Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

DDK AKTYWNIE WZIĄŁ UDZIAŁ W AKCJI ŻONKILE

24 kwietnia 2024 | 1 komentarz

Dąbrowski Dom Kultury zorganizował pokaz filmu animowanego „Pamięć Drobinek”, na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej, dla uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Gry i zabawy wprowadzające i nawiązujące po projekcji do tematyki filmu oraz świata jego bohaterów (wg scenariusza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) przeprowadził Paweł Chojnowski – animator i edukator kultury.

Dzieci były bardzo aktywne i kreatywne podczas zajęć, chętnie dzieliły się swoimi emocjami po obejrzeniu filmu.
W ramach Akcji Żonkile odbyło się również spotkanie z pogadanką dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy biorą udział regularnie w zajęciach teatralnych na scenie DDK (również prowadzonych przez dyrektora tej instytucji kultury Pawła Chojnowskiego).

Wszyscy uczestnicy spotkań i działań animacyjnych otrzymali papierowe żonkile – symbole pamięci o Bohaterach Powstania w getcie warszawskim. Najaktywniejsi uczniowie zostali dodatkowo uhonorowani przez DDK voucherami na wybrany film w Kinie „Sokół” oraz mały popcorrn.

Żonkile zostały wykonane przez dzieci i młodzież w Centrum Osiedlowym w Dąbrowie Tarnowskiej pod kierunkiem Pauliny Białas.
Akcja Żonkile przeprowadzona w kwietniu 2024 r. upamiętnia 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i nawiązuje do wieloletniej tradycji powojennej składania pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego wiązanek żonkili przez jednego z przywódców powstania Marka Edelmana.

Tegoroczna akcja, z udziałem dziesiątków tysięcy wolontariuszy i blisko 8000 instytucji w Polsce, odbywa się dzięki dofinansowaniu zadania przez: Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego w Warszawie. Jej organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 24 kwietnia 2024 o 21:30
    XXX :
    Szlachetna akcja z edukacyjno-wychowawczymi walorami.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)