Dzisiaj:
Niedziela, 22 maja 2022 roku
Emila, Heleny, Jana, Julii, Wiesława, Wisławy

ROCZNICA STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2021 | Brak komentarzy

13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Już od godziny 6 rano pierwsze programy radia i telewizji nadawały wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Stan wojenny pochłonął około 100 ofiar, internowano około 10 tys. osób, wielu zmuszono do emigracji. W pierwszym okresie wyłączono linie telefoniczne. Przerwana łączność została po pewnym czasie przywrócona, ale treść rozmów była już jawnie kontrolowana.

W całym kraju wprowadzono godzinę milicyjną, na ulicach widoczne były czołgi i transportery opancerzone, telewizyjnych spikerów ubrano w mundury. 9 osób zginęło podczas pacyfikcji przez ZOMO kopalni „Wujek” w Katowicach. Likwidowano także inne ogniska strajkowe. Dopiero po upływie sześciu miesięcy otwarto przejścia graniczne i zniesiono godzinę milicyjną. W grudniu 1982 r. Rada Państwa zawiesiła stan wojenny. Stan wojenny został ostatecznie zniesiony decyzją Semu 22 lipca 1983 r.

WIĘCEJ O STANIE WOJENNYM

Instytut Pamięci Narodowej proponuje włączenie się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zachęca by w niedzielę o godzinie 19.30 zapalić symboliczną świecę i postawić ją w oknie swojego domu.

źródło: IPN

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)