Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

Wystawa ikon

11 marca 2012 | Brak komentarzy

8 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się uroczysty wernisaż wystawy z cyklu „Artyści Powiśla Dąbrowskiego” pod tytułem „Kolorami pisana modlitwa” Agnieszki Klich i Elżbiety Częczek.

Ekspozycja to ciekawy zbiór niezwykle pracochłonnych i pięknie wykonanych ikon i obrazów. Ikona jest obrazem sakralnym powstałym w kręgu kultury bizantyńskiej wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne.

Charakterystyczna dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego. Malowanie – dziś określa się pisanie ikon było czynnością świętą. Ikona była emanacją bóstwa, które prowadziło rękę twórcy. Zrodzona w modlitwie, wymagała przed przystąpieniem do pracy specjalnych postów, powstawała w postawie klęczącej autora. Ikony mają za zadanie pogłębiać życie duchowe, wprowadzać do modlitwy.

Agnieszka Klich pochodzi z Bochni, ukończyła Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie mieszka w Ilkowicach. Pasją p. Agnieszki jest malarstwo, rysunek i fotografia. Należy do Towarzystwa Fotograficznego Pozytywni. Realizuje się również jako technik konserwacji zabytków. Pracowała przy odnowie Kościoła Mariackiego w Krakowie, Wawelu, Katedrze kieleckiej . Największą satysfakcję przynosi jej pisanie ikon i w tym kierunku poszła jej droga tworzenia.

Elżbieta Częczek pochodzi z Tarnowa, obecnie mieszka w Łęgu Tarnowskim. Artystyczne pasje p. Elżbiety to: malarstwo, rzeźbiarstwo, ikonopisarstwo, konserwacja i aranżacja wnętrz. Zasłynęła z odnawiania wizerunków sakralnych w Kościele p. w. Św. Trójcy i Kaplicy Cmentarnej w Łęgu Tarnowskim, obrazy jej znajdują się również w Kościele p. w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gruszowie Wielkim. Artystka jest samoukiem w zakresie sztuk plastycznych. Uczestnicy wernisażu mogli nie tylko obejrzeć prace artystek ale również zapoznać się z techniką powstawania ikony dzięki prezentacji multimedialnej „Tajemnica ukryta w obrazie” w opracowaniu s. Grażyny Weroniki Dryl OSU.

Wernisaż uświetnił piękny występ duetu muzycznego w wykonaniu Anny Lis i Sebastiana Lechowicza, który był swoistym rodzajem modlitwy.

Wystawa trwać będzie do końca kwietnia, zachęcamy dzieci i młodzież szkolną do skorzystania z prezentacji multimedialnej uzupełnionej zwiedzaniem wystawy. Prosimy o zgłaszanie telefoniczne grup zorganizowanych.

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Tel.14 655 93 03 w.13

źródło: MBP w Dąbrowie T.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)