Dzisiaj:
Sobota, 16 stycznia 2021 roku
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz

„Weekend bez Ofiar” (aktualizacja)

25 czerwca 2011 | komentarzy 5

24 czerwca 2011 r. w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” w Dąbrowie Tarnowskiej na drodze krajowej nr 73 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z KP Policji w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Biurem Doradczo-Usługowym BHP p. Andrzej Dziedzic, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Zespołem Opieki Zdrowotnej z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Oddziałem Żandarmerii Wojskowej z Krakowa przeprowadzili praktyczne ćwiczenia działań ratunkowych na symulowanym wypadku drogowym.

Po zakończonych ćwiczeniach akcji ratunkowej kontynuowano działania o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym pod nazwą „Nie bój się ratować życia innym” .

Działania te prowadzone są systematycznie od 2008 r. i mają za zadanie uświadamianie uczestników ruchu oraz ich edukację w zakresie sprawdzenia praktycznej umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Taka działalność prewencyjna jest jedną z form przełamywania barier ratowniczych wśród kierujących pojazdami. Kierowcy zatrzymani do kontroli, chętnie wyrażali chęć uczestniczenia w krótkim instruktażu z zakresu ratownictwa medycznego, dzięki czemu mogli odświeżyć wiedzę teoretyczną oraz sprawdzić swoje umiejętności wykorzystując fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i automatyczny defibrylator.

Wszyscy uczestnicy akcji z wielkim zainteresowaniem i zapałem przystępowali do instruktażu. W pokazie BLS i użycia AED brali udział kierujący i właściwie wszyscy pasażerowie zatrzymanych pojazdów. Z wielką przyjemnością można było obserwować dzieci, które nie bały się uczestniczyć w tej nauce, zadawały pytania a nawet podpowiadały rodzicom.

Akcja ta jest jedną z wielu form działalności profilaktyczno – edukacyjnej bezpośrednio skierowanej do uczestników ruchu drogowego organizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej.

Obejrzyj relację e-Kuriera:

Obejrzyj relację w TVP Kraków

Jak udzielić pierwszej pomocy – krótki film:

 


 

źródło: KP Policji w Dąbrowie T.

 

„WEEKEND BEZ OFIAR”

RELACJA RATOWNIKÓW

 

24 czerwca w Dąbrowie Tarnowskiej na ulicy Piłsudskiego o godzinie 8 rano Ratownicy Medyczni w składzie Dawid Pikul, Marcin Bzduła i Zbyszek Śpiewak we współpracy z Andrzejem Dziedzicem (instruktor  BLS-AED) organizatorem akcji „Nie bój się ratować życia innym”.

Przeprowadzili pokaz czynności ratujących życie według standardów ERC (European Resuscitation Council) na poziomie ALS (Advanced Life Support), a także standardów  American Heart Association (AHA) ITLS (International Trauma Life Support). W akcji udział brała udział JRG z Dąbrowy Tar. a także Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Albert Einstein powiedział kiedyś..,,Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” . To motto przewodnie, które towarzyszy pracy ratowników medycznych pracujących w pogotowiu ratunkowym Dąbrowie Tarnowskiej, którzy każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie niosąc pomoc ludziom w stanie zagrożenia życia. I każdego dnia czuwają wraz z innymi służbami nad bezpieczeństwem każdego z nas.

To ludzie, którzy bezgranicznie poświęcają się swojej pracy. Wielkie podziękowania należą się organizatorom dzisiejszej akcji. Bo dzięki takim ludziom dar najwyższy jakim jest zdrowie i  życie może być podarowane po raz drugi ofiarom wypadków przez świadków zdarzenia, którzy dzięki takim akcjom poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Należy pamiętać że żadne zaawansowanie czynności ratujące życia nie będą skuteczne bez pierwszego i najważniejszego ogniwa łańcucha ratunkowego, w którym to jest pierwsza pomoc udzielana przez świadków zdarzenia na poziome BLS-AED (Basic Life Support).
Robert Żurawski

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 25 czerwca 2011 o 20:25
  Obserwator :
  Bardzo potrzebna akcja,która powinna być regularnie powtarzana nie tylko z pożytkiem dla świadków zdarzenia, ale jest to także doskonała forma ćwiczeń dla służb ratunkowych.Które dzięki temu dochodzą do perfekcji. Dużo ,,kudosów" za sprawnie zorganizowaną akcję należą się Panu Andrzejowi D. Maleńkie błędy; Ucząc laika BLS nie każemy mu szukać tętna,a także sposób wyznaczania miejsca uciskania klatki piersiowej jest inny niż ten pokazany w filmiku Kuriera.U poszkodowanego nie odchylamy głowy do tyłu(chociaż laik ratuje życie człowieka a nie jego kręgosłup szyjny)ale są to bardzo drobne błędy. Pozdrowionka
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 2. 26 czerwca 2011 o 11:35
  Obserwator 2 :
  Panie Andrzeju po paru latach promowania akcji "nie bój się ratować życia innym" doczekał się Pan zainteresowania nią w swoim rodzinnym mieście. Brawo! Tylko dlaczego ani słowa w Kronice, że to Pan był organizatorem i mózgiem całego przedsięwzięcia? Nie wiedziałem, że jest Pan ratownikiem Komendy Powiatowej Policji w DT.:) a skrót na koszulce ratownik KPP to chyba pochodzi od ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy a nie .... Znając Pana osobę wiem, że przełknie to Pan jak zawsze bo jest w Panu duch maratończyka. Promuje Pan Dąbrowę Tarnowską - miasto z którego pochodzimy przy każdej okazji, a to co Pan robi w celu przełamania bariery lęku w ratownictwie wśród tych "laików" to świetna sprawa. Sam kiedyś byłem uczestnikiem tego przedsięwzięcia. Drobne błędy hmm - a kto ich nie popełnia! Jeszcze raz gratuluję i więcej takich akcji z zaangażowaniem wszystkich służb w tym osób przypadkowych.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 3. 26 czerwca 2011 o 13:36
  Barbara Sroka :
  Panie Andrzeju! Przepraszam za błąd montażysty. Już został skorygowany (zarówno błąd, jak i montażysta ;) ).
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 4. 27 czerwca 2011 o 11:43
  !!! :
  ach ależ panu ktoś słodzi,
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 5. 27 czerwca 2011 o 15:21
  Senior :
  Jeżeli chodzi o błedy to sami laicy pierwsze co to szukali tętna a instruktor którego znam to chciał wychwycić te właśnie błędy więc tego film nie pokazuje bo instruktor później korygował te właśnie błędy jak;szukanie tętna zamiast sprawdzenia stanu świadomości lub też szukanie punktu ucisku klatki piersiowej. Jeżeli chodzi o akcję jest to sprawa Pana Andrzeja i on był organizatorem całego przedstawienia za to wielkie dzięki ale widać jak społeczeństwo potraktowało bo są na drogach bezmyślni i dbają tylko o własną D.....pę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)