Dzisiaj:
Wtorek, 16 kwietnia 2024 roku
Benedykta, Bernadetty, Erwina, Julii, Urbana

Sesja rady powiatu

21 lipca 2018 | 1 komentarz

Spokojnie, wyjątkowo szybko i sprawnie przebiegła ostatnia, przed przerwą wakacyjną, sesja rady powiatu dąbrowskiego.

Prawie wszystkie uchwały przyjęto większością głosów, a niewielkie kontrowersje wzbudziła jedynie nieobecność na sesji przedstawiciela dąbrowskiego szpitala, gdyż przedmiotem obrad było m.in. dokonanie oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W niewiele ponad pół godziny radni uporali się z głosowaniem nad dziewięcioma uchwałami i wyczerpali 20-punktowy porządek obrad.

W szybkim sprawozdaniu międzysesyjnym starosta Tadeusz Kwiatkowski poinformował, że w konkursie na stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie wzięła udział tylko jedna osoba, dotychczasowa dyrektor Magdalena Mach-Surowiec, która i tym razem objęła to stanowisko.

Tadeusz Kwiatkowski wspomniał także, że Rada Społeczna zawnioskowała o przyznanie nagrody rocznej dyrektorowi dąbrowskiego szpitala Łukaszowi Węgrzynowi.

Starosta poinformował również o wyjazdowym posiedzeniu Zarządu Województwa Małopolskiego, które tym razem odbyło się właśnie w budynku starostwa powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej (więcej informacji na ten temat tutaj:http://www.kurierdabrowski.pl/o-rozwoju-i-przyszlosci-powiatu-dabrowskiego).
Tadeusz Kwiatkowski podsumował w kilku zdaniach spotkanie z marszałkami Województwa Małopolskiego, do którego doszło dzień przed obradami rady powiatu. Wyjaśnił, że podczas spotkania przedstawiono nową strategię rozwoju Województwa Małopolskiego, posumowano dotychczasowe inwestycje zrealizowane na Powiślu dzięki wsparciu funduszy europejskich oraz wskazywano potencjalne kierunki rozwoju Ziemi Dąbrowskiej, a lokalni samorządowcy mogli zgłaszać swoje sugestie dotyczące tychże kierunków rozwoju.

Tadeusz Kwiatkowski poinformował, że powiat wnioskował, by w nowej strategii rozwoju województwa pojawiły się projekty służące rozwojowi Powiśla, m.in. dalszej modernizacji dróg oraz rozbudowie stref gospodarczych w Dąbrowie Tarnowskiej i Szczucinie.

W punkcie dotyczącym zapytań i interpelacji radnych głos zabrał wyłącznie Krzysztof Bryk dopytując o działkę i budynku internatu, którą zakupił od powiatu samorząd Szczucina (budynek powiat podarował nieodpłatnie). Szczucin chce zwrócić lub wymienić tę działkę, ale powiat w obecnej sytuacji nie wyrazi na to zgody.

– Teraz gmina chce nam to sprezentować praktycznie po dziesięciu latach. Budynek stoi od tego czasu w ogóle nie remontowany. Gdyby to nam chcieli dać przed perspektywą finansową 2014 – 2020, to te środki zewnętrzne były różnego rodzaju i mogły znaleźć się nawet na oddział psychiatryczny (…) a można dostać na to pieniądze z NFZ. Albo na inny cel. Teraz już środki unijne są na wyczerpaniu – odpowiedział Tadeusz Kwiatkowski.

W obecnej sytuacji i przy obecnej perspektywie finansowej powiatowi nie opłaca się przejęcie tej działki i podupadłego budynku, wiele lat temu mającego służyć na mieszkania dla szczucińskich powodzian, którzy stracili dobytek życia. Lokale te nigdy nie powstały, a nie remontowany budynek będzie wymagał sporego wkładu finansowego. Zaprzepaszczono tym samym szansę na powstanie oddziału psychiatrycznego na Powiślu.

Podczas obrad radni przegłosowali dziewięć uchwał, w tym m.in. tradycyjnie w sprawie zmian w budżecie powiatu dąbrowskiego na 2018 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej powiatu dąbrowskiego na lata 2018 – 2030.

Stosunkiem głosów 7 – przeciw, 5 – za i 2 wstrzymujące radni ustalili wynagrodzenie starosty dąbrowskiego.

Punkt obrad dotyczący podjęcia uchwały w sprawie dokonania oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej budził najwięcej kontrowersji, gdyż wśród zgromadzonych pojawiły się głosy, że od dłuższego czasu na sesjach powiatowych, podczas obradowania nad sytuacją szpitala, nie pojawia się dyrektor ani żaden inny przedstawiciel dąbrowskiego ZOZ – u. Co się z tym wiąże, nie ma okazji zadać mu pytań. Pojawiły się więc krytyczne głosy radnych i zebranych gości: – Jest dyskomfort. Nie ma osoby, której można zadać pytania. To są uchwały dosyć istotne. Do kogo skierować zapytanie w sprawie sytuacji szpitala?

Mimo zastrzeżeń radnych uchwała przeszła jednogłośnie.

Podjęto również uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem pomieszczeń oraz inne uchwały w sprawie:

  • zawarcia porozumienia pomiędzy powiatem bocheńskim, powiatem tarnowskim i gminą Żegocina w sprawie organizacji i zasad finansowania turnusów dokształcania zawodowego pracowników młodocianych, uczęszczających do klas wielozawodowych w branżowych szkołach I stopnia,
  • powierzenia gminom zadania zarządzania drogami powiatowymi,
  • udzielenia gminom dotacji na zimowe utrzymanie dróg powiatowych.

Zapoznawszy się wcześniej z opracowanymi raportami, radni przyjęli również informację o sposobie realizacji „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na lata 2015 – 2018” w okresie 2017 roku i raport pn. „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie dąbrowskim w 2017 r. oraz informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu dąbrowskiego za 2017 r.

us

fot. powiatdabrowski.pl

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 24 lipca 2018 o 21:18
    Koles :
    A ile premii dostała pielęgniarka, za ciężka pracę? Przepraszam co to jest premia?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)