Dzisiaj:
Poniedziałek, 13 maja 2024 roku
Dominika, Flawii, Jana, Joanny, Pankracego

CZY OD SIEDZENIA MOŻE BOLEĆ GŁOWA?

13 sierpnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
W czasach nam współczesnych, siedzący tryb życia upowszechnił się na dobre za sprawą możliwości wykonywania pracy zdalnej. Okazja, aby nie dojeżdżać do pracy i móc zostać w znajomych czterech ścianach jeszcze bardziej ogranicza naszą aktywność fizyczną, tym samym ograniczając naszą aktywność fizyczną.

Wiele godzin spędzonych przed biurkiem na wpatrywaniu się w monitor skutecznie pogarsza nasz wzrok, zaś nieprawidłowa pozycja jaką zwykle przybieramy w tego typu momentach oddziałuje na nasz kręgosłup, znacząco go obciążając.

Finalnie schorzenia oczu i kręgosłupa mogą doprowadzić do wielu innych dolegliwości, wśród których wymienia się intensywne bóle głowy. Nic więc dziwnego, że praca siedząca uchodzi za jeden z największych problemów XXI wieku.

Główne zagrożenia dla zdrowia wynikające z pracy siedzącej

Wykonywana przez nas praca w ogromnym stopniu wpływa na  nasz mechanizm ruchu. Z pozoru błahe pobolewania mogą mieć związek właśnie z długotrwałym siedzeniem. Chociaż pozycja siedząca nie wymaga od nas specjalnego wysiłku, długotrwałe siedzenie może spowodować szereg schorzeń, takich jak między innymi:

  • Silne podrażnienie błony śluzowej, oczu nosa i krtani → stanowi reakcję na duże stężenie ozonu w powietrzu, wywołane między innymi przez drukarki laserowe, zanieczyszczone powietrze bądź czynniki alergiczne obecne w przestrzeni pracy;
  • Syndrom Sicca → zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem wpływa zwiększone odczuwanie suchości w oczach;
  • Zaburzenia widzenia → przemęczenie wzroku spowodowane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko, mogą doprowadzić do pogorszenia się wzroku a nawet sytuacji, w której obraz ulegałby rozdwojeniu lub rozmazaniu;
  • Zespół cieśni nadgarstka → praca siedząca to nie tylko wzrok czy kręgosłup; nieprawidłowe ułożenie rąk podczas korzystania z klawiatury sprawia, że w najwęższym miejscu przegubu dłoni nerwy są zbyt mocno ściśnięte, co powoduje intensywne dolegliwości bólowe;
  • Usztywnienie mięśni → stanowi skutek przyjmowania nieprawidłowe pozycji w trakcie pracy przy komputerze oraz złym docelowym ustawieniu monitora.

Początkowe dolegliwości na samym początku mogą wydawać się wyłącznie irytującą przypadłością, jednak bagatelizowanie ich na dłuższą metę powoduje poważne problemy, które są w stanie przetransformować się w poważne choroby wymagające specjalistycznej interwencji.

Jak zadbać o swoją postawę przy pracy w trybie siedzącym?

Jednym z najważniejszych elementów jaki powinien zostać wdrożony do codzienności jest ergonomia. Dobranie biurka o właściwej wielkości i wysokości, a także zakup ergonomicznego krzesła z możliwością regulacji to czynności, bez których nijak nie da się obejść. Ważne, aby nie dać się zwieść reklamom i kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców sprzętów biurowych. Jednym z nich są BiuroweMetalowe.pl, oferujące szereg mebli dostosowujących się do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta. Kolejną częścią, której nijak  nie powinno się pomijać są regularne przerwy. Zaleca się, by przynajmniej raz w ciągu godziny wstać od biurka i wykonać parę ćwiczeń mobilizacyjnych. Dzięki nim odzyska się wigor do pracy, a także rozluźni się mięśnie. Dobrze jest również zwracać uwagę na to, co tak właściwie się je – długie siedzenie i brak ruchu automatycznie predysponuje do podjadania wielu niezdrowych przekąsek, a to zaś może prowadzić do przybrania na wadze i rozwoju wielu chorób. Jak widzimy, prawidłowa postawa i bycie wolnym od przykrych dolegliwości to nie tylko zmiana krzesła na nowe, lecz również samego siebie.