Dzisiaj:
Piątek, 16 kwietnia 2021 roku
Benedykta, Bernadetty, Erwina, Julii, Urbana

WSKAZANIA BISKUPA TARNOWSKIEGO NA WIELKI TYDZIEŃ

26 marca 2021 | komentarzy 9

W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 przypominam o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje.

Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie.

Zachęcam więc do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji. Ponadto w trosce o dobro duchowe oraz zdrowie fizyczne zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, ustanawiam następujące normy dla Diecezji Tarnowskiej:

1. Proszę kapłanów, by w najbliższych dniach umożliwili wiernym jak najszerszy dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, zaś wyznaczając godziny dyżurów w konfesjonale uwzględnili także godziny wieczorne, aby osoby wracające z pracy miały możliwość przystąpienia do tego sakramentu. W ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej należy poinformować wiernych o godzinach dyżurów, uczulając na to, że spowiedź w sąsiednich większych parafiach może być wręcz niemożliwa ze względu na dużą liczbę penitentów.

2. Msza Krzyżma zostanie odprawiona tradycyjnie w Wielki Czwartek w katedrze o godz. 9.00. Zapraszam na nią jedynie księży dziekanów, prepozytów kapituł, a także księży pracujących w Kurii oraz instytucjach diecezjalnych.

3. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego w miarę możliwości starajmy się zorganizować w sposób tradycyjny (w oparciu o wskazania Kalendarza Liturgicznego Diecezji Tarnowskiej), uwzględniając przy tym normy sanitarne oraz poniższe modyfikacje.

4. We Mszy Wieczerzy Pańskiej, należy pominąć obrzęd obmycia nóg.

5. W Liturgii Męki Pańskiej:
a) W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie wraz z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego w 2020 r.
b) Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion w prezbiterium.
c) Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża.
d) Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
e) Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.

6. Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.

7. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego.

8. Mając na uwadze, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), proszę duszpasterzy o wygłoszenie wtedy krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary i praktyk religijnych.

9. Zachęcam wszystkich do modlitwy w gronie rodzinnym, zwłaszcza przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Pomocą w tym względzie może służyć załączony wzór modlitwy. (Aby pobrać, KLIKNIJ TUTAJ)

10. Bardzo proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy umożliwić o wyznaczonych godzinach przyjęcie Komunii św. wiernym, którzy będą łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy św. za pośrednictwem mediów.

Życząc wszystkim obfitości łask Bożych na nadchodzący czas Wielkiego Tygodnia oraz zawierzając nas wszystkich opiece Najświętszej Maryi Panny, z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

Ks. dr hab. Robert Kantor
KANCLERZ

diecezja.tarnow.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 26 marca 2021 o 23:31
  Zaraz zaraz :
  Jaka spowiedź? Spowiedź to wymysł kleru z okolic XII wieku !!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 28)
 2. 30 marca 2021 o 19:52
  Piotr :
  Rejestracja dziś na Triduum i Niedzielę Wielkanocną nastąpiła błyskawicznie. Zagapiłem się i po kilkunastu sekundach straciłem jeden termin.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 10)
 3. 31 marca 2021 o 12:12
  do Piotra :
  Ciekawe, czy ktoś będzie kontrolował, czy wchodzą ci, którzy się zarejestrowali? I w jaki sposób? Niestety, obawiam się, że kościół będzie pełen ludzi
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 4. 1 kwietnia 2021 o 22:07
  do Piotra cd. :
  No więc, Piotrze, nie przejmuj się, że Ci termin przepadł. Moja mama, która uważa, że jako osoba zaszczepiona nie musi się niczego obawiać, była dziś w kościele na uroczystości Wielkiego Czwartku. Nie rejestrowała się, bo nie korzysta z internetu. Do kościoła weszła bez problemu, nikt niczego nie kontrolował, a ludzi było duuuuużo więcej niż obowiązujący limit. To po co ta szopka z rejestracją? Czy nie jest grzechem hipokryzji, jeśli proboszcz mówi jedno ("obowiązuje limit 50 osób") a robi drugie (wpuszcza wszystkich chętnych)?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 19)
 5. 3 kwietnia 2021 o 00:18
  Gonia :
  Dziś,w Wielki Piątek, Proboszcz prosi o zachowanie dystansu, o dezynfekcje rąk,o maski, dlaczego nie poprosi o zachowanie limitu osób w kościele? Przykro się na to patrzy!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 6. 3 kwietnia 2021 o 17:30
  Piotr :
  Ale czy można zabronić człowiekowi mszy św. w najważniejszy dzień w roku, czy tak trudno zrozumieć, że wiara jest ważniejsza niż zdrowie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -11 (w sumie : 17)
 7. 3 kwietnia 2021 o 23:17
  iks :
  Skoro wiara jest taka ważna, to każdy kto naraża siebie i innych w imię wiary, w razie zachorowania na wierze poprzestanie, a nie obciąża służby zdrowia. Piotrze - rozumiem, że w imię wiary jesteś skłonny wyciągnąć rewolwer z załadowanym jednym nabojem, przekręcić bębenek, wymierzyć w członka swojej rodziny i strzelić. Może nie zauwazyłeś, że ta rosyjska ruletka trwa od roku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 11)
 8. 4 kwietnia 2021 o 17:45
  do Piotra :
  Są słuzby,ktore powinny to kontrolować.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 8)
 9. 5 kwietnia 2021 o 13:43
  karakan :
  Piotrze ziemia jest płaska.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)