Dzisiaj:
Sobota, 18 maja 2024 roku
Aleksandry, Alicji, Eryka, Feliksa, Iriny

DĄBROWA OBCHODZI 3 MAJA

3 maja 2024 | komentarze 3

Tradycyjnie barwnym przemarszem przedstawicieli samorządów, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i organizacji oraz zaproszonych gości i uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się dąbrowskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym MB Szkaplerznej nastąpiła druga część uroczystości przed pomnikiem im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej w parku miejskim.

Zgromadzonych gości, poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz przybyłych na tę uroczystość mieszkańców powitał burmistrz, Krzysztof Kaczmarski. Przemówienie okolicznościowe w tym roku wygłosił starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.
Każdego roku organizatorami tych uroczystości są wspólnie samorząd gminy Dąbrowa Tarnowska oraz samorząd powiatu dąbrowskiego.

Spotykamy się w tym miejscu, aby uczcić 233. rocznicę uchwalenia ustawy rządowej z dnia 3 maja 1791 r. tradycyjnie zwaną Konstytucją 3 Maja. Konstytucja ta została opracowana i przyjęta w skrajnie nieprzyjaznych dla Polski warunkach. Była jedną z ostatnich prób ratowania Rzeczypospolitej przed upadkiem. W roku jej uchwalenia Rzeczypospolita była już od dawna, de facto, rosyjskim protektoratem oraz areną walki o wpływy obcych agentur; także wśród polskich posłów realizujących interesy obcych mocarstw. Fakt ten niemal całkowicie paraliżował możliwości prowadzenia reform i uniemożliwiał wyrwanie się z nieprzyjaznego uścisku zaborców. Mimo więc skrajnie nieprzyjaznych warunków grupa polskich patriotów wykorzystała możliwość i przyjęła tę ustawę. Po jej uchwaleniu pisano: „Ojczyzna nasza jest już ocalona, swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu”.
Ze strony przeciwników nie brakowało prób działań obstrukcyjnych. Trudno się temu dziwić, gdyż Konstytucja 3 Maja likwidowała większość przywilejów dla wybranych grup społecznych. Naturalnie szukano więc wsparcia u mocodawców za granicą w celu obalenia, wszelkimi siłami i środkami, dopiero co powstałej ustawy. Podnoszony był zarzut, iż podczas uchwalania konstytucji majowej naruszono zasady sejmowania, czego przejawem miało być m.in. pominięcie dyskusji nad jej tekstem, presja wywierana na uczestników obrad przez zwolenników obozu trzeciomajowego, a także zbyt wczesna pora rozpoczęcia posiedzenia. Kontrowersje wzbudzał także, przygotowany w tajemnicy, przez najbliższych współpracowników króla i Ignacego Potockiego tekst tej konstytucji, któremu zarzucano m.in. zlekceważenie woli sejmików z 1790 r. Nie możemy jednak zapomnieć, iż 9 miesięcy po jej uchwaleniu, tj. 14 lutego 1792 r., odbyły się w całej Polsce sejmiki podczas których przeprowadzono referendum trzeciomajowe, w wyniku którego naród – poza sejmikiem wołyńskim – przyjął tę konstytucję. Jakkolwiek przepisy konstytucji majowej z 1807 r. zastąpiono na części ziem polskich w granicach Królestwa Warszawskiego konstytucją francuską, m.in. znoszącą ustrój stanowy oraz przynoszącą równość wszystkich obywateli wobec prawa, to dla polskiego prawodawstwa konstytucja majowa miała fundamentalne znaczenie i była wielkim osiągnięciem. Choć od jej uchwalenia upłynęło już ponad 200 lat łatwo dostrzec pewne analogie we współczesnych nam czasach. Również i dzisiaj nie brakuje polskich patriotów, którzy w duchu miłości Ojczyzny i narodu polskiego za wszelką cenę starają się o utrzymanie w niej ładu społecznego i poszanowanie praworządności. Z drugiej strony nie brakuje tych, dla których wartości te są obce i niezrozumiałe. Naszym zadaniem jest więc wspólna troska o to, by dobro naszej Ojczyzny stawiane było zawsze ponad wszystkimi podziałami wzorem Ignacego Potockiego, który w 1790 r. utraciwszy większość w sejmie, przybył do bardzo przezeń nielubianego króla Stanisława Augusta i w duchu pojednania i wzajemnej współpracy prosił go o opracowanie tekstu przyszłej konstytucji majowej. Troska ta pozwoli uniknąć znanych z przeszłości tragicznych dla kraju konsekwencji, z jakimi musiał zmierzyć się naród polski w chwili utraty niepodległości. Szanowni państwo, z okazji dzisiejszego święta życzę państwu oraz sobie, byśmy wspólnie potrafili zadbać o sprawy naszej Ojczyzny. Niech z dzisiejszego dnia wypływa dla nas wszystkich radość i siła, która wzmocni naszą wrażliwość na te najważniejsze wartości ludzkiego ducha, od obecności których zależy teraźniejszość i przyszłość Polski. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego powiatu za patriotyczną postawę, którą okazali poprzez udział w dzisiejszych uroczystościach oraz wywieszenie flagi narodowej. Wszystkim życzę radosnego świętowania – mówił starosta, Lesław Wieczorek.

Głos zabrali także: posłanka Anna Pieczarka, poseł Wiesław Krajewski oraz senator Kazimierz Wiatr.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski odczytał okolicznościowy list posłanki Urszuli Augustyn. Odczytany został również list okolicznościowy posła Piotra Górnikiewicza.

Tradycyjnie delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem w parku miejskim.

Piękną część artystyczną zamykającą tegoroczne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 3 maja 2024 o 21:37
    Uczestnik :
    Po co ten s.Wicher znowu pojawił się w DT. Kto tego leśnego dziadka dopuszcza fo głosu na dąbrowskiej uroczystości. Pytam Kto?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +19 (w sumie : 27)
  2. 6 maja 2024 o 11:24
    Mieszkaniec :
    Hymn Polski warto by zaśpiewać przynajmniej w trzech zwrotkach. Wstyd ouszczac jedną zwrotkę samej melodii z magnetofonu. Niepotrzebne te polityczne przemówienia były.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +17 (w sumie : 17)
  3. 7 maja 2024 o 20:16
    jon :
    tez tak uwazam szkoda ze lokalne uroczystosci sa zdominowane przez politykow ktorym w sumie nic nie zawdzieczamy od pustoslowia
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)