Dzisiaj:
Środa, 1 lutego 2023 roku
Brygida, Bryda, Dobrocha, Dobrochna, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Paweł, Siemirad

„SACRUM PO GÓRALSKU” W ŻABNIE

26 sierpnia 2022 | Brak komentarzy

Gminne Centrum Kultury w Żabnie oraz Parafia pw. Ducha Św. w Żabnie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – koncert „Sacrum po góralsku” z udziałem Piotra Cyrwusa, Marka Stefańskiego i Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika.

Koncert, który odbędzie się 11 września (niedziela) o godzinie 18:00 w kościele w Żabnie łączył będzie literaturę, muzykę klasyczną i góralską oraz choreografię.


Podczas koncertu będzie można usłyszeć fragmenty „Filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera w wykonaniu aktora Piotra Cyrwusa. Lekturze towarzyszyć będzie góralska muzyka w wykonaniu Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem oraz muzyka organowa inspirowana folklorem góralskim. Improwizacje organowe usłyszymy w wykonaniu wybitnego wirtuoza organów dr. hab. Marka Stefańskiego z Krakowa.
Uniwersalne przesłanie, którym są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX w., wyrażone żywą gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i przesycone ponadczasową mądrością, wybrzmią nadzwyczaj autentycznie z towarzyszeniem muzyki góralskiej i z jej charakterystycznymi rytmami i instrumentami (skrzypce, oktawki, basy, piszczałka, dzwonki). Całości dopełnią organy ze swoją potęgą i niezliczoną ilością barw, które wykorzystywane zostaną w niekonwencjonalnych formach improwizowanych.

Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert „Sacrum po góralsku” odbędzie się w ramach projektu „Koło kultury”, finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest w 2 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Burmistrz Radłowa – Zbigniew Mączka i Burmistrz Żabna – Marta Herduś.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)