Dzisiaj:
Wtorek, 30 kwietnia 2024 roku
Bartłomieja, Jakuba, Katarzyny, Mariana

Spotkanie samorządowców z marszałkiem

3 kwietnia 2012 | komentarzy 10

Gospodarka wodna oraz budowa mostu na Wiśle i program przeciwdziałania powodzi – to główne tematy spotkania samorządowców z Powiatu Dąbrowskiego z marszałkiem Małopolski Markiem Sową i wicemarszałkiem Romanem Ciepielą.

Dyskutowano również na temat poprawy infrastruktury drogowej i zapobiegania bezrobociu, które – jak przyznano na spotkaniu – jest w Powiecie Dąbrowskim jednym z największych w Polsce.

– Problematyka powodziowa jest dla nas problematyką dnia codziennego przyznał starosta dąbrowski rozpoczynając spotkanie samorządowców z Powiatu Dąbrowskiego z marszałkiem Małopolski. Tadeusz Kwiatkowski przypomniał o geograficznym położeniu powiatu, którego ukształtowanie sprzyja niestety częstym powodziom i potęguje straty. Przy ulewnych deszczach, tak jak to było podczas pamiętnej powodzi w 2010 r., zaraz po gminie Dąbrowa Tarnowska fala powodziowa zalewa m.in. gminy: Olesno, Bolesław, Smęgorzów, Szczucin i Radgoszcz.

Tadeusz Kwiatkowski poinformował, że częściowym rozwiązaniem problemu powodziowego na Powiślu Dąbrowskim byłaby budowa zbiornika retencyjnego w Żelazówce, wzmocnienie wałów oraz – co bardzo istotne – powstanie magazynu przeciwpowodziowego. – Chcielibyśmy, by te inwestycje znalazły poparcie. W imieniu wszystkich samorządowców proszę Pana Marszałka o uwzględnienie naszych wniosków – dodał Kwiatkowski.

Burmistrz Dąbrowy w swoim wystąpieniu przypomniał o powodziach nawiedzających gminę w ostatnich latach i stratach, które poniosło z tego tytułu miasto i okoliczne miejscowości. – Przydałyby się kolejne nakłady finansowe na działanie przeciwpowodziowe, żeby nie było tak, że „mądry Polak po szkodzie”, ale żeby wcześniej się zabezpieczyć – przyznał Stanisław Początek.

Burmistrz dodał, że problemem dla miasta i gminy oraz miejscowości ościennych są małe cieki wodne: Smęgorzówka, Żabnica, Breń. Stanisław Początek ratunku przed powodziami upatruje w modernizacji wałów, regulacji potoków, melioracji gruntów i – podobnie jak starosta – budowie zbiornika retencyjnego w Żelazówce.

Początek dodał, że w gminie Dąbrowa nie ma problemów z wykupem gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe, bo mieszkańcy rozumieją taką potrzebę. – U nas jest akceptacja społeczna – zapewnił burmistrz.

Za dwa, trzy miesiące skończy się budowa kanału w Radwanie. Tutaj chcę podziękować za te 7,5 mln zł. zarządowi województwa Małopolskiego. Małopolski zarząd w ubiegłym roku wykonał również sporo konserwacji – cieki wodne, wały… Wiele takich „słabych punktów”, które kiedyś istniały, zostało wyeliminowanych – przyznał Początek.

Bolesław Łączyński – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i współorganizator spotkania samorządowców z marszałkiem powiedział: Mamy tutaj wyjątkową sytuację – najwyższe bezrobocie i 46 % mieszkańców pracuje w rolnictwie, a to jest problem, bo co roku mamy powódź. Dodał również, że tym większe bezrobocie, im dalej od Krakowa. Łączyński uważa, że budowa mostu w Borusowej – i dzięki temu – poprawa przejezdności, wpłynie pozytywnie na lokalną gospodarkę i powstawanie nowych miejsc pracy. Wyraził także nadzieję, że zbiornik nowej retencji w Żelazówce znajdzie się w programie przeciwdziałania powodzi „Dorzecze Górnej Wisły”.

Ubiegamy się o monitoring przeciwpowodziowy. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Monitoring byłby mim. na rzece Breń, a dzięki temu informacja o powodzi byłaby szybciej – poinformował Kwiatkowski.

Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa zapewniał: – Naprawdę nas nie trzeba przekonywać do tych kwestii. Szkoda, że taka nauczka musiała być w 2010r.

– To, co jest istotne, to zmiana patrzenia; że nie tylko patrzymy na usuwanie skutków powodzi, ale został uruchomiony program „Dorzecze Górnej Wisły”. Chodzi o przeciwdziałanie skutkom, zanim jeszcze wystąpią. – dodał marszałek.

Marek Sowa poinformował jednak, że w programie nie została uwzględniona przepompownia w Żelazówce. W pierwszym etapie znalazło się 129 zadań związanych z zapobieganiem powodziom. Przygotowywana jest natomiast korekta programu „małej retencji”. Po 2014 r. będzie można się również ubiegać o kolejne fundusze na przeciwdziałanie powodzi.

Wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk jako jedyny samorządowiec ze zgromadzonych na spotkaniu (nie licząc oczywiście Początka i Kwiatkowskiego, ale ich wypowiedzi były pewne) zabrał głos w dyskusji o problemach powodziowych Powiśla.

Roman Ciepiela powiedział: – Układ komunikacyjny jest związany z rozwojem gospodarczym. Na docelowe zrealizowanie tego układu kładziemy duży nacisk. Wspomniał również o czterech najważniejszych ciągach komunikacyjnych, m.in. autostradzie A4. Zapewnił także, że priorytetem dla województwa Małopolskiego jest również Powiśle.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem życzeń świątecznych i wręczeniem wielkanocnych upominków dla marszałka, wicemarszałka i Bolesława Łączyńskiego, a także deklaracją dalszej pomocy i współpracy. Jak będzie wyglądała ta pomoc w przyszłości – przekonamy się przy okazji inwestycji przeciwpowodziowych.

Ula Skórka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 3 kwietnia 2012 o 17:15
    Ktoś :
    Ciekawe dlaczego nie poinformowano radnych Miejskich i Powiatowych; pewno by skorzystali z okazji i spotkali się z Marszałkiem SOWĄ I CIEPIELĄ
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  2. 3 kwietnia 2012 o 17:21
    widz :
    Czy budowa mostu w Borusowej oznacza że nie powstanie obwodnica D.T
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  3. 3 kwietnia 2012 o 18:00
    adam :
    To to spotkanie, co na nim miał powiedzieć Sowa do samorządowców "Jak nie umiecie sobie poradzić ze szkołami, to się nie naddajecie do władzy"- typowe PO i im podobni oraz ich sposób myslenia
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  4. 3 kwietnia 2012 o 19:45
    Anonim :
    Na onecie pisali że "program górnej Wisły" sięga od jej początku do ujścia Dunajca, więc u nas na nic nie możemy liczyć. :(:(
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  5. 3 kwietnia 2012 o 20:04
    Anonim :
    W jaki sposób most w Borusowej ma służyć powiatowi dąbrowskiemu????? Skoro to prosta droga do tarnowa Sącza i Krynicy Dabrówka z boku zostaje!!!!!Ha -Ha -Ha Cwiet
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)
  6. 3 kwietnia 2012 o 21:07
    Bella :
    a z Radgoszczy to byli - jakoś nie załapałam!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  7. 4 kwietnia 2012 o 00:22
    Kiro :
    budowa mostu przyczyni się tylko do zmniejszenia ruchu bo wszyscy będą Dąbrowę Szczucin
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  8. 4 kwietnia 2012 o 08:26
    olek :
    Kiro i o to chodzi ,żeby zmniejszyć ruch samochodów środkiem miasta celem poprawy bezpieczeństwa. Ty sądzisz inaczej ????
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  9. 4 kwietnia 2012 o 16:26
    wydmuszka :
    nic innego jak bajanie kolesiów PO-PSL, lepiej cza było ich wszystkich do Zalipia na malowanie jojeczek a przy okazji kwiotek zaparzył by torbine. hi hi hi
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 7)
  10. 5 kwietnia 2012 o 17:21
    mieszkaniec :
    dobrze że piszecie o takie spotkaniach i o tym o czym one są, ja chciałbym się dowiedzieć coś na temat przebudowy drogi powiatowej Dąbrowa Tarnowska(Swarzów) - Mędrzechów. Jeśli się nie mylę to pisaliście wcześniej że już jest zrobiona dokumentacja i przebudowa miał ruszyć w tym roku. Droga jest w okropnym stanie "dziura na dziurze". Prosiłbym redakcję o poruszenie tego tematu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)