Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

DZIECI Z MGCK STOPNICA POD WIEŻYCĄ

27 lipca 2023 | Brak komentarzy

Nawet odległość (około 37 km w jedną stronę) nie przeszkodziło dzieciom z Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy w przybyciu na wycieczkę do Oleśnicy, pod Wieżycę, połączoną z wakacyjną, żywą lekcją historii.

Wieści o 17 – metrowej replice wieży obronnej i bractwie rycerskim „Poczet Bagiennych z Wieżycy” zataczają coraz większe kręgi, a zajęcia w ramach żywych lekcji historii, pokazy i przedstawienia dawno wyszły poza teren gminy, powiatu, a nawet województwa.

Tym razem pod Wieżycą zagościły dzieci ze Stopnicy – miejscowości w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim (dawnym województwie kieleckim).  Dzieci przyjechały w ramach zajęć wakacyjnych organizowanych przez prężnie działające Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Stopnicy, które przez cały lipiec oferuje uczestnikom rozliczne atrakcje.

Dziećmi z MGCK w Stopnicy opiekowały się: Agnieszka Wróbel, Katarzyna Lach, Anna Ratusznik i dyrektor Centrum Kultury w Stopnicy, Wioletta Ciećko. Uczestnicy wakacyjnych zajęć dowiedzieli się o ubiorze i uzbrojeniu w XIII w., którego elementy zostały zaprezentowane na żywo. Mieli także możliwość upieczenia kiełbasek na replice średniowiecznego rusztu. Po zajęciach teoretyczno – praktycznych  przyszedł czas na konkurencje sprawnościowe, m.in. walkę mieczem ćwiczebnym i polowanie na smoki.

Po raz kolejny okazało się, że dwie godziny zajęć to za mało, a  dzieci niechętnie opuszczały Oleśnicę i Wieżycę. „Poczet Bagiennych z Wieżycy” wyszedł już dawno z propozycjami zajęć poza granice gminy, powiatu i województwa. Nie chodzi tu tylko bynajmniej o uczestnictwo rekonstruktorów historycznych z całej Polski w jednym z największych w kraju turniejów rycerskich.  Bractwo zawiązało przyjazną współpracę z miastem i gminą nowy Korczyn, burmistrzem, Pawłem Zagają oraz dyrektor Biblioteki Centrum Kultury, Mariolą Lotko. Od kilku lat wystawia także interaktywne przedstawienia na Barbakanie w Krakowie, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Dwa z nich odbyły się kolejno 8 i 15 lipca, a kolejne będzie już 19 sierpnia.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)