Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 maja 2024 roku
Benity, Gościwita, Jana, Judyty, Juranda

Cyfrowy „Sokół” ma już dwa lata

12 marca 2012 | Brak komentarzy

Bezpośrednia transmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie, urodzinowy tort oraz lampka szampana – tak Dąbrowski Dom Kultury świętował dwa lata działalności cyfrowego kina „Sokół”. Zgromadzeni goście odśpiewali instytucji (i jej dyrektorowi Pawłowi Chojnowskiemu) „sto lat”.

Największą atrakcją obchodów drugich „urodzin” cyfrowego kina „Sokół” była bezpośrednia transmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie. Wielbiciele kultury wysokiej obejrzeli na wielkim ekranie cyfrowego kina uroczy balet „Korsarz” (na podstawie poematu Byrona).

Balet zapowiedział dyrektor DDK Paweł Chojnowski: Osadzony w orientalnej scenerii „Korsarz”, to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi oraz dominacją tanecznej królowej – primabaleriny. Alexei Ratmansky i Yuri Burlaka, podejmując się wznowienia „Korsarza”, wykonali ogromną pracę studiując archiwalne materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Odczytali również notację oryginalnej choreografii Mariusa Petipy, znajdującą się w zbiorach the Harvard Theatre Collection. „Korsarz” prezentowany w Teatrze Bolszoj bazuje na wersji z 1899 roku, uzupełnionej nowymi pomysłami autorstwa Ratmanskiego i Burlaka, mocno osadzonymi jednak w XIX-wiecznej tradycji.

Bezpośrednia transmisja baletu z Teatru Bolszoj, to niewątpliwie duże wydarzenie artystyczne i kulturalne. DDK dołożyło starań, by uroczystość była niezapomniana. W ramach promocji kultury wszyscy urodzeni 11 i 12 marca (w tych dniach uruchomiono w Dąbrowie kino cyfrowe) obejrzeli balet za darmo. Oprócz tego wśród widowni rozlosowano trzy Złote Karty Sokoła, które uprawniają do bezpłatnych wejść na wszystkie biletowane imprezy DDK do końca 2012 r. Karty trafiły do rąk Marii Tracz i Alfreda Wybrańca z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Jolanty Chwistek z Tarnowa.

Paweł Chojnowski podziękował również tym, którzy wspierają dąbrowską kulturę: Chciałem w tym szczególnym momencie uhonorować naszych mecenasów – Zofię i Czesława Nastalczyków – za wsparcie finansowe inicjatyw kulturalnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Czesław Nastalczyk odbierając pamiątkowy adres z rąk dyrektora DDK powiedział: Dziękujemy bardzo za to wyróżnienie. Wsparcie kultury to nasz obywatelski obowiązek.

Paweł Chojnowski, przy okazji tej uroczystości, zapowiedział również kolejne imprezy kulturalne sygnowane przez DDK. 5 maja (wyjątkowo na hali widowiskowo – sportowej) wystąpi „Kabaret pod Wyrwigroszem”. Również prawdopodobnie w maju, w Ośrodku Spotkania Kultur w pięknej, odnowionej synagodze odbędzie się wspaniałe widowisko kulturalne (być może wstęp na imprezę będzie wolny).

Dyrektor DDK, w kilku słowach, przybliżył powstanie cyfrowego kina „Sokół”, które rozpoczęło działalność dzięki staraniom Dąbrowskiego Domu Kultury wspartym przez samorząd lokalny.

Przypomnijmy, jak to było.

Datę 11 marca 2010 r. mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej zapamiętają na długo dzięki inauguracji Kina Cyfrowego „Sokół” w siedzibie Dąbrowskiego Domu Kultury. Dla miasta to historyczne wydarzenie, które rozpoczęło nową erę w dziejach dąbrowskiego kina. Wydarzenie tym bardziej istotne, że w promieniu 50 km., nie było jeszcze wtedy drugiego kina cyfrowego. Nie było go nawet, przez kilka kolejnych miesięcy, w Tarnowie, dlatego tarnowianie, aby obejrzeć seanse 3 D, przyjeżdżali do Dąbrowy.

Gdy Paweł Chojnowski obejmował stanowisko dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury, nie spodziewał się, że kilka lat później w małym kinie, (grającym filmy tylko w weekendy i z opóźnieniem) nastąpi taka rewolucja technologiczna.

Szansa na rewolucję technologiczną dąbrowskiego kina pojawiła się w 2008 r. Stawką było: „być, albo nie być” małych kin. Nie wszystkie placówki w Małopolsce potrafiły skorzystać z takiego prezentu, w dodatku – w dużej części – refundowanego z dotacji unijnych.

Było jednak także kilka chwil zwątpienia. Samorząd gminny i dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury tracili nadzieję, bo projekt był, w pewnym momencie, poważnie zagrożony (istniało nawet podejrzenie, że zostanie odrzucony).

W czerwcu i lipcu 2009 r. dąbrowianie z rosnącym przerażeniem wysłuchiwali doniesień o powodzi. Breń wystąpiła z brzegów. Zalane zostały obiekty Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, domy mieszkalne i ulice. Fala powodziowa wtargnęła na plac w pobliżu Dąbrowskiego Domu Kultury i zniszczyła most. W kinie „Sokół” nieco wcześniej wymieniono fotele, kurtyny, ekran i przeprowadzono gruntowny remont w ramach przygotowań do wprowadzenia kina cyfrowego. Na szczęście w Dąbrowskim Domu Kultury woda dostała się wyłącznie do piwnic.

Koniec 2009 r. przyniósł pewność, że – dotąd niepozorne i mało konkurencyjne – kino „Sokół” przejdzie, oczekiwaną przez widzów, rewolucję technologiczną. Dzięki refundacjom unijnym i pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, powstanie kina cyfrowego było niewielkim wydatkiem dla samorządu gminy obciążonego kosztami usuwania skutków powodzi.

11 marca 2010 r. nadeszła chwila, która była zwieńczeniem dotychczasowych starań samorządu gminy i Dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury. Chwila, której nie zapomną mieszkańcy i władze miasta. Wreszcie można było przetestować okulary 3D na projekcji niezapomnianego filmu „Awatar” (kolejki do kasy przypominały dąbrowianom czasy PRL – u).

Dzięki wysiłkom samorządu lokalnego oraz determinacji dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Pawła Chojnowskiego w 2010 r. Dąbrowa znalazła się wśród zaledwie kilku miast Małopolski, które miały nowoczesne kino cyfrowe. „Sokół” w krótkim czasie przeszedł, a właściwie „przefrunął” wieloletnią rewolucję technologiczną udowadniając, że małe kino może mieć wielkie możliwości.

Ula Skórka


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)