Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

TAPETY Z MOTYWEM ROŚLINNYM WRACAJĄ DO ŁASK

24 czerwca 2024 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera

Niegdyś stosowane wyłącznie do ukrycia nierówności ścian, dziś powoli wracają do łask – mowa oczywiście o tapetach naściennych z motywem roślinnym, które z roku na rok zyskują na popularności.

Ich burzliwa historia rozpoczęła się w Chinach, jeszcze przed naszą erą; mieszkańcy tego kraju ozdabiali swoje ściany ręcznie malowanymi panelami ryżowymi, na których przedstawiali wszelkiego rodzaju motywy inspirowane naturą, takie jak pejzaże, liście, kwiaty wiśni czy dzikie ptaki przemierzające przestworza.

Od tego czasu tapety przeszły niemałą ewolucję, zwłaszcza przez rozwój druku maszynowego. Jednak na przestrzeni wieków motywy roślinne traciły i na nowo zyskiwały na popularności, najpierw stanowiąc objawienie, później wyraz kiczu i przesady, następnie na nowo wracając do łask. Dziś obserwujemy niemały wzrost zainteresowania stosowaniem tapet w kwiaty w wielu pomieszczeniach – począwszy od salonów czy sypialni, przez kuchnie czy nawet łazienki. Także w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie czy restauracje, coraz częściej zauważamy motyw kwiatów na ścianach. Wszystko przez ich niezwykłe możliwości aranżacyjne, które warto poznać.

Sprawdź, gdzie warto umieścić tapetę w kwiaty

Jednym z najpopularniejszych wzorów roślinnych, który od lat pojawia się zwłaszcza w kontekście dekoracji wnętrz, są kwiaty. To dekoracja, która nadaje wnętrzu zupełnie nowej energii, a dzięki różnorodności wzorów każdy może wybrać coś dla siebie. Przykładem są tapety widoczne na stronie https://eudajmonia.eu/, gdzie zainteresowani mogą zobaczyć szeroką ofertę motywów kwiatowych – począwszy od subtelnych kwiatów wiśni, przez kwiaty lotosu, kończąc na wyrazistych, monumentalnych piwoniach. Wszystko utrzymane jest w pastelowych kolorach, które zachwycą niejednego wielbiciela wszelakiej roślinności. EUDAJMONIA to jeden z tych sklepów, którego właściciele tworzą wzory od A do Z, następnie nanosząc je na tapety czy naklejki dostępne w różnym formacie. Udekorowanie kwiecistą tapetą jednej bądź dwóch ścian w pomieszczeniu stanowi obecnie jedno z najpopularniejszych, a co za tym idzie również najmodniejszych rozwiązań designerskich.

Tapety z motywem roślinnym wprowadzają do pomieszczenia spokój oraz harmonię. Między innymi z tego powodu są tak chętnie stosowane w sypialni czy salonie – miejscach powszechnie przeznaczonych do relaksu po ciężkim dniu w pracy. Ściany ozdobione kwiatowym wzorem świetnie współgrają z żywą roślinnością rozlokowaną po całym pomieszczeniu. Eksperci zajmujący się profesjonalnym dekorowaniem wnętrz polecają zestawiać kwiatowe motywy razem ze stonowanymi aranżacjami, typowymi dla minimalizmu. Tapeta stanowi dekorację sama w sobie; jest doskonałą opcją zwłaszcza dla miłośników aranżacji w stylu retro oraz vintage. W jakich jeszcze stylach aranżacyjnych sprawdzi się tapeta w kwiaty?

Trzy najpopularniejsze style wnętrzarskie, w których zastosujesz tapetę w kwiaty

Wspominaliśmy już o stylu retro i vintage. To jednak nie jedyne aranżacje, gdzie tapety z motywem kwiatowym pasują idealnie. Ozdoby naścienne świetnie sprawdzą się również w aranżacjach boho, gdzie szczególny nacisk kładzie się na naturalność oraz jasną paletę barw. Takie tło jest świetnym dodatkiem zarówno w mieszkaniu, prywatnym gabinecie, poczekalni czy tematycznej restauracji. Podobnie zresztą jest ze stylem egzotycznym – tutaj jednak warto skierować swój wzrok w stronę roślin na ciemnym tle. Wrażenie dżungli w mieszkaniu podkreśla indywidualny charakter właścicieli, a także nadaje pomieszczeniu głębi oraz tajemniczości. Aranżacje inspirowane zielonymi terenami Amazonii to obecnie szczyt mody.

Równie popularny jest dziś styl folk, stanowiący niejako kwintesencję naturalności, sielskości, a także umiłowania do przyrody i jej walorów. W przypadku urządzania mieszkania w stylu folk, nie sposób oprzeć się umieszczeniu na ścianach tapety przedstawiającej polne kwiaty. Trudno jest przejść obojętnie wobec różnorodności tapet w kwiaty – współcześnie oferta wielu producentów tapet jest tak szeroka, że niemal każdy znajdzie produkt z motywem kwiatowym, który w stu procentach spełni oczekiwania. Już dziś zastanów się nad wprowadzeniem do swojego wnętrza odrobiny subtelnej głębi, jaką umożliwia osiągnąć dobra tapeta.