Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 maja 2024 roku
Benity, Gościwita, Jana, Judyty, Juranda

Artyści przyjechali do Dąbrowy

13 lipca 2013 | Brak komentarzy

W Dąbrowie Tarnowskiej gości kilkunastu artystów polskich i białoruskich, którzy biorą udział w plenerze „Barwy Dąbrowy”. III Międzynarodowy Plener Malarsko – Rzeźbiarski jest już tradycyjnie częścią Dni Dąbrowy Tarnowskiej.

Rzeźbiarze (w tym trzej artyści z Białorusi: Mikołaj Sklar, Anatol Turkow i Mikołaj Zadrejka oraz Bogusław Migel ze Sławna w województwie zachodniopomorskim i Marek Romanowski z miejscowości Chodel w województwie lubelskim) tworzą w „pracowni” na wolnym powietrzu na placu przed DDK.

Można tu codziennie obserwować postępy ich prac. Artyści, jak co roku, przygotowują rzeźby dla sponsorów i przyjaciół pleneru. W tym roku będą to m.in. ławka dla Gimnazjum nr 2, leśnik dla dąbrowskiego Nadleśnictwa, sokół dla Dąbrowskiego Domu Kultury.

Natomiast w galerii DDK powstają obrazy i rysunki autorstwa Adama Jańca (Łętowice), Katarzyny Korus (Tychy), Krystyny Mojskiej i Teresy Stasiak (Krasnystaw), Agnieszki Wrony – Łapy, Ewy Łazowskiej, Stanisława Strońskiego, Stefana Strońskiego, Edmunda Wilka, (Dąbrowa Tarnowska) oraz młodych artystów z koła plastycznego „Pastele” działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Artyści nie tylko przygotowują nowe prace, ale również włączyli się do współpracy z osobami niepełnosprawnymi na zaproszenie Jarosława Gęzy, właściciela firmy Akcent Studio. W czwartek podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez artystów. Malarze i rzeźbiarze spotkali się z wychowankami WTZ na terenach rekreacyjnych firmy reklamowej. Ponad dwudziestu podopiecznych tarnowskich WTZ miało okazję obserwować artystów przy pracy i pod ich okiem przygotować własne rysunki.

To kolejne już przedsięwzięcie zorganizowane we współpracy z dąbrowską firmą reklamową Akcent Studio, która wspiera i promuje twórczość niepełnosprawnych artystów.

Pomysł, by na terenie rekreacyjnym przy firmie integrować tych, którzy działają w różnych dziedzinach sztuki, kiełkował już od kilku lat. A ponieważ WTZ w Tarnowie są ośrodkiem, w którym niepełnosprawni tworzą różnego typu przedmioty dekoracyjne nawiązana została współpraca. Tak więc jeden dzień międzynarodowego, polsko – białoruskiego pleneru, który od kilku lat odbywa się w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach święta miasta, uczestniczący w nim artyści spędzili razem z grupą niepełnosprawnych – mówi Jarosław Gęza.

Jest to okazja, by niepełnosprawni twórcy mogli czegoś nauczyć się od zawodowych artystów i skorzystać z rekreacji na świeżym powietrzu i w przyjaznym otoczeniu. O formie zajęć integracyjnych decydują wychowawcy WTZ, którzy uwzględniają stopień niepełnosprawności wychowanków i ich możliwości.

Natomiast w piątek polscy i białoruscy malarze i rzeźbiarze, w ramach rewizyty, odwiedzili tarnowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Obejrzeli tu pracownie plastyczne i galerię prac, rozmawiali z wychowawcami o oryginalnych i mało znanych technikach artystycznych. Obejrzeli także prace wykonane przez osoby niepełnosprawne w galerii „Aniołowo” przy ulicy Żydowskiej 2, gdzie obecnie prezentowane są podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Woli Rzędzińskiej. Piękne i oryginalne prace: obrazy, anioły, ceramikę i wiele innych przedmiotów można tu obejrzeć i kupić.

Później artyści goszczący w Dąbrowie Tarnowskiej zwiedzili Tarnów i jego najciekawsze atrakcje. Obejrzeli m.in. zbiory Muzeum Okręgowego i panoramę miasta z wieży ratuszowej, mury obronne, pomnik gen. Józefa Bema, bazylikę katedralną.

Prace wszystkich artystów, którzy goszczą w Dąbrowie można będzie obejrzeć na poplenerowej wystawie, która zostanie otwarta w sobotę. Początek wernisażu o godz. 17.

Barbara Jaworska

Warsztaty plenerowe w Akcent Studio

Wizyta artystów w tarnowskich WTZ

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)