Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

RELAKS I WYPOCZYNEK W IWONICZU -ZDROJU

20 września 2023 | 1 komentarz

W dniach od 10 do 16 września br. grupa 44 osób ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w rekreacyjnym pobycie w Sanatorium „Pod Jodłą” w Iwoniczu -Zdroju.

Seniorzy korzystali z zabiegów, poznawali atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo zakątki Podkarpacia, integrowali się podczas spacerów, wycieczek oraz potańcówek.


Dawny Iwonicz zawdzięcza swój rozwój oraz ważną pozycję na mapie polskich kurortów zasłużonej dla Polski rodzinie Załuskich. Jako właściciele tych ziem przyczynili się do powstania w XIX wieku wspaniałych obiektów sanatoryjnych. Największe zasługi mają w tym zakresie Karol Załuski(1794 – 1845) – właściciel dóbr Iwonicz, twórca uzdrowiska, uczestnik powstania listopadowego i jego ostatni naczelnik na Litwie oraz Amelia Załuska z Ogińskich (1805-1858) – kompozytorka, poetka, malarka, współzałożycielka uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.

Na przełomie XIX i XX wieku Iwonicz stał się bardzo ważnym centrum nie tylko leczniczym, ale także modnym ośrodkiem życia towarzyskiego ówczesnych wyższych sfer społecznych i artystycznej bohemy. „U wód” bywali tu między innymi Wincenty Pol, Władysław Bełza ( autor wiersza „Kto ty jesteś? – Polak mały…”), Józef Dietl, Wojciech Oczko, Teodor Torosiewicz a w latach powojennych Miron Białoszewski. W czasie II wojny światowej w Iwoniczu oraz w jego okolicach bardzo aktywne były odziały patriotycznego podziemia, które doprowadziły do utworzenia Rzeczpospolitej Iwonickiej. Istniała zaledwie od 26 lipca do 20 września 1944 roku i stanowiła część „Akcji Burza” AK.

Największym bogactwem Iwonicza-Zdroju są lecznicze wody mineralne, które służą do inhalacji, kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków ze znakiem „Iwoniczanka”, których walory potwierdzone zostały szeregiem nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i regionalnych konkursach.

Tygodniowy pobyt w tym pięknym zakątku Podkarpacia był dla dąbrowskich seniorów okazją do atrakcyjnego wypoczynku i relaksu połączonego z poznaniem ciekawej historii tego regionu Polski.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 25 września 2023 o 21:46
    XXX :
    Przyjemnie spędzony czas w atrakcyjnym miejscu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)