Dzisiaj:
Czwartek, 7 grudnia 2023 roku
Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIELICKIM

25 września 2023 | Brak komentarzy

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Wielickim, które odbędzie się 5 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej GCK w Żabnie, ul. W. Jagiełły 16.

Krzysztof Wielicki – jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi.


Brał udział w wielu wyprawach w najwyższe góry świata, zdobywając je w pionierskim stylu. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą trzy szczyty: Mount Everest (wspólnie z Leszkiem Cichym), Kanczendzongę i Lhotse oraz samotnie w ciągu doby pokonał drogę baza-szczyt-baza na Broad Peak. Na Dhaulagiri i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele.
Jest autorem i współautorem książek: „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad” (wraz z P. Drożdżem), „Jeden dzień z życia”, „Korona Himalajów 14×8000”, „Rozmowy o Evereście” (wraz z L. Cichym i J. Żakowskim), „Solo. Moje samotne wspinaczki” oraz bohaterem książki „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” D. Kortko i M. Pietraszewskiego.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Literackie RYSY”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)