Dzisiaj:
Wtorek, 5 marca 2024 roku
Adrian, Adrianna, Arkadiusz, Arkady, Eugeniusz, Kazimierz, Lew, Lucja, Lucjusz, Łucja, Wacław, Wacława

ZAPROSZENIE DO CZYTANIA PRZY FONTANNIE

30 sierpnia 2021 | Brak komentarzy

Gminne Centrum Kultury w Żabnie zaprasza do udziału w 10. jubileuszowej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbędzie się w sobotę 4 września o godz. 10.00 przy fontannie na żabnieńskim Rynku.

Na tegoroczną akcję Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Czytaniu w Żabnie towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP ze Szczucina.

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w akcję Narodowego Czytania na żabnieńskim Rynku zapraszamy do zgłaszania się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie. Lektorzy otrzymają od organizatorów egzemplarz dramatu gratis.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 roku. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Patronat honorowy nad akcją objęła Para Prezydencka oraz Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)