Dzisiaj:
Czwartek, 16 maja 2024 roku
Andrzeja, Jędrzeja, Szymona, Wieńczysława

Dotacja ministerialna na projekt DDK

6 kwietnia 2016 | Brak komentarzy

Dąbrowski Dom Kultury zdobył w konkursie grantowym dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7.000 zł (program – „Kultura Dostępna 2016”, całkowita wartość zadania – ponad 10.000 zł).

Zadanie odpowiada na potrzeby niepełnosprawnych, którzy podlegają wykluczeniu w dostępie do kultury, są marginalizowaniu w odniesieniu do wydarzeń związanych z kulturą wysoką (transmisje baletowe) i w kreowaniu kultury w amatorskim ruchu artystycznym zdominowanym przez pełnosprawnych.

Wykorzystuje potencjał materialny i intelektualny głównego realizatora oraz partnerów: salę kinową, scenę w budynku bez barier architektonicznych, z podjazdami na wózki do budynku Dąbrowskiego Domu Kultury, doświadczonych instruktorów, animatorów i terapeutów. Zadanie łączy 2 obszary: kultury wysokiej (transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj” w Moskwie) z działaniami kulturotwórczymi poprzez przekaz emocji w utworach plastycznych i w tańcu. Obydwa obszary bazują na uniwersalnym kodzie kultury, jakim jest muzyka.

Partnerami w realizacji są: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” (szczególnie 2 instytucje rekrutujące większość beneficjentów: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, szkoły z klasami integracyjnymi: PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i Publiczne Gimnazjum nr 2 w DT.

Główne działania i terminarz:

transmisje baletowe z Teatru Bolszoj w Moskwie – od II połowy kwietnia do listopada 2016 r., z przerwą wakacyjną (około 5 transmisji z fachowymi, dostosowanymi do specyfiki projektu i beneficjentów prelekcjami wprowadzającymi).

zajęcia taneczno-ruchowe prowadzone przez doświadczonego choreografa, w konsultacji z terapeutą na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język ruchu; opracowanie wspólnego układu choreograficznego podczas podsumowania projektu, zajęcia prowadzone cyklicznie w okresie 5 miesięcy (kwiecień-połowa listopada 2016), po 1 godziny 1 raz w tygodniu – prawdopodobnie we wtorki w godzinach pracy dziennej, z przerwą wakacyjną.

zajęcia plastyczne pod hasłem „Namaluj taniec” prowadzone przez plastyka mającego doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, w konsultacji z terapeutą w pracowni plastycznej Dąbrowskiego Domu Kultury, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język plastyki (przy użyciu technik artystycznych: malarstwo, grafika, collage, technika pergaminowa, papierowa wiklina); wykonanie średnio po 2 prace przez każdego z beneficjentów i publiczny ich pokaz na wystawie z wernisażem podczas podsumowania projektu, zajęcia prowadzone cyklicznie w okresie 5 miesięcy (kwiecień-połowa listopada 2016), po 1 godziny 1 raz w tygodniu, – prawdopodobnie we wtorki w godzinach pracy dziennej, z przerwą wakacyjną.

Dzień Równouprawnienia w Kulturze – podsumowanie projektu z udziałem wszystkich beneficjentów, ich rodzin, realizatorów i zaproszonych gości – mieszkańców powiatu, forma – wernisaż wystawy plastycznej „Namaluj taniec”, prezentacja 2 układów choreograficznych (każda z 2 grup) na scenie DDK, występ muzyczny zespołu złożonego z podopiecznych WTZ jako dodatkowa atrakcja służąca jeszcze lepszej integracji środowiskowej niepełnosprawnych i pełnosprawnych „użytkowników kultury” – II połowa listopada 2016.

Nie ma odpłatności, 100% kosztów (materiały, zajęcia, bilety na transmisje baletowe) pokrywają organizatorzy.

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych etapach realizacji zadania, o efektach zajęć plastycznych i tanecznych, a także o wrażeniach niepełnosprawnych widzów najpiękniejszych spektakli baletowych świata.

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)