Dzisiaj:
Sobota, 18 maja 2024 roku
Aleksandry, Alicji, Eryka, Feliksa, Iriny

„Co dama może, a rycerz powinien”

16 czerwca 2014 | Brak komentarzy

Życie w średniowiecznym zamku, czyli „Co dama może, a rycerz powinien”, taki tytuł ma program realizowany w zamku w Dębnie w ramach „Bonu Kultury”.

Z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę warsztatów i spotkań, pod wspólną nazwą BON KULTURY, która ma stać się atrakcyjną propozycją spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Dzięki uprzejmości Kierownictwa Muzeum Zamku w Dębnie, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie i przy wsparciu Urzędu Gminy Olesno w zakresie transportu grupa 36 uczniów z klas czwartych tamtejszej szkoły podstawowej i 30 z gimnazjum mogła w nim uczestniczyć nieodpłatnie.

Zajęcia obejmowały zwiedzanie ważniejszych pomieszczeń zamku – kaplicy (tu odtwarzaliśmy obrzęd pasowania na rycerza), sali rycerskiej (gdzie nasze młode księżniczki rekonstruowały na sediliach przy oknach leniwy żywot, wyszywając i wypatrując upragnionego księcia) oraz kuchni i spiżarni. W ramach warsztatów rzemieślniczych można było spróbować swych sił w kaletnictwie, hafciarstwie, tkactwie, wyrobie biżuterii a nawet w kaligrafii. Na zajęcia udała się też klasa 6a ze szkoły podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Na zakończenie cyklu warsztatów zamek odwiedziła też grupa dzieci z Węgier goszcząca w Dąbrowie Tarnowskiej na zaproszenie Starostwa Dąbrowskiego.

Podczas dojazdu członkowie Pocztu Bagiennych z Wieżycy koordynujący całe wydarzenie opowiadali o związkach zamku w Dębnie i rekonstruowanego przez nich we wsi Oleśnica średniowiecznego gródka. A okazja ku temu jest świetna gdyż w tym roku przypada 740 rocznica nadania przez księcia Bolesława Wstydliwego Dębna i Żabna wraz z okolicznymi ziemiami Świętosławowi Gryficie. On to właśnie jest uważany za budowniczego pierwszego ufortyfikowanego obiektu (drewnianego) na wzgórzu mieszczącym dziś zamek w Dębnie a być może był on też fundatorem naszej Wieżycy. Oba obiekty miały więc w XIII wieku jednego właściciela i to jest doskonała platforma do naszej współpracy z zamkiem w Dębnie, z pożytkiem dla uczniów i pasjonatów historii.

Poczet Bagiennych z Wieżycy

(sedilie – podwyższone kamienne siedziska we wnękach okiennych dawnych budowli)


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)