Dzisiaj:
Poniedziałek, 29 listopada 2021 roku
Błażej, Bolemysł, Fryderyk, Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter

WYKORZYSTAJ BON TURYSTYCZNY

5 października 2021 | komentarze 3

Niemal 290 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa małopolskiego. W całym kraju przeszło 3,1 mln Polaków uruchomiło bon, na kwotę ponad 2,7 mld złotych. Czas na jego wykorzystanie mija 31 marca 2022 roku.

Ważne jest, aby do końca marca 2022 r. opłacić bonem np. hotel albo imprezę turystyczną, a skorzystanie z tej usługi może być w późniejszym terminie.

Pamiętajmy również, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności w ten sposób przyjmuje ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub oferują imprezy turystyczne w Polsce.

Małopolscy rodzice zapłacili bonami łącznie na kwotę niemal 170 mln złotych. Całkowicie wykorzystali ponad 136 tys. bonów, z niemal 290 tys. aktywowanych. Wszystkich bonów w regionie przygotowano 392,5 tysiąca. Od początku działania Polskiego Bonu Turystycznego w całej Polsce ZUS przekazał podmiotom turystycznym ponad 1,8 mld złotych.

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „Rodzina 500+”. Zrobią to tylko po zalogowaniu się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który należy podać podczas płatności np. za imprezę turystyczną. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500+”, przypada bon w wysokości 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, nominał bonu będzie wynosić 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, jest dodatkowy bon – również o wartości 500 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im tzw. 500 plus.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS
w województwie małopolskim


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 5 października 2021 o 10:18
  D :
  A co z obiecanymi bonami dla seniorów?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 2. 6 października 2021 o 12:54
  zatroskany :
  Seniorzy się napracowali, często za mniej niż 2000zł muszą wyżyć na emeryturze ale już nie są przyszłością narodu więc bon turystyczny im się nie należy, ot taka jest polityka.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 3. 7 października 2021 o 11:27
  żal.pl :
  Pińcet plusy, wyprawki szkolne, darmowe podręczniki, bony turystyczne, a ty człowieku, który już odchowałeś dzieci, pracuj na to rozdawnictwo. Rozumiem pomoc dla najuboższych, ale dawanie po równo każdemu, tym, co mają kasy po kokardę i stać ich na wszystko - to bardzo komunistyczne i lewackie podejście.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)