem obrad do 23 maja!

Wiceprzewodniczący Tadeusz Gubernat skwitował to słowami skierowanymi do kolegów z przeciwnej strony sceny politycznej: Możecie tu siedzieć do 23 maja, co uraziło zgromadzonych. Trzeba dodać, że wcześniej, rada większością głosów (11 – za, 9 – przeciw, 1 – wstrzymał się) przegłosowała wprowadzenie tych punktów do porządku obrad. Na początku sesji Andrzej Buśko występujący w imieniu grupy radnych (które to słowo odgrywa niebagatelną rolę) wniósł o wprowadzenie do porządku obrad kilku przełomowych uchwał, które jednak później nie doszły do skutku.

Na podstawie paragrafu 13 ust 1 Statutu Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz paragrafu 2 ust. 4 Regulaminu Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wnosimy o wprowadzenie do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej następujących uchwał:

– uchwała w sprawie powołania Komisji skrutacyjnej celem przeprowadzenia tajnych głosowań,

– uchwała w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie odwołania 2-ch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie wyboru 2-ch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie odwołania członków Zgromadzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej

– uchwała w sprawie wyznaczenia członków Zgromadzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pod wniesieniem do porządku obrad tych uchwał podpisali się: Jacek Sarat, Andrzej Buśko, Bernadetta Mrówka, Kazimiera Wąż, Mirosław Jastrząb, Jacek Świątek, Zygmunt Kułaga, Kazimierz Pinas, Józefa Taraska. Wprowadzenie tego punktu do porządku obrad poparła zaś większość radnych (11 za; w tym również Wiesław Mendys), 9 opowiedziało się przeciw – Prawo i Sprawiedliwość, a jedna osoba – Tomasz Pietras – powstrzymał się od głosu.

Przy okazji tego wniosku wywiązała się dyskusja, czy radni mogą wprowadzić tyle uchwał do porządku obrad.

– Czy grupa radnych może zarzucić radę dziesięcioma uchwałami? – miał wątpliwości wiceprzewodniczący Tadeusz Gubernat.

I być może miałby rację, gdyby nie to, że wnioskodawca Andrzej Buśko przygotował się do tego wystąpienia i złożył wniosek w imieniu grupy radnych, a nie klubu radnych. Grupa radnych może złożyć bowiem kilka uchwał, podczas gdy klub radnych tylko jedną.

Mamy takie ograniczenie, ale ono dotyczy klubu radnych, a nie mówi o grupie radnych – zaopiniował radca prawny gminy.

Po przegłosowaniu wprowadzenia tych punktów do porządku obrad przewodniczący rady miejskiej Dariusz Lizak skorzystał z przysługującego mu prawa i ogłosił przerwę w obradach, która – jak się potem okazało – była dłuższa niż cała sesja, zakończona w chwilę po niej. To chyba zdarzenie bez precedensu w historii samorządu miejskiego. Przewodniczący Dariusz Lizak zakończył obrady i ogłosił wznowienie sesji 23 maja. Wokół tego rozgorzała dyskusja i spory radnych.

Czy był wniosek formalny o przerwanie sesji? – dopytywał Andrzej BuśkoProszę przedstawić wniosek formalny radzie i rada go przegłosuje! Pan jest przewodniczącym rady miejskiej, a nie osobą prywatną i przez pana widzimisię nie da się przerwać sesji.

Radca prawny gminy stwierdził, że wniosek o zakończenie/przerwanie(?) sesji powinien zostać przegłosowany. Wszelkie próby dalszej dyskusji radnych były przerywane przez przewodniczącego, który utrzymywał, że kolejne obrady odbędą się 23 maja.

Jakim prawem Pan mi zakazuje mówić? – padały zarzuty w kierunku przewodniczącego.

Trochę trzeba mieć odwagi cywilnej i nie uciekać – zarzucił Jacek Sarat kolegom z przeciwnej strony sceny politycznej, którzy po złożonym wniosku przewodniczącego, całą grupą opuścili salę obrad, przy sprzeciwie oponentów politycznych.

Możecie tu siedzieć do 23 maja! – powiedział, na końcu, do grupy radnych wiceprzewodniczący Tadeusz Gubernat.

W porządku obrad, które się nie odbyły, zaplanowano m.in. przegłosowanie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy Dąbrowa Tarnowska na rok 2019 i Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019 – 2027 (najważniejszym aspektem w tym zakresie było przegłosowanie kwoty na budżet obywatelski) oraz rozpatrzenie protestu przeciwko ważności wyborów sołtysa sołectwa Nieczajna Górna w gminie Dąbrowa Tarnowska.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego. – Jednak powinien paść wniosek przewodniczącego. To powinien paść wniosek o przerwę, ale w skali dnia, ale jak przekłada się sesję na prawie trzy tygodnie, to trzeba to przegłosować i powinien być w tej sprawie wniosek formalny. Radni nie mieli możliwości się wypowiedzieć, bo przewodniczący przerywał. Sesję w sposób ostry przerwano, nikogo o niczym nie informując. Padły słowa: „kończymy obrady dzisiejszej sesji” – czy to ma być przerwa, czy koniec obrad, których tak naprawdę dzisiaj nie było? Tu jest taki zgrzyt prawny. Ja tak patrząc na to wszystko, jestem w bardzo poważnym kłopocie. Te perturbacje powodują duże problemy budżetowe; przez te zawirowania powodowane przez radnych PiS mamy problemy finansowe. Nie mamy wpływów do budżetu, które powinniśmy mieć. Nie przyjęcie budżetu obywatelskiego, a z tym dziś mieliśmy do czynienia, to kwota 120 tys. zł. To jest budżet obywatelski, za którym głosowali mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej, gminy Żabno i Radłów. Włosy mi się na głowie jeżą. Pod znakiem zapytania jest cały projekt obywatelski, a za tym opowiedzieli się mieszkańcy. Można oczywiście się odwrócić do ściany i wyjść, i powiedzieć, że się ma to wszystko w nosie. Muszę te pieniądze od marszałka przyjąć, bo nie mogę dopuścić, żeby przepadły. Protest przeciwko ważności wyborów sołtysa sołectwa Nieczajna Górna powinien być rozpatrzony w przeciągu 14 dni. To co się teraz dzieje skutkuje tym, że wszyscy sołtysi w gminie nie będą mieli umocowania po wyborach. Nie przyjęliśmy uchwały, która zatwierdza wybory. Nie będzie wyłonionych rad sołeckich. To rada miasta przyjmuje ten protest, lub odrzuca. Dopóki nie rozpatrzy protestu, sołtys nie może dostać kolejnego powołania na sołtysa. Dopóki nie ma aktów, to nie ma zakończenia wyborów. Wybory to koszt 11 tys. zł. Powstał dość duży galimatias – mówił burmistrz Krzysztof Kaczmarski, który wyjaśnił dlaczego grupa radnych mogła na jednej sesji zaproponować wprowadzenie do porządku obrad tylu uchwał.

Burmistrz wyjaśnił także motywy wprowadzenie projektu uchwały dotyczącej odwołania i powołania członków Zgromadzenia Związków Gmin do spraw wodociągów i kanalizacji. Jego zdaniem przyczyna leży w mającym się odbyć w najbliższych dniach posiedzeniu tego organu i zatwierdzeniu uchwały Zarządu Związku zmieniającej zasady wynagrodzenie prezesa wodociągów. W myśl tej uchwały, podjętej przez dotychczasowych reprezentantów (jak podkreśla Kaczmarski – w większości radnych PiS) wynagrodzenie prezesa ma osiągnąć wysokość czterech krajowych średnich wynagrodzeń, to jest ok 20 tys. złotych + 50% premii+ wysługa lat pracy. Burmistrz oblicza, że daje to łącznie ponad 30 tyś złotych i złożył sprzeciw, uważając że to wynagrodzenie jest zbyt wysokie biorąc pod uwagę, że pokrywane jest z opłat mieszkańców za wodę i ścieki, które i tak nie są najniższe.

O komentarz zapytaliśmy telefonicznie również jednego z radnych Prawa i Sprawiedliwości, który przeprosił i wytłumaczył, że chce się obecnie powstrzymać od komentarza. Radni PiS i prezydium wcześniej opuścili salę obrad.

us

Uzasadnienia do uchwał dot. odwołania Przewodniczącego jak również członków Zgromadzenia Związku Gmin ds. Wodociągów.

 1. Odwołanie przewodniczącego RM w DT 
 2. Odwołanie wiceprzewodniczącego 
 3. Odwołanie Członków Zgromadzenia Związków Gmin do spraw wodociągów i kanalizacji
 4. Odwołanie wiceprzewodniczącego RM w DT .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 27 kwietnia 2019 o 14:00
  Tomek :
  Jeśli PIS ma wiekszość to przepycha wszystko nawet (a może zwłaszcza) w nocy. Jeśli nie to wychodzi z sali. Klasa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +54 (w sumie : 76)
 2. 27 kwietnia 2019 o 14:48
  Obywatelka Dt :
  Może radni wyjaśnia nam o co w tym chodzi, czy może chodzi o zarobki w wodociagach na najwyższych szczeblach ??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +36 (w sumie : 42)
 3. 27 kwietnia 2019 o 16:31
  Mieszkaniec :
  Radni a może bezradni PiS pokazaliście klasę!!! Brak słów!Szkoda to nawet komentować!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +52 (w sumie : 68)
 4. 27 kwietnia 2019 o 16:50
  Dąbrowianin :
  30 tys. zł. miesięcznie, a normalny człowiek 1700. Włodarze, tzw. elity gdzie wasze sumienie?!?!?!?!!?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +55 (w sumie : 67)
 5. 27 kwietnia 2019 o 16:50
  A.Buśko :
  Chciałbym wnieść małe sprostowanie do powyższej informacji. W tekście powiedziane jest, że przewodniczący Rady skorzystał ze swojego prawa i ogłosił przerwę. Prawda jest taka, że ani statut gminy D.T. ani regulamin Rady Miejskiej w D.T. nie daje takiego prawa przewodniczącemu do ogłaszania jakiejkolwiek przerwy w obradach. Przerwa zawsze powinna być przegłosowywana przez radnych jako wniosek formalny. Utarł się jedynie taki nieformalny zwyczaj, że przewodniczący nieraz ogłaszał przerwę przy braku sprzeciwu ze strony radnych. To trzeba mieć na względzie mając na uwadze wypowiedź radnego Gubernata, który twierdził, że zawsze przewodniczący ogłaszał przerwę i że niby to mu daje prawo do ogłoszenia i w tym przypadku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +30 (w sumie : 34)
 6. 27 kwietnia 2019 o 17:12
  jag :
  pycha i bezczelność, poziom poniżej pasa, niech ci co oddali na nich głos się wstydzą
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +47 (w sumie : 65)
 7. 27 kwietnia 2019 o 17:13
  Mieszkaniec :
  Cały PiS Dąbrowski... Za grosz honoru...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +58 (w sumie : 70)
 8. 27 kwietnia 2019 o 17:46
  Piotr :
  PiS sie popisał. Jak coś sie nie podoba, jest nie pomyśli to sie zachowuje jak dziecko w przedszkolu. A przewodniczący rady potrzebował dłuższa przerwę żeby sie z góra skonsultować bo sam nie potrafi. Cóż tak myślałem ze to wszystko będzie wyglądać. Typowy PiS
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +42 (w sumie : 52)
 9. 27 kwietnia 2019 o 18:00
  BOLO :
  Proponuje każdemu oglądnąć nagranie. Lizak z Gubernatem przeszli Samych Siebie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +57 (w sumie : 69)
 10. 27 kwietnia 2019 o 18:08
  Franek :
  Tylko szkoda że radni Koalicji Obywatelskiej sprzeciwili się żeby nowe projekty uchwał były w następnej kolejności po uchwalach przygotowanych na sesję. To Burmistrzowi umknęło w wypowiedzi dla Kuriera. I zastanawiające jest dlaczego kurier nie napisał imię i nazwisko radnego z Pisu, z którym rozmawiał telefonicznie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -17 (w sumie : 35)
 11. 27 kwietnia 2019 o 18:16
  Czas :
  Czas pokaże jaką to niespodziankę za gmine publiczne pieniądze zaproponowała Niezależna Koalicja Obywatelska na czele z przywódcami względem Radnego Mendysa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -17 (w sumie : 39)
 12. 27 kwietnia 2019 o 19:22
  stołki :
  paraliż fiansowy i organizacyjny - a co tam..., licza się tylko stołki!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +54 (w sumie : 60)
 13. 27 kwietnia 2019 o 20:09
  OJCIEC + :
  Dla jasności, jeżeli jeszcze ktoś nie oglądał relacji z ostatniej sesji, to proszę zobaczyć, żeby mieć wyobrażenie: https://bip.malopolska.pl/umdabrowatarnowska,a,1592240,nagranie-i-czesci-viii-sesji-rady-miejskiej-w-dabrowie-tarnowskiej-kadencji-2018-2023-z-25-kwietnia-.html Mam nadzieję, że jeżeli jeszcze ktoś z was miał wątpliwości co do prawdziwego oblicza polityki pis-u, to ta relacja pozwoli zobaczyć jak wygląda to naprawdę. Nie zagłębiając się w szczegóły : PIS = koniec demokracji, koniec poszanowania prawa. Demokratycznie wybrani nasi przedstawiciele dokonali wyboru zgodnie z literą prawa, przygotowani do działania i ze znajomością choćby statutu rady. Przewodniczący nie wiedząc co ma zrobić najpierw dał pierwszą przerwę, dostał odgórne instrukcje po czym ogłosił przerwę... na miesiąc!!! Tak wygląda poszanowanie pis-u dla demokracji. Jeżeli jakieś stanowisko jest sprzeczne z jedyną-słuszną-władzą to po prostu je ignorują. KARYGODNE jest zachowanie zarówno p.Lizaka jak i p.Gubernata! Pierwszy - po konsultacji z mentorem wiedział już, że będzie działał bezprawnie, ale dostał już rozkazy. Stąd jego świadoma wypowiedź, że pozostali radni mogą zaskarżyć jego decyzję... Bardzo słaba próba wyciszenia w społeczeństwie spadku poparcia dla pisu przed eurowyborami. Partia nie może pozwolić sobie na wątpliwości wśród ludu... Drugi z panów w prostacki sposób skwitował : możecie sobie tu siedzieć do 23 maja... - to jest poszanowanie dla demokratycznego wyboru ??? Czy na takie zachowanie liczyliście ?? Jaka jest wartość takich radnych ?? Reasumując: w sytuacji gdy tracicie władzę - a jest to pierwszy krok przed jednymi i drugimi wyborami - brak wam argumentów i uciekacie przed problemem z podkulonym ogonem. Taka jest brutalna prawda. I na koniec pytanie do lokalnych pisowców: czy przyznacie się sami jak oszukaliście dąbrowskie społeczeństwo, działając na jego niekorzyść mając na celu własne stołki czy poczekamy klika tygodni aż syf wypłynie ??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +26 (w sumie : 30)
 14. 27 kwietnia 2019 o 20:41
  stefan senior :
  PZPR w Dąbrowie jątrzy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -22 (w sumie : 44)
 15. 27 kwietnia 2019 o 22:29
  Mózg, nie Pinki :
  Panie Dariuszu, Ty sie Pan musisz jeszcze wiele nauczyć, żeby być przewodniczącym rady gminy. Rzuciłeś się na głęboką wodę, a podstaw prawa nie znasz. Nie wspomnę już o całkowitym braku kultury osobistej, który pokazałeś przerywając wypowiedzi radnym, którzy są o wiele bardziej doświadczeni i mają o wiele wiekszą wiedzę niż Pan. Polecam obejrzeć nagranie z rady i pójść po rozum do głowy przy następnych wyborach.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +47 (w sumie : 61)
 16. 28 kwietnia 2019 o 07:45
  Obywatelka Dt :
  Żenada, wstyd, brak klasy, więcej na nich nie zagłosuje, Dąbrowski PiS musi się zmienić, to jest kpina z obywateli myślą ze oni są najważniejsi a oni na Maja służyć i nas reprezentować! A zachowują się jak ba...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +40 (w sumie : 58)
 17. 28 kwietnia 2019 o 08:21
  Bono :
  PiS dostał dzwoń i teraz ławka rezerwowych ich czeka ale mam nadzieję że pan Starosta ma jaja i ustawi w szeregu pana M.i panią M.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -14 (w sumie : 34)
 18. 28 kwietnia 2019 o 09:17
  niko :
  toważysze i obywatele jak mowil toważysz wiesław
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 39)
 19. 28 kwietnia 2019 o 14:37
  olka :
  czyli nasz budżet obywatelski przepadnie?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +27 (w sumie : 29)
 20. 28 kwietnia 2019 o 15:54
  obserwator :
  kpina jak można wprowadzić taki paraliż w funkcjonowaniu Urzędu, żenada zachowanie przewodniczącego to zachowanie przedszkolaka, kto poniesie odpowiedzialność za zawalone terminy, ludzie kogoście wybrali
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +47 (w sumie : 57)
 21. 28 kwietnia 2019 o 16:17
  Miki :
  Proponuję, aby P.Lizak z P.Gubernatem zaczęli czytać przepisy ze zrozumieniem, bo niestety cały PiS stosuje i zmienia przepisy poprzez ich łamanie, przykład idzie z góry. Jest to nie tylko naruszenie par. 2 ust 8 oraz par. 16 pkt 6 Reulaminu. A poza tym stanowi działanie niezgodne z art. 23 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o samorządzie gminnym, wg którego radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy oraz z art. 24 tej ustawy, zgodnie z którym radny jest obowiązany brać udział m.in. w pracach rady gminy. Przede wszystkim zaś prowadziłoby do uniemożliwienia zastosowania art. 19 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, to jest odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczących i wybrania nowego przewodniczącego rady. Czas skończyć z demolką prawa raz na zawsze a kto tego nie rozumie powinien natychmiast odejść i nic już nie komentować !!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +46 (w sumie : 62)
 22. 28 kwietnia 2019 o 16:35
  Jonek :
  Na nastepnej sesji powiatu zmiana starostów. W końcu kobieta na ważnym stanowisku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +32 (w sumie : 46)
 23. 28 kwietnia 2019 o 19:01
  Bono :
  Widzę że same komentarze anty PiS.Super...bo jak widać tym co tak są anty PiS to Dąbrowa przed PiSem mlekiem płynęła....tak było świetnie i fajnie że nie wolno nikogo i niczego zmieniać... PiS teraz będzie się przyglądał z boku jak świetni i doświadczeni już samorządowcy na dzień dobry podniosą opłaty za śmieci i zobaczymy co później a Ci co tak są za nimi zobaczymy jak będą wtedy komentować???
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -27 (w sumie : 57)
 24. 28 kwietnia 2019 o 20:14
  Trener :
  Darek, przecież Ty trenujesz piłkę nożną, a znany będziesz z ucieczki!:D
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +25 (w sumie : 35)
 25. 28 kwietnia 2019 o 21:49
  Zasmucony :
  Szkoda, że radni nie chcą się porozumieć dla dobra wspólnego, a jak na dłoni widać, że ani jedna, ani druga strona nie ma takiej woli. Tym samym zmarnowano potencjał na zmiany, które są potrzebne. Widać, że stare przysłowie mówiące, że każde grabie grabią do siebie jest prawdziwe.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +24 (w sumie : 44)
 26. 28 kwietnia 2019 o 22:23
  Elvis :
  Do Bono... Ktoś w końcu musi podnieść opłaty za śmieci bo dookoła ceny to już 15-20 zeta a w DT 9. Podwyżki (wszystko jedno czego) nie sprzyjają "wprowadzającym" ale trzeba mieć cywilną odwagę zrobić to. Szczególnie jeżeli kandydowało się aby działać dla dobra gminy. Chyba, że wzorem rządu PIS będziemy zadłużać Dąbrowę, wprowadzimy lokalne "plusy" 500, 1000, 2000 (a co tam) byle do kolejnych wyborów. A długi spłaci durny lud. Co do zachowania Panów Lizaka i Gubernata. Obejrzałem relację i stwierdzam krótko że to metody prosto z obecnego Sejmu. Arogancja, buta i brak poszanowania prawa. I rzecz chyba najważniejsza ... brak kultury osobistej. Pozdrawiam wszystkich komentujących.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +33 (w sumie : 37)
 27. 29 kwietnia 2019 o 08:40
  jan :
  Pazerność i Szmal u władzy to wychodzi słoma z butów ale tak się dzieje gdy na czele sejmu stoi ogrodnik a na czele rady rady gminy staje sprzedawca rur. Nie możemy wygrać to zbieramy zabawki i wynosimy się z piaskownicy. Szkoda tylko, że to tak na każdym szczeblu władzy. I za co to wszystko ??? Za 500 zeta, które i tak wydacie w sklepie bo drożyzna ostatnie 2 lata. Jeszcze uwaga do jednego radnego. Po co kandydować do rady skoro na większości posiedzeń by się nikomu nie narazić nie zabiera się głosu lub zapobiegawczo wstrzymuje w głosowaniach?? Tak chcesz reprezentować swoich wyborców całą kadencję??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +37 (w sumie : 43)
 28. 29 kwietnia 2019 o 10:33
  Dąbrowianin 2 :
  Czy ktoś wie, kto jest obecnie prezesem Wodociągów??? Proszę o nazwisko!!! Swoją drogą to zwyczajna podłość tak wysokie zarobki i to u nas w Dąbrowie, gdzie ludzie nie mają pracy albo robią za najniższą krajową!!! A woda najdroższa w kraju. Rozumiem takie zarobki w prywatnej formie, ale nie państwowej!!!!!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +52 (w sumie : 56)
 29. 29 kwietnia 2019 o 12:30
  .. :
  Link do nagrania z sesji 25-04-2019 https://bip.malopolska.pl/umdabrowatarnowska,a,1592240,nagranie-i-czesci-viii-sesji-rady-miejskiej-w-dabrowie-tarnowskiej-kadencji-2018-2023-z-25-kwietnia-.html
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 6)
 30. 29 kwietnia 2019 o 14:39
  bingo :
  Do Tomka P. Teraz chyba widzisz Tomku jak wpisując się do PiSuarów straciłeś HONOR - teraz unikasz głosowanie ze wstydu (praca społeczna to nie uniwersytet i trzeba MYŚLEĆ C.B.D.O.)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +25 (w sumie : 31)
 31. 29 kwietnia 2019 o 18:03
  Zasmucony :
  Do dąbrowianin 2: każdy wie kto jest Prezesem jednoosobowego zarządu RPWiK w Dąbrowie i chyba nie ma potrzeby żeby tutaj to pisać. Wszystkie dane są na stornie internetowej spółki.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 27)
 32. 29 kwietnia 2019 o 23:25
  emeryt :
  żałośni "politycy" dąbrowscy i kpina z wyborców czyt. mieszkańców. Przekupstwo i targowica. najpierw Pis "przejął" dwóch radnych, teraz w drugą stronę. Się radny otrząsnął co zrobił po pół roku (może lepiej wcześniej niż wcale). Do tego ta ucieczka z sesji po zapewne telefonicznych uzgodnieniach w trakcie przerwy świadczy o całkowitym braku kompetencji i znajomości prawa. A odnośnie kultury: nie życzę sobie Panie Gubernat takiego słownictwa na sali Urzędu Miejskiego w stosunku do innych radnych. Niech Pan sobie zmieni miejscowość, Państwo a może i kontynent. Może jakieś iglo, tipi albo szałas choć nawet tam zapewne obowiązuje obecnie wyższy poziom wypowiedzi. Wodociągów nie komentuję bo i po co. Żałuje tylko że głosowałem na Pis. Liczyłem na dogadanie się w radzie. Jedno natomiast jest pewne: Patrząc na moją rodzinę troszkę głosów po tej połowie roku "rządzenia" pisowi ubędzie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +37 (w sumie : 43)
 33. 30 kwietnia 2019 o 06:00
  Zasmucony :
  Wczoraj radni PIS przegłosowali zmiany wynagrodzenia prezesa teraz może mieć cztery średnie krajowe i 50% premii to jest faktycznie dobra zmiana bo to lepsze niż poprzednie trzy krajowe i 25% premii tylko patrzeć kiedy prezes zafunduje nam podwyżkę cen wody bo na taką pensję w kasie braknie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +39 (w sumie : 43)
 34. 30 kwietnia 2019 o 18:57
  Rysiek R, :
  Weźcie sobie chłopaki tek kraj! Prócz czysto estetycznego obrzydzenia do tego typu działań, apelowałbym do resztek przyzwoitości do Szanownej Rady. Okazuje się, że prócz zasady Teraz K** My są jeszcze sprawy mieszkańców, które winniście załatwiać, a na to już planu nie widać.Pozostaje w gałę haratnąć albo capstrzyk urządzić na okoliczność. Chcieliśmy, to mamy... Debra zmiana
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +39 (w sumie : 43)
 35. 30 kwietnia 2019 o 23:10
  Wyborca :
  Wysłałem wcześniej link do nagrania z posiedzenia Związku Gmin ds. Wodociągòw i Kanalizacji. Trzeba posłuchać całości żeby zrozumieć o co chodzi. A zwłaszcza końcòwkę kiedy to przewodniczący Zarządu chce aby umieścić oświadczenie z którego wynikałoby, że oni nie podnieśli wynagrodzenia Zarządowi Rozwój tylko dali możliwość zrobienia tego przez Radę Nadzorczą. Ponadto stwierdza, że Rada jest ponad Zgromadzeniem Związku i to ona ustala wynagrodzenie Zarządowi. Ludzie przecież oni nie mają pojęcia o czym decydują. Przecież Związek Gmin jest właścicielem spółki RPWiK i to Związek wybiera Radę Nadzorczą. Ponadto nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa gdzie właściciel nie ma wpływu na wynagrodzenie Zarządu tylko Rada Nadzorcza. Idąc tym tokiem rozumowania i biorąc pod uwagę bezczelność Prezesa Zarządu który pozwala sobie na zwracanie się do Burmistrza Dąbrowy T po imieniu na oficjalnym zebraniu to najprawdopodobniej następnym jego wnioskiem nie będzie już wynagrodzenie tylko wniosek o stwierdzenie że to on jest właścicielem tego RPWiK-u bo on w nim przepracował 12 lat a żaden z członków Zgromadzenia nie jest tak długo członkiem. A ONI BEZ SKRUPUŁÓW TO PRZEGŁOSUJĄ. Ludzie to woła o pomstę do nieba. Zmieńcie ten układ jak najszybciej.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +29 (w sumie : 31)
 36. 1 maja 2019 o 13:54
  Bono :
  Do Jan: Dlaczego pan obraża ludzi?Ten ogrodnik czy sprzedawca rur czym są gorsi od poprzedników?Tamci tacy wyuczenia byli i sami profesorowie?chyba mieli jedynie większe doświadczenie w przekrętach....to źle że dają 500zł i nie tylko....lepiej żeby kradli jak poprzednicy??i nic nie dawali...Co do drożyzny to wcześniej nie było???
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -43 (w sumie : 61)
 37. 1 maja 2019 o 15:26
  Mędrzec :
  Na wstepie mam nadzieję że cenzura ekuriera nie wytnie tego komentarza. Szaleństwo opanowało kodziarzy dąbrowskich wspieranych przez " niezależny portal" tyle przekłamań i manipulacji pod adresem radnych z PiS aż szkoda czytać. Gdzie etyka dziennikarska ? Dlaczego przekaz jest jednostronny i dlaczego p.Redaktor nie opiszę szerzej o zaistniałej sytuacji. Wydaje się że nikt nie uciekał. Przewodniczący Rady ma pewne uprawnienia z których może skorzystać i zarządzenie przerwy nie jest niczym nadzwyczajnym. A że przerwa trwać będzie długo to może okoliczności tego wymagają. Pożyjemy zobaczymy jak się ten wątek zakończy. A co do sprawy RPWIK sprawa wydaje się prosta od strony dziennikarskiej. Wystarczy spotkać się z Prezesem i poinformować rzetelnie mieszkańców o faktach a nie manipulować. A tak na marginesie oczekuję jakiegoś stanowiska radnych z PiS a rzetelnie przedstawione informacje powinny rozwiac wszelkie watpliwosci. A Ci pozal sie Boże Niezalezni niech sie pogodzą z tym ze pół roku temu przegrali wybory do rady miejskiej i mieszkańcy naszej gminy obdarzyli zaufaniem PIS. A to była dobra decyzja. Liczę że jednak ekurier sprosta rzetelnemu i obiektywnemu relacjonowaniu bieżących wydarzeń bądź co bądź POLITYCZNYCH. Głosowałem i głosować będę na PiS bo to poważna i wiarygodna formacja polityczna dobrze służąca Polsce i Polakom. Psy szczekają a karawana....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -55 (w sumie : 73)
 38. 1 maja 2019 o 19:32
  jan :
  Drogi Panie Bono, dlaczego Pan pisze, że obrażam ludzi? Czy napisałem coś nieprawdziwego? Jeżeli tak to to proszę to udowodnić lub zamilknąć. Co do "doświadczenia w przekrętach" lub w "kradli jak poprzednicy", jeżeli Pan ma takie informację lub dowody proszę je zgłosić na policję lub prokuraturę. Trzy lata temu jak opcja polityczna, którą Pan tak broni i popiera przejmowała władzę również wiele mówiła o kradzieżach poprzedników. Czy przez te trzy lata została skazana chociaż jedna osoba?? Przypominam, że PiS ma policję, prokuraturę i część sędziów w kieszeni a jednak nie słyszałem by kogoś skazano. Na razie ustawia się kolejka z poprzedniej władzy i to przed Trybunał Stanu. Co do 500+, że dają to świetnie. Szkoda tylko, że rozdają wszystko po poprzednikach i sobie jeszcze po 65 000 premii, bo "im się należało". A prawdę powiedziawszy to nie pamiętam, by wcześniej ON kosztował 5,20 a kostka masła 6 zł. Więc Panie Bono proszę nie pisać głupot lub zmienić lekarstwa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +24 (w sumie : 34)
 39. 1 maja 2019 o 22:51
  Do Mędrzec :
  Jeżeli uważasz, że Przewodniczący ma uprawnienia do samodzielnego ogłoszenia przerwy do tego bez podania przyczyny to przeczytaj regulamin rady, ustawę o samorządzie gminy i jutro na tym forum podaj konkretny punkt tych przepisów który o tym mówi.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +28 (w sumie : 30)
 40. 1 maja 2019 o 23:21
  Obcy :
  Odpowiedź do Mędrzec. Jeśli twierdzisz że Przewodniczący RAdy ma takie uprawnienia to poczytaj statut i regulamin rady. Przewodniczący organizuje obrady i je prowadzi. Wszystko rozstrzyga się poprzez głosowanie. Takie są zasady. Co by było gdyby Przewodniczący ogłosił że ogłasza przerwę do końca kadencji.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +43 (w sumie : 47)
 41. 2 maja 2019 o 00:41
  Do Medrzec :
  Tym swoim komantarzem to sam probujesz manipulowac ludzmi! Nikt nie jest glupi i kazdy relacje z sesji moze zobaczyc na zywo! A prawda jaka jest kazdy widzi! No oczywiscie oprocz Ciebie!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +39 (w sumie : 49)
 42. 2 maja 2019 o 09:33
  jan :
  Panie "pożal się Boże" Mędrzec zanim Pan odleci do końca, proszę podać przykłady, że PiS "to poważna i wiarygodna formacja polityczna dobrze służąca Polsce i Polakom" bo chyba żyjemy w innych rzeczywistościach a Pan nie wyłącza przekazu TVPis. Z tego co się orientuję to: inwestycje leżą, inwestorzy uciekają; za granicą jedyni nasi przyjaciele to Węgry i Białoruś, z resztą świata jesteśmy skłóceni lub mamy sukces w postaci 27:1 (gdzie Węgry też były w tych 27, a Białorusi do tego grona daleko); edukacja rozwalona, GPW ledwo zipie, spółki Skarbu Państwa zmieniają co 2-3 miesiące prezesów wg klucza partyjnego i wyników brak; prokuratura na posyłki Ministra Sprawiedliwości; policja aresztuje na pochodach osoby z białymi różami a ochrania faszystów i nacjonalistów; do tego wycinka nie wiadomo po co Puszczy Białowieskiej, przekop Mierzei, który się nie zwróci, import węgla z Rosji w ilościach jak nigdy dotąd, prezenterzy TVP (tak prezenterzy, nie dziennikarze) mają zapewniony stały dostęp do psychologa bo takie bzdury muszą wygadywać; nawet słynną na cały świat stadninę koni uwalili. I dziwnym zbiegiem okoliczności połowa ludzi odpowiedzialna za ten syf, próbuje uciekać do Brukseli, na którą co dzień pluje. Tak więc "wstaliśmy z kolan" i walnęliśmy twarzą w błoto! Do tej pory myślałem, że tylko w Warszawie tak politykom odbija ale po ostatniej sesji widać, że "ryba psuje się od głowy".
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +37 (w sumie : 51)
 43. 2 maja 2019 o 09:51
  jan :
  Panie Mędrzec, co Pan bierzesz? "PiS to poważna i wiarygodna formacja polityczna dobrze służąca Polsce i Polakom" ??? Chyba żyjemy w innych rzeczywistościach. Inwestycje leżą a inwestorzy uciekają, spółko Skarbu Państwa co 2-3 miesiące mają nowego prezesa wg klucza partyjnego - wyników brak, oprócz Grupy PZU; GPW wyniki jak nigdy beznadziejne jak nigdy dotąd; zysk NBP za 2018 0 zł (słownie zero), nasz wynik w kontaktach z zagranicą to 27:1; edukacja rozwalona; sądy częściowo rozwalone; prokuratura na posyłki ministra; policja aresztuje na manifestacjach osoby z białymi różami a ochrania faszystowskich bandytów i nacjonalistów; społeczeństwo skłócone jak nigdy dotąd; ustawy przyjmowane "bez żadnego trybu"; wojsko rozwalone; BOR rozwalony i zastąpiony organizacją odpowiedzialną za ochronę ważnych osobistości, a jeżdżą w niej kurierzy co słychać średnio co 2 tygodnie; ogólne rozdawanie pieniędzy i przekupywanie wyborców; nieuzasadnione premie i nagrody w wysokości 65 000 -72 000 bo "na się należało". Do tej pory myślałem, że tak tylko w Warszawie, ale widzę, że nasi "karierowicze" bardzo szybko to opanowali w myśl zasady "nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobisz". WSTYD!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +33 (w sumie : 43)
 44. 2 maja 2019 o 11:10
  poinformowany :
  Zacznijmy od tego: 1. Ludzie wy nigdy nie przestaniecie głosować na PIS, a komentarze typu moja rodzina już nie zagłosuje na PIS to im trochę głosów odpadnie - to możecie sobie darować. Zdecydowana większość wyborców nawet nie patrzy na postulaty PIS'u tylko na to że dają pieniądze i będą dawać. 2. Co do radnych którzy przeszli do PIS - dużo ludzi na mieście mówiło, że co mieli zrobić, jakby tego nie zrobili to by stracili lub ich rodzina posady.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +25 (w sumie : 39)
 45. 2 maja 2019 o 15:27
  Mędrzec :
  Dziękuję za umieszczenie mojego komentarza jestem mile zaskoczony że zostałem wyróżniony bo słyszałem że inni nie mieli tyle szczęścia. Dalej uważam że ekurier jeśli zaangażował się w spór po jednej stronie powinien odnieść się do tematu RPWIK. Firma jest na miejscu, Radni są też na miejscu wystarczy dopytać czy radni Buśko i Sarat z Panem Burmistrzem mają rację tak przynajmniej p.Redaktor sugeruje czy radni z PiS. Poza tym oczekuje również stanowiska Prezesa RPWIK. To czytelnikom ekuriera i mieszkańcom się po prostu należy. Ja nie uzurpuję sobie praw do ostatecznych rozstrzygnięć przepisów prawa o samorządzie terytorialnym ale według mnie p.Przewodniczacy D.Lizak mógł zarządzić przerwę właśnie dlatego aby skonsultować przedłożone projekty uchwał z obsługą prawną Urzędu żeby dochować wszelkiej staranności w podejmowanych uchwałach i stać na straży prawa i sprawiedliwości. Gratuluję Panie Przewodniczący tak bardzo potrzebnego w tym momencie rozsądku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -38 (w sumie : 56)
 46. 2 maja 2019 o 20:26
  Anonim :
  statut OK, regulaminy OK, nawet jeżeli ... to ludzka przyzwoitość i szacunek wobec wyborców zobowiązuje, każdego radnego i tego szeregowego (mam tu wiele na myśli) i tego przewodniczącego ... tak się nie robi, gmina ma funkcjonować a nie "stać" dla czyjegoś grymasu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +38 (w sumie : 44)
 47. 3 maja 2019 o 15:07
  !!! :
  Film pt. "Ranczo".Hahaha!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +37 (w sumie : 37)
 48. 4 maja 2019 o 08:26
  Violka :
  Panie Mędrzec bredzisz Pan !!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 30)
 49. 4 maja 2019 o 10:10
  Alek :
  No dobra, a co ze strefą w Morzychnie?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 18)
 50. 4 maja 2019 o 11:02
  Bono :
  Do Jan:Super że dla pana wszytko jest rozwalone i praktycznie wszystko jest złe....To proszę mi napisać co było tak dobrego za poprzedników???Wiek emerytalny??VAT??500+??Wyprawka dla dzieci?? Benzyna prawie po 7zł??Sędziowie na telefon??Batonik???Akcja widelec??...mam jeszcze wypisywać??...a jeszcze jedno....co nasz wielki góry z Europy zrobił coś dobrego dla Polski i Polaków??? Wcześniej wszystkie telewizję były w rękach władzy i Polska mlekiem płynęła a teraz jest przynajmniej dwa światy.... propaganda i antyPiS.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -22 (w sumie : 44)
 51. 4 maja 2019 o 19:37
  jan :
  Panie Bono, po kolei. Wiek emerytalny został podniesiony ze względu na demografię i został on również podniesiony w innych odpowiedzialnych krajach, nie rządzonych przez populistów. PiS niby do walki z demografią wprowadził 500+ co nijak się nie przyczyniło do poprawy demografii a załamało za to rynek pracy zwłaszcza wśród kobiet i stało się świetną kiełbasą wyborczą. To PiS uszczelnił wg Pana VAT? System stał się bardziej szczelny dzięki ustawie, wprowadzającej Jednolity Plik Kontrolny. Przygotował ją rząd PO-PSL i uchwalił Sejm poprzedniej kadencji. PiS w tej sprawie głosował przeciw. Co do sędziów, to widzę, że podaje Pan przekłamane przykłady z banerów Polskiej Fundacji Narodowej za ... 8 mln z naszych pieniędzy. Itd, itp. więc musi się Pan bardziej postarać lub douczyć.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 33)
 52. 4 maja 2019 o 23:58
  Gomuła :
  Był kiedyś taki Zbigniew, który przewidział jakie będą rządy prawa bez sprawiedliwości. Można było się z tego śmiać, ale jego przepowiednie sprawdziły się w stu procentach.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 27)
 53. 7 maja 2019 o 10:53
  Obserwator :
  Pan Lizak jako przewodniczący nie ma 800 zł na miesiąc jak pozostali radni tylko 1900 zł... pozostawię to ocenie mieszkańcom gminy DT. Treść uchwały z listopada 2018 roku pod linkiem: https://bip.malopolska.pl/umdabrowatarnowska,a,1527608,uchwala-nr-iii1918-rady-miejskiej-w-dabrowie-tarnowskiej-z-dnia-30-listopada-2018-r-w-sprawie-wysoko.html
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +27 (w sumie : 31)
 54. 7 maja 2019 o 23:40
  Andrius :
  Jeden z "niepwenych" radnych właśnie dopiął swego więc przewrót już nie aktualny.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 19)
 55. 9 maja 2019 o 08:33
  onek :
  Już po przewrocie, Zastępca w PUP powołany, drugi przewrotowiec "pochoruje" się przed sesją. BRAWO za strategie dla PIS
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 20)
 56. 9 maja 2019 o 17:55
  44 :
  Ja widzę to tak, trudno zaufać komuś kto pozwolił okraść społeczeństwo w ciągu dwóch kadencji na kwotę znacznie przewyższającą roczny budżet kraju, co daje średnio ok. 15% rocznie. (do wyjaśnienia pozostaje, kto beneficjentem, a kto tylko pożytecznym i....tą takiego układu). W związku z powyższym mam prośbę do jana, bo widzę że człowiek bystry i oczytany, aby poinformował zainteresowanych, co za taką kasę można by zrobić dla np. służby zdrowia, czy oświaty. Szkoda tylko, że głównym źródłem informacji dla większości komentujących jest tvn i wyborcza (przypomnę kapitał nieniecki), trudno się więc dziwić flustracji tych mediów, gdyż z powodu "nieudolności" obecnego rządu niemcy stracili tanią siłę roboczą np. do zbierania szparagów. A wracając na nasze podwórko, cytuję RRM w DT aktualny, § 2 pkt 7 "O odbyciu sesji w formie jednego lub kilku posiedzeń decyduje Przewodniczący w toku przygotowania sesji, albo Rada lub Przewodniczący w czasie obrad". Uzasadnienie przerwania sesji jest bardzo proste, otóż składający projekty ustaw Radny nie dał Radzie możliwości wcześniejszego zapoznania się z proponowanymi uchwałami i sprawdzenia ich zgodności z obowiązującymi przepisami, a bywało na poprzednich sesjach, że ów Radny cytował nieaktualny statut Związku Gmin, lub przedstawiał opinii publicznej jeden raport RIO, ten z 1 marca 2019 wytykając aktualnej większości Rady złamanie prawa, twierdząc bardzo słusznie że społeczność Dąbrowy ma prawo wiedzieć, natomiast skrzętnie pominął ten z 16 stycznia 2019, bardzo niekorzystny dla Burmistrza (między innymi: wypłata wynagrodzenia z-cy w kwocie zawyżonej łącznie o 34 800 zł), pewnie jego zdaniem taka wiedza jest już mieszkańcom zbędna.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -9 (w sumie : 17)
 57. 9 maja 2019 o 20:50
  Obywatel :
  dzisiaj Jaki....W piątek Legutko....W poniedziałek szydło..... Pisiory atakują Dąbrowę...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +20 (w sumie : 26)
 58. 9 maja 2019 o 21:50
  Pitagoras :
  .....twierdzi, ze nastąpi "sprzedaż" wiązana.....Katolicy a czuć z daleka krętactwo, dwulicowość i pazerność. Dawniej radni dostawali dietę za posiedzenie a nie miesieczne pensje! A co taki radny/radna robią. ? No powiedzcie ludzie. To już zwykły/a sołtys/sołtyska mają więcej na głowie. Ciekawe czy sołtysi dostają jakieś wynagrodzenie teraz. Mój wujek był dawno temu sołtysem i wielkie nic z tego miał......
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 18)
 59. 13 maja 2019 o 19:33
  A.Buśko :
  Szanowny „”44”. Popełniasz ten sam błąd, co przewodniczący Rady. Regulamin Rady trzeba czytać całościowo. Ładnie zacytowałeś § 2 pkt 7 regulaminu, bo to spasowało Ci do tłumaczenia bezprawnego przerwania ostatniej sesji. Zapomniałeś lub nie chciałeś przeczytać kolejnego punktu tego § 2. A on mówi: „8. Decyzja o przerwaniu obrad i wyznaczeniu następnego posiedzenia zostanie podjęta w szczególności w razie wystąpienia braku quorum oraz gdy przebieg obrad wskazuje na niemożność zrealizowania na jednym posiedzeniu całego zatwierdzonego porządku. Wnioski w tym zakresie mogą przedstawić: Przewodniczący Rady, Burmistrz, Klub Radnych oraz 1/4 ustawowego składu Rady. Uchwały podjęte do czasu tej decyzji zachowują swoją moc.: Natomiast § 2 pkt 9 regulaminu mówi: „9. O przerwaniu sesji w trybie przewidzianym w ust. 7 i 8 niniejszego paragrafu można postanowić w szczególności ze względu na niemożność wyczerpania porządku obrad lub konieczność jego rozszerzenia, potrzebę uzyskania dodatkowych materiałów lub inne nieprzewidziane przeszkody uniemożliwiające Radzie właściwe obradowanie lub rozstrzy-gnięcie spraw”. Zwracam uwagę na to, że przewodniczący może przedstawić wniosek w zakresie przerwy, który zgodnie z § 16 poddaje pod głosowanie. "§ 16 prowadzący obrady Rady: pkt. 5) Udziela głosu poza kolejnością w sprawach wniosków o charakterze formalnym, przez co rozumie się wnioski dotyczące: ppkt.d) odroczenia sesji lub jej przerwania, a § 16 pkt. 6) mówi: „Przed poddaniem wniosku pod głosowanie precyzuje i ogłasza zebranym proponowaną treść w taki sposób, aby jej redakcja była przejrzysta, a wniosek nie budził wątpliwości, co do intencji wnioskodawcy. Poddaje pod głosowanie wnioski w sprawach formalnych zwykłą większością głosów po dopuszczeniu w dyskusji najwyżej dwóch głosów „za" i dwóch głosów „przeciw" wnioskowi.” I znowu zwracam szczególną uwagę na poddawanie wszelkich wniosków pod głosowanie rady. I o tym nie można zapominać.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 60. 13 maja 2019 o 19:38
  A.Buśko :
  Szanowny „44”. Kolejna sprawa to twoje stwierdzenie, że wnioskodawca „nie dał Radzie możliwości wcześniejszego zapoznania się z proponowanymi uchwałami i sprawdzenia ich zgodności z obowiązującymi przepisami”. Myślę, że powinieneś wiedzieć a przewodniczący Rady także, że są dwa rodzaje uchwał Rady Miejskiej. Pierwsze o charakterze fundamentalnym dla funkcjonowania gminy oraz drugie niemające istotnego znaczenia ustrojowego to uchwały dotyczące organizowania pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. I właśnie powoływanie i odwoływanie prezydium Rady zalicza się do tych drugich uchwał, czyli uchwał niewymagających opinii żadnej Komisji Rady. A jeśli chodzi o zgodność z prawem tych uchwał to radca prawny w trakcie wcześniejszej przerwy ogłoszonej przez przewodniczącego sprawdził je pod względem zgodności z prawem. Druga sprawa to cytowanie przeze mnie nieaktualnego statutu Związku Gmin. Proszę podaj, kiedy został zmieniony statut tego związku, ponieważ według mojej wiedzy to statut był tylko jeden i nadal jest jeden i obowiązujący. Trzecia sprawa to zarzut, że cytuję postanowienia RIO jedynie z 1 marca 2019r wytykając złamanie prawa przez jak to nazwałeś aktualną większość rady a skrzętnie pominąłem opinię RIO z 16.01.2019r. Sprawa jest bardzo prosta, ponieważ opinia z 1 marca 2019 r odnosiła się do tematów aktualnych tzn. podejmowanych w obecnej kadencji – począwszy od 21 października 2018r. Natomiast jak nazwałeś opinia RIO z 16.01.2019r to nie opinia a wystąpienie pokontrolne z przeprowadzonej kontroli gospodarki finansowej Gminy Dąbrowa Tarnowska za lata 2016-2017 i 2018 do czasu zakończenia kontroli w dniu 22 listopada 2018 r. Czyli dotyczyła poprzedniej kadencji. I faktycznie jednym z wniosków pokontrolnych było stwierdzenie, że w stosunku do czterech pracowników naliczano wynagrodzenia niezgodnie z postanowieniami regulaminu wynagradzania pracowników – w tym dla zastępcy. Należy jedynie dodać do twojego wpisu żeby był pełny i prawdziwy, że konsekwencją tego wniosku było zalecenie pokontrolne, z którego wynikało konieczność zwrotu błędnie naliczonych wynagrodzeń, – co nastąpiło – z tego, co wiem. Tak, więc uważam, że trzeba mieć pełną wiedzę, aby pisać tego typu komentarze chyba, że się chce kogoś świadomie oczernić tym bardziej, że piszesz pod nickiem „44” a nie podpisujesz się swoim nazwiskiem jak ja to robię. Ja nie mam na celu pisania nieprawdy tylko po to żeby osiągnąć jakiś niejasne cele.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 18)
 61. 13 maja 2019 o 22:20
  44 :
  Znany dąbrowski przedsiębiorca był Radnym w jednej z kadencji, po zakończeniu tej kadencji zapytałem go, dlaczego nie startuje znowu, jego odpowiedź: "załatwiłem sobie to co mnie interesowało, więc po co?. Pytanie dla dociekliwych: który z dąbrowskich Radnych, a właściwie firma z nim związana osiąga największe obroty z gminą i na jakich zasadach otrzymuje zlecenia, oraz komu może zależeć na powrocie "towarzystwa wzajemnej adoracji?". Może małe dziennikarskie śledztwo. Im więcej minusów na tym portalu tym bardziej czuję się doceniony.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)
 62. 14 maja 2019 o 14:41
  44 :
  Czytam całościowo. pkt.9. "O przerwaniu sesji w trybie przewidzianym w ust. 7 i 8 niniejszego paragrafu można postanowić w szczególności ze względu na niemożność wyczerpania porządku obrad lub konieczność jego rozszerzenia, potrzebę uzyskania dodatkowych materiałów lub inne nie przewidziane przeszkody uniemożliwiające Radzie właściwe obradowanie lub rozstrzygnięcie spraw". Z powyższego wynika że pkt 7 i 8 są traktowanie niezależnie, bo jak w przeciwnym razie można zrealizować część pierwszą pkt.7 "O odbyciu sesji w formie jednego lub kilku posiedzeń decyduje Przewodniczący w toku przygotowania sesji" gdybyśmy to chcieli odnieść do pkt.8.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 11)
 63. 14 maja 2019 o 15:29
  44 :
  Cytowany statut Załącznik do Uchwały Nr XIV / 135/ 08 Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 7 marca 2008 r. - aktualny; Załącznik do uchwały Nr XXXVII/407/10 Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 26 maja 2010 r., a w nim § 2 brzmi :Siedzibą Związku jest miasto Dąbrowa Tarnowska"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 9)
 64. 14 maja 2019 o 22:25
  44 :
  Co do ujawnienia tożsamości, gdybym miął pewność, że moje dzieci na tym nie ucierpią występowałbym jawnie, przyjdzie pora gdy to nastąpi. Wydaje mi się, że prawo informowania opinii publicznej powinno obejmować nie tylko to co dyskredytuje naszych oponentów, ale i to co było naszym błędem, nie wiem czy argument, iż dotyczyło to poprzedniej kadencji jest uzasadniony, ponieważ raport jest z tego roku, a stwierdzenie "z tego co wiem" jest bardzo asekuracyjne, bo z tego co ja wiem, nie ma możliwości prawnych do odzyskania przez gminę niesłusznie wypłaconych kwot, chyba że od Burmistrza, albo od dobrej woli niesłusznie obdarowanych. Mimo intensywnych poszukiwań nie mogę na stronie gminy odnaleźć informacji na ten temat, natomiast bez większego wysiłku dotarłem do aktualnego Statutu Związku Gmin. A do oceniających, ile potrzeba złej woli aby negować wpis cytujący obowiązujący akt prawny.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 9)
 65. 15 maja 2019 o 18:07
  ania :
  No i stało się. Panie L. - "miałeś chamie złoty róg, ostał Ci ino sznur". "Krzyś winił pisiorów, PIS Krzysia, a nam wszystkim - będzie nędza !!!". A jak już władza w jednych rękach to chyba "spłynie na nas złoty deszcz ...". Ajajaj.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 10)
 66. 27 marca 2020 o 17:47
  emeryt :
  Kpina z nas emerytów. Zarobki do 2000 zl a prezesowi wodociagow 30 tys .Jak mu nie pasuje praca za 5 tys zl to niech ustapi z tego stanowiska. Wywalic go na zbity łeb
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)