Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„UWAGA JEŻE!”

22 marca 2024 | komentarze 2

To akcja zainicjowana przez radnego Jerzego Żelawskiego z udziałem dąbrowskich przedszkoli oraz SP II, dzieci, rodziców, nauczycieli, opiekunów i dyrektorów placówek.

Zainicjowana została jednak nie tylko w celu ochrony zagrożonej wyginięciem populacji bardzo pożytecznych zwierząt, ale poszerzenia świadomości ekologicznej, z którą dzieci docierają do dorosłych oraz ochrony samych dorosłych.

Tabliczki „Uwaga jeże!” umieszczone przy ulicach mają bowiem pobudzić refleksję kierowców, by zwolnili na drodze, co może się przełożyć na mniejszy odsetek wypadków śmiertelnych, których liczba, po obostrzeniach ustawowych, zmalała tylko nieznacznie.

Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami, zjadają szkodniki takie jak ślimaki, albo małe gryzonie. Jednak gatunek ten jest zagrożony, a powodem tego jest działalność człowieka. Około jedna czwarta jeży ginie na drogach w wyniku potrącenia. Ponadto ludzie pozbawiają jeże ich naturalnego środowiska, niszcząc lasy, a także pożywienie jeży, używając chemicznych środków zabijających owady. Dużo jeży ginie w wielkim cierpieniu podczas wypalania traw, gałęzi i liści. Dlatego to na nas, ludziach, spoczywa odpowiedzialność nie tylko za ochronę jeży, ale w ogóle za dbanie o przyrodę. Jesteśmy częścią natury, a jej zasoby zapewniają nam warunki do życia. Istotnym elementem dbania o przyrodę jest edukacja ekologiczna. My, dorośli, powinniśmy budować w młodszych pokoleniach poczucie odpowiedzialności za środowisko, a także uczyć ich wrażliwości i empatii wobec zwierząt. Ważne jest, by już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że nasze zachowani mają wpływ na przyrodę, a może być to wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny. W akcji wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – mówił inicjator akcji, radny zaangażowany we wszelkie działania proekologiczne, Jerzy Żelawski.

Oddajemy głos także najważniejszym uczestnikom akcji, dzieciom z Przedszkola nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, które pod czujnym okiem opiekunów montowały przy ulicach odblaskowe tabliczki z napisem „Uwaga jeże!”. Dzieci wykazały się również niebywałą wiedzą na temat tych pożytecznych zwierząt. Ich rodzice, opiekunowie, wychowawcy i dyrektorzy placówek wykazali się zaś ogromnym zaangażowaniem w przygotowaniu do tej akcji. Podobnie, jak radny Jerzy Żelawski, który od początku kadencji inicjuje działania proekologiczne na terenie gminy; walczy o zachowanie populacji jeży zagrożonych wyginięciem oraz piskląt bocianów.

Czego mogą nauczyć nas najmłodsi przedstawiciele społeczności lokalnej, dzieci z przedszkoli nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej?

– Jeże są bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają szkodniki ogrodowe – mówi Tobiasz.
–  Jeże są pożyteczne – potwierdza Dominik.
–  Chronimy jeże, bo jest ich mało – tłumaczy Eryk.
–  Jeże chroni się dlatego, że bardzo dużo ginie na ulicy – mówi Ala.

Braliśmy udział w tej akcji „Uwaga jeże!” już dwa razy. Dzieci przynosiły domki dla jeży i zanosiły je do parku, a ponieważ rodzice dzieci bardzo zaangażowali się w tę akcję i zostały nam jeszcze domki dla jeży, umieściliśmy też takie domki w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dużo z dziećmi rozmawiamy na ten temat (i ogólnie na temat ochrony przyrody), na temat ekologii. Dzieci są bardzo zaangażowane i rodzice też bardzo chętnie się włączają do wszystkich przedsięwzięć, akcji. Dzieci same przygotowały również plakaty z hasłem tej akcji, a rodzice nawet przygotowali jeże wydrukowane na drukarkach 3D – mówiła Marzena Trela, Dyrektor przedszkola nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Z przyczyn losowych w akcji nie mogli wziąć udziału uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, która to palcówka również angażuje się we wszelkie tego typu przedsięwzięcia.

us

fot. M. Opioła,  J. Żelawski, U.Skórka

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 22 marca 2024 o 21:14
  Krystyna :
  Piękna akcja. Proponowałabym poszerzyć tę akcję o ochronę przechodzących przez jezdnie ropuch. Są równie pożyteczne. ( Każdorazowo wysiadam z samochodu i przenoszę taką potencjalą samobójczynię przez jezdnię. )
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 2. 23 marca 2024 o 21:36
  Ania :
  Wspaniała akcja i popieram ją całym sercem!!! Pragnę też zauważyć, że na naszych drogach ginie również bardzo wiele kotów, ponieważ kierowcy często nie zwracają uwagi, czy jakiś zwierzak jest na drodze!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 8)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)