Dzisiaj:
Wtorek, 8 października 2024 roku
Artemon, Brygida, Bryda, Demetriusz, Laurencja, Marcin, Pelagia, Pelagiusz, Symeon, Wojsława

DLACZEGO PRAKTYKUJEMY STAWIANIE NAGROBKÓW W MIEJSCACH POCHÓWKU?

19 sierpnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Nagrobki bliskich naszemu sercu osób to wyjątkowo sentymentalne miejsca, które odwiedzamy w celu przywołania wspomnień o tych, których nie ma już wśród nas.

Oznaczanie miejsca pochówku zmarłych to nieodłączny element kultury nakazującej otaczać osoby jakich już z nami nie ma szczególnym szacunkiem. Nigdy nie jest się w pełni gotowym na odejście bliskiej osoby – dlatego też staramy się stworzyć należyte miejsce pochówku.

Bardzo często osoby stojące przed organizacją ostatniego pożegnania stoją przed dylematem dotyczącym nagrobka. Jaki rodzaj pomnika wybrać, by właściwie uwiecznić pamięć o bliskich? Przygotowaliśmy kilka ważnych informacji, z którymi warto zapoznać się po to, by dokonać wyboru odpowiedniego pomnika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pomnika nagrobnego?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej nagrobka należy upewnić się, że spełnia on wymogi cmentarza, na którym ma on zostać usytuowany. Wszystkie cmentarze, niezależnie czy parafialne, czy komunalne, podlegają pod swój wewnętrzny regulamin. Określana jest w nim między innymi dopuszczalna wielkość nagrobka. Wymiary uzależnione są od miejsca jakie wykupuje się na cmentarzu – może być ono pojedyncze, podwójne, w formie grobowca rodzinnego czy urnowego. Wielkość nagrobka różni się także od regionu Polski: we wschodniej części naszego kraju nagrobki są większe oraz grubsze, zaś w części zachodniej mniejsze i cieńsze. Rozmiar nagrobka oraz ilość zużytego materiału do jego wykonania zawsze ma ogromny wpływ na cenę, o czym warto pamiętać podczas wyboru pomnika upamiętniającego bliską osobę. Obecnie mamy do czynienia z szerokim wachlarzem materiałów, jakie można wybrać do stworzenia nagrobka. Sporą popularnością cieszy się beton, którym cechują się Nowoczesne Pomniki od VHCT. Do jego zalet można zaliczyć przede wszystkim trwałość, dzięki której nagrobek może przetrwać przez wiele lat – to szczególnie ważna informacja dla tych, którym zależy na trwałym i solidnym rozwiązaniu przy jednoczesnym zachowaniu unikalności. Cenę pomnika nagrobnego definiuje również jego kształt; im bardziej jest on skomplikowany, tym cena za sam pomnik jest znacznie większa. Wiele firm oferuje pomniki na specjalne zamówienie klientów, dostosowując ich formę do szczegółowych wytycznych; zazwyczaj są one wtedy wyceniane indywidualnie.

Po jakim czasie zwykle stawia się nagrobek?

Bardzo wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej jest postawić nagrobek na cmentarzu – w rzeczywistości bardzo wiele zależy od naturalnych procesów zachodzących w ziemi cmentarnej, takich jak na przykład obniżanie się gruntu po pochówku. Zwykle czas trwania tego procesu trwa od 3 do 6 miesięcy, jednak w przypadku grobów rodzinnych może on trwać nawet 12 miesięcy. Niedostatecznie zabita ziemia jest w stanie spowodować przemieszczenie się nagrobka. Istotnym elementem jest także czas potrzebny na zagęszczenie się gruntu, który może różnić się w zależności od rodzaju gleby i panujących warunków atmosferycznych. Optymalnymi warunkami do postawienia nagrobka są stabilna, sucha oraz zagęszczona ziemia. Najlepszym czasem na stawianie nagrobków jest okres wiosenno-jesienny, gdyż właśnie wtedy gwarantowane są umiarkowane temperatury oraz mniejsza ilość opadów atmosferycznych. Skrajności nie są w stanie zagwarantować łatwego przebiegu stawiania nagrobka, dlatego też bardzo wiele osób rezygnuje z tego przedsięwzięcia latem i zimą.