Dzisiaj:
Czwartek, 7 grudnia 2023 roku
Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł

ZNAMY MISTRZÓW POWIŚLA W SZACHACH

17 maja 2022 | Brak komentarzy

W Dąbrowie Tarnowskiej odbył się IV Turniej Szachowy Fundacji CORDARE. Patronat nad tegoroczną edycją zawodów objęła Marta Chrabąszcz, utalentowana szachowo przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego, która nie po raz pierwszy wystąpiła także w roli zawodniczki.

Turniejowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i wyjątkowe sportowe emocje. Na liście startowej znalazło się aż stu zawodników.

Jak zwykle rozgrywki sędziował zaprzyjaźniony z Fundacją Czesław Markiewicz. Zawody pomogli przygotować i zrealizować działacze UKS „Lisek” z Lisiej Góry pod okiem niekwestionowanego promotora, trenera i miłośnika szachów Jerzego Kucy oraz kierownictwo i pracownicy hali sportowej.

Z roku na rok poziom rozgrywek podczas Turnieju Szachowego CORDARE jest coraz wyższy. Z każdą kolejną edycją rośnie również liczba zawodników z Powiśla Dąbrowskiego, co dodaje motywacji organizatorom do upowszechniania tej dyscypliny sportu wśród dzieci i młodzieży – podsumował Jerzy Kuca, który od wielu lat prowadzi z powodzeniem uczniowski klub szachowy w Lisiej Górze.

Turniej potwierdził też rodzinne tradycje szachowe w powiecie dąbrowskim. Od pierwszej edycji biorą w nim bowiem udział zawodnicy spokrewnieni (np. rodzina Rychlińskich, Wariasów, Obalów).

Niezwykłe w szachach jest to, że do samego końca rozgrywek wszyscy pozostali uczestnicy obserwują finałowe rundy, studiują ułożenie figur oraz kolejne ruchy graczy. W decydujących starciach – dojrzali zawodnicy mierzą się z utalentowanymi młodymi szachistami. Bywa, że uczeń dorasta do mistrza (trenera) i gra z nim na bardzo wyrównanym poziomie. Ten turniej był doskonałym tego przykładem. Liczy się logika, refleks, wyobraźnia. Zaiste – królewska gra!

Polecamy obejrzenie filmiku, na którym zarejestrowano rundę pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami turnieju: Przemysławem Kopaczem i Kacprem Niewolą.

Oto wyniki tegorocznej, czwartej edycji Turnieju Szachowego CORDARE:

Klasyfikacja OPEN:

miejsce – Przemysław Kopacz – KGL „Szarotka” Wadowice Górne
miejsce – Kacper Niewola – UKS „OMEGA” Rzuchowa
miejsce – Matusz Łabno – „KANA” Tarnów

Klasyfikacja NAJLEPSZY JUNIOR TURNIEJU (2010 i młodsi):

miejsce – Mikołaj Kopacz – KGL „Szarotka” Wadowice Górne
miejsce – Krzysztof Topór – MKS MOS Wieliczka
miejsce – Kamil Kawecki – UKS „Goniec” Staniątki

Klasyfikacja NAJLEPSZY ZAWODNIK POWIŚLA:

miejsce – Mateusz Zimowski – Mędrzechów
miejsce – Robert Rychliński – Radgoszcz
miejsce – Marta Chrabąszcz – Dąbrowa Tarnowska

Stypendium w wysokości PLN: 1.000 zł dla Najlepszego Juniora Powiśla Dąbrowskiego (rocznik 2004 i młodsi ) otrzymał – Maciej Łuszcz ze Szczucina (wychowanek zwycięzcy turnieju Przemysława Kopacza).

Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli najlepszym zawodnikom: Pani Marta Chrabąszcz oraz wiceprezesi Fundacji CORDARE Jan Kiełbasa i Marek Syrek.

Gratulujemy zwycięzcom i ich trenerom. Jednocześnie – zarówno nagrodzonym, jak i wszystkim uczestnikom turnieju szachowego – życzymy satysfakcji sportowej i nieustającej pasji uprawiania tej wspaniałej dyscypliny sportowej.

tekst: Małgorzata Orawska

Fotoreportaż: Franciszek Kiełbasa

Szczegółowe wyniki tutaj


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)