Dzisiaj:
Piątek, 1 grudnia 2023 roku
Długosz, Edmund, Eligiusz, Eliga, Iwa, Natalia, Natalis, Platon, Sobiesława

„RAPORT PILECKIEGO” JUŻ W DĄBROWSKIM KINIE

12 września 2023 | komentarze 3

„Raport Pileckiego” to wysokobudżetowy dramat wojenny, oparty na faktach,, przedstawiający kryształową wręcz – i jak rzadko – nie wywołującą kontrowersji i skrajności politycznych postać jednego z największych polskich bohaterów II Wojny Światowej na tle bestialskich totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego, które odcisnęły piętno na naszej Ojczyźnie, ale i na losach jednostki.

Brawurowo zagrana i oddana przez aktora Przemysława Wyszyńskiego postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest pełnokrwista i „ożywa” na ekranie kin.

Nie tylko fizyczne podobieństwo, młodego, obiecująco debiutującego aktora, ale i sugestywna gra, przybliża odbiorców do poznania jednego z największych polskich bohaterów, których reżim radziecki chciał wymazać z kart polskiej historii, a nawet zrobić zeń wręcz zbrodniarza, jak robił to z innymi jego towarzyszami walki.

Chichotem historii wobec oprawców Pileckiego jest fakt, że o rotmistrzu mówi się w ostatnich latach coraz więcej i – jak zauważył dyrektor DDK, Paweł Chojnowski – jest wręcz krystalicznie czystą postacią, autorytetem godnym naśladowania, człowiekiem, któremu nic nie dało się zarzucić. Zgodni co do tego są przedstawiciele każdej ze stron sceny politycznej, co trudno powiedzieć np. o wszystkich  żołnierzach wyklętych, co do których spierają się historycy. I o ile sprawiedliwość przyznano rotmistrzowi dopiero w 1990 r. a od kilku lat jego raporty z Auschwitz – samego jądra nazistowskiego piekła – są lekturą w szkołach średnich, o tyle o występkach i zbrodniczej działalności sowieckiego reżimu, który próbował go oskarżać, wiedzą już nawet uczniowie szkół podstawowych. „Raport Witolda” został na przestrzeni czasu przeredagowany przez samego autora (datowany na 1945 r.); przekazany do archiwów Studium Polski Podziemnej w Londynie z dokumentacji rządu londyńskiego i po raz pierwszy opublikowany dopiero w XXI w., w opracowaniu Adama Cyry w biografii Pileckiego („Witold Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”). Wcześniejsza wersja z 1943 r. została przekazana w Warszawie do KG AK. Zakopano ją na Bielanach, a po wojnie przekazano do prokuratury.

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Dziś powiedziało by się o nim – prawdziwy superbohater. Walczył w wojnie polsko – bolszewickiej, podczas kampanii wrześniowej i w Powstaniu Warszawskim. Podczas sfingowanego procesu oskarżony i skazany na karę śmierci przez władze Polski Ludowej. Poddany brutalnemu śledztwu. Zabity w 1948 r. Unieważnienie wyroku i sprawiedliwość dla Pileckiego nastąpiła w 1990 r.; w 2006 r. został odznaczony, pośmiertnie, Orderem Orła Białego.

Jego postać „ożyła” w filmie „Raport Pileckiego”, który niedawno miał swoją uroczystą premierę w dąbrowskim kinie „Sokół”. Pokaz został zorganizowany z inicjatywy starosty Lesława Wieczorka, burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, dyrektora DDK, Pawła Chojnowskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął proboszcz parafii M.B. Szkaplerznej, Stanisław Cyran.

Film można obejrzeć w dąbrowskim kinie „Sokół”. Warto go obejrzeć i promować!

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 13 września 2023 o 19:33
  wyklety :
  a ja ogladalem film gdzie rolę rotmistrza pileckiego gral olgierd łukaszewicz i role jego oprawców notabene polaków ,o zgrozo podobnie jak w filmie wyklęty o do dzis mamy takich bandziorów po zmianie uetroju zrodzonych przy okrągłym stole przez walęse o zgrozo
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 2. 14 września 2023 o 16:43
  Marek :
  A teraz czekamy na "Zieloną granicę" by zobaczyć jak rząd oficjalnie "broni" nas przed uchodźcami a nieoficjalnie sprzedaje na lewo tysiące wiz. Przedstawiciel tego rządu nie ma wstydu i wiesza swoją twarz w setkach banerów ale nie odpowiada na pytania o wizy bo to tylko "medialne doniesienia których nie będzie komentował"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 7)
 3. 18 września 2023 o 19:03
  Mieszkaniec :
  A ci złodzieje z PiS znowu jeżdżą z symbolicznymi czekami i udają, że pomagają. Ze swoich daje, że tak się z tym obnosi?? Przeproście i Spadajcie!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)