Dzisiaj:
Środa, 1 lutego 2023 roku
Brygida, Bryda, Dobrocha, Dobrochna, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Paweł, Siemirad

SYTUACJA POWODZIOWA NA TERENIE GMINY Z 30 SIERPNIA 2021 R.

31 sierpnia 2021 | Brak komentarzy

Po długotrwałych i nawalnych opadach deszczu, które wystąpiły 30 sierpnia br. bardzo pogorszyła się sytuacja hydrologiczna i powodziowa na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska.

W nocy oraz przez dzień spadło prawie 60 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Ta ilość deszczu przy wcześniejszym pełnym nasyceniu gleby wodą spowodowała gwałtowny spływ z pół i lasów do rowów, kanałów i rzek. Największe ilości wody spływały z południowej części gminy. Rzeka Breń w Dąbrowie Tarnowskiej osiągnęła bardzo wysoki stan.


Kulminacyjna fala przeszła miasto w godzinach popołudniowych (około godz. 16tej) i tylko nieznacznie była niższa od tej z lat poprzednich. Woda wdarła się w całej gminie do posesji zatopiła pola uprawne oraz zalała drogi.

Wiele gospodarstw jest podtopionych w Smęgorzowie, Sutkowie i Nieczajnie Dolnej. Bardzo ucierpiała infrastruktura drogowa. Urząd Miejski wraz ze strażakami OSP z jednostek: Nieczajna Górna, Szarwark, Lipiny, Żelazówka, Laskówka Chorąska, Smęgorzów udzielała pomocy w dostarczaniu piasku i worków.

Po opadnięciu wód rozpocznie się ustalanie strat. Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania.
Dalsze prognozy, szczególnie na dzisiejsze popołudnie, nie są optymistyczne.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przesyła ostrzeżenia meteo i hydrologiczne, do których należy się stosować.

UM w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)